WIEDZA
Każda akcja gaśnicza to miejsce, w którym występuje dużo sadzy, spalonych elementów, wody, błota, piasku, kurzu i innych rzeczy. W takim miejscu oraz w warunkach pożarowych zabrudzeniom ulega każdy sprzęt stosowany przez strażaków.
Dlatego ważne, aby po zakończonych działaniach i powrocie do jednostki przeprowadzić konserwację użytego wyposażenia technicznego.
Jednym z „narzędzi” stosowanym podczas pożarów jest prądownica wodno-pianowa, nazywana też prądownicą Turbo.
Prądownica (także ta znajdująca się przy szybkim natarciu), aby mogła nam służyć przez długi czas wymaga odpowiedniej konserwacji, podobnie jak przecinarki czy pilarki.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia z zakresu konserwacji prądownic wodno-pianowych.
PRĄDOWNICA WYMAGA CZYSZCZENIA I KONSERWACJI PO KAŻDYM UŻYCIU.
1) Na miejscu działań
Zaraz po zakończeniu głównych działań gaśniczych każdą użytą prądownicę warto opłukać z ogólnego zanieczyszczenia za pomocą wody podanej z innej linii wężowej lub wodą z nasady tłocznej pojazdu.
W przypadku zanieczyszczenia materiałem biologicznym należy prądownicę po opłukaniu wodą spryskać za pomocą środka dezynfekującego lub dezynfekująco-czyszczącego.
2) W jednostce
Po powrocie do jednostki wymagane jest staranne oczyszczenie i konserwacja prądownicy. W tej części warto przeprowadzić konserwację w następujący sposób:
- Ogólna ocena: oceń prądownicę wizualnie pod kątem uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia i odpryski. Zwróć uwagę na połączenia ruchome oraz śruby mocujące. Jeżeli ocenisz, że uszkodzenia mogą spowodować uraz u użytkownika lub dalsze uszkodzenia, wycofaj prądownicę z użytkowania i przekaż do serwisu.
- Ocena zębów turbinki: wizualnie należy ocenić stan zębów obrotowej turbinki umiejscowionej z przodu głowicy. Sprawdź, czy turbinka się obraca. W przypadku prądownic, które nie posiadają obrotowej turbinki należy jedynie ocenić zęby umiejscowione na obrzeżach głowicy.
Pojedynczy uszkodzony ząb nie powinien w żaden sposób wpłynąć na strumień wody. W przypadku uszkodzenia większej ilości zębów należy rozważyć wycofanie prądownicy z użytkowania i przekazanie do serwisu w celu wymiany części na której znajdują się zęby.
Kilka uszkodzonych zębów w znaczący sposób spowoduje, że strumień wody, a tym samym kropla wody nie będzie odpowiednia do zwalczania pożarów w budynkach.
- Sprawdź części ruchome: w sposób manualny sprawdź, czy płynnie i bez przeszkód obraca się głowica, nasada oraz pierścień regulacji wydajność wody. W przypadku utrudnionych obrotów przeczyść miejsca ruchome za pomocą sprężonego powietrza i/lub odpowiedniego płynu do smarowania (np. smar do łańcuchów rowerowych).
- Uszczelka nasady: oczyść uszczelkę znajdującą się w nasadzie z zanieczyszczeń np. za pomocą wody. W przypadku uszkodzenia mechanicznego uszczelki można ją wymienić samemu na nową.
Obecnie koszt markowej i dobrej prądownicy to kwota 3 – 4 tys. złotych. Aby służyła nam długi czas należy ją systematycznie czyścić i konserwować.
- Mycie prądownicy: Po wykonaniu powyższych czynności umyj prądownicę za pomocą wody lub środka dezynfekująco-czyszczącego. Na tym etapie należałoby również oczyścić prądownicę z popożarowych cząstek (mutagennych, rakotwórczych itp.) za pomocą dedykowanych do tego celu koncentratów lub chusteczek dekontaminacyjnych (np. DE-WIPE).
- Czynności końcowe: po przeprowadzeniu wymienionych powyżej czynności, ostatnim krokiem, jaki należy wykonać jest nasmarowanie wszystkich miejsc ruchomych czyli pod pierścieniem wydajności wody, miejsca ruchome głowicy i turbinki. Należy także nasmarować uszczelkę dedykowanym środkiem do gumy.