Kierowanie działaniem ratowniczym to zgodnie z definicją planowanie, organizowanie, nadzorowanie i koordynowanie działań ratowniczych. Należy także wiedzieć, że kierowanie działaniem ratowniczym to także szereg zadań, odpowiedzialność i zakres praw, z jakich może skorzystać kierujący działaniem ratowniczym.
Zakres praw kierującego działaniem ratowniczym określa ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym. Zgodnie z tym rozporządzeniem “kierujący” uprawniony jest m.in. do:
– ewakuacji ludzi z rejonu objętego działaniem ratowniczym w przypadku zagrożenia życia i zdrowia,
– zarządzenia zakazu przebywania w rejonie objętym działaniem ratowniczym osób postronnych oraz utrudniających prowadzenie działania ratowniczego,
– ewakuacji mienia,
– prac wyburzeniowych oraz rozbiórkowych,
– wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym,
– przejęcia w użytkowanie, na czas niezbędny do działania ratowniczego, pojazdów, środków technicznych i innych przedmiotów, a także ujęć wody, środków gaśniczych
– odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń, jeżeli w ocenie kierującego działaniem ratowniczym, dokonanej w miejscu i czasie zdarzenia, istnieje prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego.
Kierujący działaniem ratowniczym jest uprawniony do żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, jednostek gospodarczych, organizacji społecznych lub obywateli.
Odstąpienie od zasad uznanych potocznie za bezpieczne można zastosować w szczególności:
– braku specjalistycznego sprzętu zachodzi konieczność zastosowania sprzętu zastępczego,
– gdy fizyczne możliwości ratownika mogą zastąpić brak możliwości użycia właściwego sprzętu,
– gdy jest możliwe wykonanie określonej czynności przez osobę zgłaszającą się dobrowolnie.
Wszystkie zarządzenia kierującego działaniem ratowniczym są decyzjami, które mogą być nadane w rygorze natychmiastowej wykonalności.
Z każdego skorzystania z uprawnień przez kierującego działaniem ratowniczym, musi zostać stworzony raport do właściwego przełożonego.
Raport tworzony przez KDRa powinien zawierać:
1) imię, nazwisko i stopień służbowy kierującego działaniem ratowniczym, a także określenie jego jednostki organizacyjnej,
2) określenie uprawnienia, z którego skorzystano,
3) szczegółowy opis wydarzeń uzasadniających skorzystanie z uprawnienia,
4) dane osób, od których kierujący działaniem ratowniczym zażądał udzielenia pomocy,
5) określenie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu osób ewakuowanych albo udzielających pomocy lub opis szkody materialnej w udostępnionym mieniu,
6) podpis sporządzającego raport.
Link do rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19920540259/O/D19920259.pdf
Zdjęcie główne: Konrad Sikorski