Resort posiada źródło finansowania na rok bieżący i rok 2026
11 lipca 2025 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych.
10 lipca br. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął (z rozbieżnościami) projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Ochrony Państwa oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby, który przewiduje m.in. wprowadzenie „świadczenia mieszkaniowego” dla funkcjonariuszy. – minister Wiesław Szczepański
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji posiada źródło finansowania na rok bieżący i źródło finansowania wskazane na rok 2026, a przygotowywane są takie same rozwiązania na kolejne 10 lat. Jak podkreślono, projekt nie wszedłby na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, gdyby nie miał akceptacji Ministra Finansów co do źródła finansowania.
Do tzw. mieszkaniówki zastrzeżenia zgłosił resort finansów i obrony narodowej. Program mieszkaniowy nie jest w żaden sposób zagrożony i że żaden z resortów nie negował, aby dodatek wszedł w życie od 1 lipca. – minister Wiesław Szczepański
Wszystkie niejasności i rozbieżności wyjaśnione mają zostać jeszcze w tym miesiącu lub z początkiem sierpnia. W ciągu najbliższych dwóch tygodni dokumentem zajmie się Komisja Prawnicza, żeby sprawdzić, czy projekt jest zgodny legislacyjnie.
Mamy dwa tygodnie, żeby pewne rzeczy sobie wyjaśnić z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Finansów, tak żebyśmy mogli w ciągu trzech tygodni znaleźć się już na Radzie Ministrów – minister Wiesław Szczepański
Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami projektu “nowej mieszkaniówki” mundurowi – a zatem policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa oraz funkcjonariusze służb specjalnych – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, będą otrzymywać od 900 do 1800 zł miesięcznie. Kwota ta będzie uzależniona od miejsca pełnienia służby. Nowe świadczenie miało być wypłacane od 1 lipca i – co istotne – nie ma być opodatkowane. Jak już wiemy – funkcjonariusze będą musieli jednak poczekać.
W trakcie spotkania omówiono również stan prac nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej – zgodnie z zaleceniami Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu, przedstawiciele MON i MSWiA przeprowadzili robocze spotkania z przedstawicielami zainteresowanych ministerstw. Na podstawie ustaleń zostaną wypracowane dalsze rekomendacje co do zakresu projektowanej regulacji.
Na kolejnym posiedzeniu omówione zostaną szczegółowe propozycje zmian oraz dalsze działania zmierzające do poprawy warunków pełnienia służby.