Czyli: 27 uczestników, 4 instruktorów GPW, 4 budynki
W dniach od 4 do 6 lipca 2025 roku w miejscowości Kaniwola w powiecie Łęczyńskim odbyło się szkolenie z technik gaszenia pożarów wewnętrznych, podzielone na 2 grupy: grupę podstawową i grupę zaawansowaną. Uczestnicy szkolenia w cenie zapewnione mieli całodniowe wyżywienie: śniadanie, obiad i kolację oraz zakwaterowanie na miejscu szkolenia.
Jak przebiegało szkolenie?
PIĄTEK
Zapisy uczestników, sporządzenie dokumentacji. Następnie szkolący się uczestniczyli w wykładach teoretycznych. Dzień zakończył się wspólną integracją przy grillu, podczas którego wszyscy mogli porozmawiać i zapoznać się.
SOBOTA
Śniadanie, następnie pokaz spalania domek rozgorzeniowy i domek z daszkiem dla wszystkich. Później uczestnicy podzieleni zostali na grupę zaawansowaną i podstawową:
- grupa podstawowa: przed przystąpieniem do zajęć rodzaje prądów gaśniczych, ich zastosowanie, sposób podawania prądów, poruszanie się w rocie. Po obiedzie zapoznali się z metodyką wejścia do pomieszczeń w rotach;
- grupa zaawansowana: mając juz wiedzę o zjawiskach pożarowych, z jakimi strażak moze spotkać sie w trakcie gaszenia pożaru wewnętrznego, przeszli do doskonalenia technik przeszukania pomieszczeń zadymionych – opartych o przeszukanie z linia wężową oraz linka ratowniczą. Wszystko to zostało wsparte pracą z kamerą termowizyjną. Co dalej czekało na zaawansowanych w gaszeniu pożarów wewnętrznych podczas Lubelskich Pożarów Wewnętrznych?
Kolejnym elementem szkolenia było poważne zagadnienie jakim jest wentylacja. Uczestnicy mieli okazję zaobserwować zachowanie dymu w realnych warunkach na prawdziwym domu wykorzystując techniki wentylacji grawitacyjnej, wentylacji nadciśnieniowej oraz hydrowentylacji.
Po obiedzie w ramach odpoczynku ale jednak aktywnego i bogatego w wiedzę praktyczną, uczestnicy szkolili sie technik zarządzania powietrzem.
Zwieńczeniem tego dnia było szkolenie z zachowania się roty w wypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej w strefie zadymionej. Zadaniem uczestników było poprawnie reagować na awarie sprzętu oddechowego oraz poprawnie wezwać pomoc oraz podjąć próbę samoratowania.
NIEDZIELA
Niedzielny poranek uczestnicy rozpoczęli od doskonalenia rozpoznania BE-SAHF na przykładzie budynku, w którym ćwiczyli. Rozpoznanie zostało wsparte kamerą termowizyjną.
Nieodzownym elementem takich szkoleń jest przypomnienie sobie sposobów przemieszczania z linią wężową oraz technik operowania prądami gaśniczym – tym też następnie zajęli się uczestnicy szkolenia. Następnie każdy miał okazję wszystkie wyuczone elementy wykorzystać w realnym ćwiczeniu.
Fot. asp. Bartosz Rybak, Waldemar Pruss