Samice
Ochotnicza Straż Pożarna w Samicach powstała 9 marca 1994 roku z inicjatywy sołtysa wsi Samice Pana Jana Bakalarskiego. W tym właśnie dniu odbyło się zebranie wiejskie w mieszkaniu sołtysa wsi, na które przybyli mieszkańcy Samic oraz Wójt Gminy Skierniewice jak również Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Skierniewicach Druh Aleksander Makowski oraz Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Skierniewicach Druh Mieczysław Jagiełło.
Inicjatywa sołtysa Bakalarskiego spotkała się z wielkim zainteresowaniem i poparciem lokalnej społeczności, oraz aprobatą Wójta Gminy i Komendanta Gminnego. W tym dniu również sporządzono odpowiednią dokumentacje dotyczącą powstania OSP w Samicach oraz wniosek do sądu wojewódzkiego w Skierniewicach o rejestrację. W szeregi OSP Samice wstąpiło 34 członków. Ukonstytuował się pierwszy w historii Zarząd OSP Samice.
Rejestracja OSP w Samicach w Sądzie Wojewódzkim w Skierniewicach miała miejsce w dniu 15 maja 1994. Urząd Gminy przekazał we władanie straży działkę po Władysławie Biernat, o którą dość długo zabiegali Jan Bakalarski i Janina Chmielewska. W maju druhowie otrzymali również zakupione przez Urząd Gminy pierwsze mundury, sprzęt bojowy oraz motopompę M-800. 12 czerwca 1994 roku sekcja bojowa po raz pierwszy w historii uczestniczyła w gminnych zawodach sportowo – pożarniczych, które odbyły się na boisku szkolnym przy zakładach „RAWENT” w Skierniewicach.Drużyna przygotowana przez Naczelnika Grzegorza Bożałka zajęła 2 miejsce. W październiku Urząd Gminy zakupił od Zarządu Spółdzielni Kółek Rolniczych w Skierniewicach bazę POM w Żelaznej w tym garaże oraz ogrodzenie w celu rozbiórki i przetransportowania ich na plac strażacki w Samicach.
28 stycznia 1995 roku odbyło się pierwsze w historii OSP Samice walne zebranie sprawozdawcze w strażnicy OSP w Miedniewicach. W maju powstała pierwsza w historii OSP Samice młodzieżowa drużyna pożarnicza, która zajęła 2 miejsce na gminnych zawodach sportowo – pożarniczych organizowanych w Sierakowicach Lewych. W roku 1995 działka strażacka została ogrodzona płotem z płyt betonowych. Część ogrodzenia wykonano z materiałów rozbiórkowych pozyskanych z Żelaznej, na drugą część ogrodzenia płyty zostały zakupione przez Urząd Gminy w Zakładach Betoniarskich w Bartnikach.
17 lutego 1996 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze miejscem spotkania była strażnica OSP w Miedniewicach. Prezesem na najbliższe lata wybrano Druha Jana Bakalarskiego. W miesiącu maju na działkę strażacką została doprowadzona energia elektryczna, a członkowie OSP wykonali maszt na którym zamontowana została syrena alarmowa. Dla drużyny młodzieżowej wójt gminy Aleksander Makowski zakupił komplet odzieży sportowej oraz kaski ochronne.
W roku 1997 mimo starań zarządu w celu poczynienia pierwszych kroków w kierunku rozpoczęcia budowy strażnicy, prośby nie zostały pozytywnie rozpatrzone.
W 1998 roku strażacy otrzymali od OSP w Mokrej Lewej samochód gaśniczy STRAR – 29. Kierowcą został Druh Zbigniew Gałka. Druhowie brali również udział w zawodach sportowo – pożarniczych w Dębowej Górze w których: drużyna seniorów zajęła 4 miejsce a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 2 miejsce.
W 1999 roku działalność jednostki rozpoczęła się od walnego zebrania sprawozdawczego, które odbyło się 23 stycznia w mieszkaniu prezesa Druha Jana Bakalarskiego. Na zebraniu Wójt Gminy Druh Aleksander Makowski przedstawił gotowy już plan budowy garażu. Został on przyjęty przez druhów z wielkim aplauzem jak również nadzieją. Następnie został określony i przyjęty harmonogram prac budowlanych. W miesiącu marcu rozpoczęto już budowę strażnicy. Oprócz strażaków budowie uczestniczyło też wielu mieszkańców wsi. 4 lipca na boisku szkolnym w Żelaznej odbyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze w których drużyna seniorów po raz pierwszy w historii zdobyła 1 miejsce. Dowódcą sekcji był Druh Sławomir Skoczek. Na koniec roku na terenie straży stał już garaż w stanie surowym.
26 lutego 2000 roku odbyło się historyczne walne zebranie sprawozdawcze, historyczne ze względu na fakt, że po raz pierwszy odbyło się we własnej strażnicy. W owym czasie stan budynku to stan surowy bez podłóg, tynków ściennych i ogrzewania. Rok 2000 przyniósł wiele pozytywnych zmian, ale również wiele pracy. Strażnica została otynkowana, na podłogach została położona terakota oraz wykonana instalacja wodno kanalizacyjna jak również elektryczna. Zaczęło się również rozwijać wyposażenie zaplecza kuchennego, którym zajęły się Panie Halina Dzikowska i Pani Halina Brzezińska.
24 lutego 2001 roku odbyło się kolejne walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze na którym wybrano kolejny w historii zarząd OSP Samice. Prezesem na kolejną kadencję został Druh Jan Bakalarski. Rok 2001 był okresem wytężonej pracy wszystkich strażaków. Do użytku została oddana górna kondygnacja strażnicy. Na początku grudnia odbyło się spotkanie Zarządu OSP w Samicach oraz Zarządu Gminy Skierniewice na którym uznano, że na obecne czasy strażnica jest za ciasna i wstępnie zapadła decyzja o jej dalszej modernizacji.
Rok 2002 to rok ogromnego tempa rozbudowy Strażnicy oraz pięknej uroczystości z okazji oddania jej do użytku. 19 stycznia odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na którym wójt Gminy Dariusz Makowski oraz Wice wójt Zbigniew Biernat przedstawili gotowy plan rozbudowy strażnicy. Tępo prac było ogromne, druhowie pracowali również w dni świąteczne. W okresie od 1 do 3 maja nowo wzniesiony obiekt został pokryty dachem. Wszyscy strażacy solidnie i sumiennie pracowali. Szczególne wyróżnienie jednak należy się Druhom: Andrzejowi Dzikowskiemu, Jackowi Dziekańskiemu, Janowi Bakalarskiemu, Wacławowi Mrówczyńskiemu, Grzegorzowi Bakalarskiemu, Zbigniewowi Szadkowskiemu, Krzysztofowi Grzybowskiemu, Jerzemu Chmielewskiemu, Władysławowi Chmielewskiemu, Tadeuszowi Samburskiemu. 24 sierpnia odbyła się uroczystość oddania strażnicy. W uroczystości tej uczestniczyło wielu gości oraz strażacy ze wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Skierniewice, oraz licznie zebrani mieszkańcy wsi. W tym dniu odznaczono wielu druhów, za trud i wkład pracy jaki przeznaczyli na budowę i rozwój naszej jednostki. Strażnicę poświęcił Proboszcz Parafii Św. Józefa w Skierniewicach ksiądz Konrad Krupa. 1 września odbyły się Gminne zawody sportowo pożarnicze, które po dwuletniej przerwie wygrała drużyna OSP Samice.
W 2003 jednostka po raz drugi z rzędu wygrała gminne zawody sportowo – pożarnicze organizowane w miejscowości Mokra Prawa. 18 lipca następnego roku po raz trzeci już z rzędu druhowie wygrali Gminne zawody sportowo pożarnicze organizowane w Miedniewicach.
Rok 2005 był rokiem wielu wydarzeń w historii OSP w Samicach. W styczniu dobudowana została chłodnia oraz pomieszczenie gospodarcze. 3 kwietnia powołany został Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla OSP w Samicach w osobach: Wacław Mrówczyński, Eugeniusz Stanowski, Bronisława Grabowska. Oprócz składek strażaków finansowo wsparli zakup sztandaru pozostali mieszkańcy Samic. W miesiącu sierpniu obyły się gminne zawody sportowo pożarnicze, które jednostka wygrała po raz czwarty. Wójt Gminy Dariusz Kamiński zakupił wtedy dla jednostki lekki samochód gaśniczy marki „MERCEDES” kierowcą wyznaczony został Druh Grzegorz Bakalarski. 22 października odbyła się wielka uroczystość oddania sztandaru oraz przekazania samochodu gaśniczego. Na terenie odbyła się uroczysta msza święta, wraz z poświęceniem nowego samochodu oraz sztandaru OSP Samice. Na tą uroczystość przybyło wielu gości nie tylko z Gminy Skierniewice ale również samego miasta. Komitet Fundacji Sztandaru przekazał sztandar na ręce Pani poseł Krystyny Ozgi która wręczyła go prezesowi Druhowi Janowi Bakalarskiemu.
25 lutego 2006 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo wyborcze na którym w głosowaniu tajnym wybrano nowy zarząd OSP Samice i Komisje Rewizyjną.
29 czerwca 2010 roku jednostka stanęła przed poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Druhowie gościli na terenie jednostki historyczne wojska króla Władysława Jagiełły zmierzające na Grunwald. Uroczystość ta związana była z obchodem 110 – lecia rocznicy historycznej Bitwy pod Grunwaldem. Wojowie prezentowali swoje umiejętności oraz zabawiali przybyłych gości. Przed strażnicą w godzinach wieczornych odbyła się projekcja filmu „Krzyżacy” którą w licznym gronie oglądali nie tylko mieszkańcy wsi. Na pamiątkę przemarszu przez miejscowość i rekonstrukcję walk powstał pamiątkowy obelisk a na terenie strażnicy dokonano wiele inwestycji. Między innymi zmodernizowano strażnicę, położono kostkę brukową i utwardzono nawierzchnię placu strażackiego.
W 2011 dnia 19 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze na którym wybrano nowy zarząd OSP Samice.
W 2010 roku druhowie stanęli również przed poważnym wyzwaniem zorganizowania gminnych obchodów dnia strażaka, które odbyły się 8 maja. Na tą uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, oraz wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Skierniewice. Strażacy przywitali również bardzo ciepło delegację z Francji. Podczas uroczystości poświęcono figurkę Świętego Floriana, którą ufundował Druh Jan Bakalarski, natomiast gablotę na umieszczenie figurki wykonał obecny Prezes OSP Samice, Druh Grzegorz Bakalarski. W sierpniu po raz pierwszy w historii jednostki, udział w gminnych zawodach sportowo – pożarniczych brała udział sekcja kobieca zajmując wówczas 2 miejsce. Dowódcą drużyny była Anna Bakalarska a drużynę do zawodów przygotował Druh Marcin Bożałek.
Zamyka się pewien intensywny rozdział historii OSP. Jak widać zaangażowanie i wspólna praca może zdziałać wiele. Efekty tej pracy możemy obserwować w dniu dzisiejszym, piękną strażnicą, wyposażeniem, oraz aktywnością druhów. Oby kolejne lata były tak samo owocne jak te już minione.
Tekst: Anna Bakalarska – kronikarz OSP Samice