Strażacy apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas prowadzonych prac rolnych
Czas żniw to dla większości rolników czas wzmożonej pracy, wieńczący ich wielomiesięczny trud. To także okres zwiększonego zagrożenia pożarowego. Utrzymująca się susza, długofalowe oddziaływanie wysokich temperatur, silne wiatry i przegrzane, mocno obciążone maszyny rolnicze to prosty przepis na pożar.
Co roku, w okresie wzmożonej pracy na roli, związanej ze zbiorami, odnotowuje się przypadki płonących pras belujących, kombajnów, ciągników, ściernisk na polach a także zjawiska samozapłonu stert i stogów, pożary budynków i instalacji przerobu produktów rolnych, obiektów inwentarskich, hodowlanych, magazynowych typu stodoły czy też budynków gospodarczych.
Od dnia 1 czerwca , tylko do połowy lipca 2025 roku strażacy w całej Polsce interweniowali aż 496 razy w związku z tylko pożarami na terenach rolniczych:
Pożary obejmowały:
- uprawy rolne oraz pożary powstałe podczas zbiorów – 409 pożarów oraz
- maszyny rolnicze, traktory, środki transportu związane z rolnictwem – 87 pożarów.
Najwięcej interwencji odnotowano w województwie mazowieckim – 55 pożarów, wielkopolski, – 54 pożary i łódzkim – 52 pożary.
Jak zapobiec pożarom podczas żniw?
Przed rozpoczęciem prac:
- sprawdź stan techniczny maszyn rolniczych,
- usuń zanieczyszczenia (np. kurz, olej, resztki słomy) z silników i układów wydechowych.
W czasie prac rolnych oraz w okresie zbioru upraw (szczególnie w upalne dni):
- nie pal ognia na polach i w ich pobliżu,
- nie używaj otwartego ognia w pobliżu łatwopalnych materiałów,
- zabezpiecz miejsca postoju maszyn rolniczych.
Po zakończeniu prac pozostaw sprzęt w miejscach bezpiecznych, z dala od zbiorów i stogów, z dala od osób postronnych, dzieci i młodzieży.
Zgłoś każdy pożar natychmiast pod numerem 112
Fot. asp. Łukasz Rutkowski, mł. asp. Krzysztof Pisz, Państwowa Straż Pożarna , Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego