Kraj
Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w centrach powiadamiania ratunkowego (CPR).
Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się już bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR, który zakwalifikuje zdarzenie do odpowiednich służb i przekaże do PSP jeśli charakter zdarzenia będzie tego wymagał. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.
Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, w grudniu 2020 r. powołał zespół zadaniowy do przygotowania i przeprowadzenia przeniesienia obsługi zgłoszeń alarmowych wpływających na numer 998 do stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej, do Centrów Powiadamiania Ratunkowego, któremu przewodniczy zastępca komendanta głównego PSP, st. bryg. Arkadiusz Przybyła.
W 2021 r. w dwóch województwach odbyły się pilotażowe wdrożenia tj. w województwie podlaskim w dn. 1 – 5 lutego oraz w województwie lubelskim w dn. 8 – 15 lutego. Przełączenie obejmowało 24 stanowiska kierowania PSP, które przyjmowały zgłoszenia na nr tel. 998 z 331 gmin. W proces weryfikacji prawidłowości przełączeń zaangażowanych było 436 osób zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.
W dniu 30 marca 2021 r., odbyła się wideokonferencja, poświęcona omówieniu wniosków z przełączenia ruchu alarmowego 998 do CPR w województwach. W trakcie wideokonferencji koordynatorzy PSP z województwa podlaskiego i lubelskiego podzielili się doświadczeniami i wnioskami z procesu przygotowania i przeprowadzenia przełączenia, w tym współpracy z CPR i operatorem telekomunikacyjnym. Zastępca dyrektora w Biurze Informatyki i Łączności KG PSP st. bryg Krzysztof Wyszkowski, który pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Zespołu, omówił wnioski z Analizy wdrożenia pilotażowego, przygotowanej przez Zespół oraz doprecyzował zasady dotyczące składania przez koordynatorów Wojewódzkich PSP raportów z procesu przełączania.
W trakcie przełączania pilotażowego w województwach podlaskim i lubelskim, nie odnotowano żadnych poważnych problemów. Przełączanie odbioru numeru 998 do CPR w pozostałych województwach będzie więc następować sukcesywnie do końca 2021 roku według poniższego harmonogramu: podkarpackie i małopolskie (kwiecień); świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (maj); mazowieckie (maj/czerwiec); pomorskie i kujawsko – pomorskie (czerwiec); łódzkie, śląskie, opolskie (wrzesień); dolnośląskie (wrzesień/październik); lubuskie i wielkopolskie (październik); zachodniopomorskie (październik/listopad).
Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP