Police
18 sierpnia 2017 roku nasz reporter Waldemar Szańkowski odwiedził strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach ( woj. zachodniopomorskie ). Jednostka mieści się na ulicy Tarnowskiej 4a. W trakcie wizyty przeprowadził sesję zdjęciową podziału bojowego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.
Komendantem Powiatowym w tej jednostce jest st. bryg. mgr inż. Marek Gendek, natomiast funkcję jego zastępcy pełni kpt. mgr inż. Piotr Maciejczyk. [na dzień 28.10.2017 r.]
Obszar działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach obejmuje powierzchnię powiatu polickiego tj. 665 km2 . Na obszarze Powiatu Polickiego znajdują się 4 jednostki administracyjne o powierzchniach:
gmina Police – 252 km2 (29 miejscowości),
gmina Nowe Warpno – 198 km2 (8 miejscowości),
gmina Dobra – 110 km2 (17 miejscowości),
gmina Kołbaskowo – 105 km2 (22 miejscowości), razem – 665 km2 (76 miejscowości).
Na terenie powiatu polickiego jest 10 jednostek ochotniczych straży pożarnych w tym 7 jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej znajduje się osiem pojazdów ratowniczo – gaśniczych, dwie łodzie ratownicze, motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej o nominalnej wydajności 7700 litrów/minuta, przyczepka wężowa z wężami tłocznymi, przyczepka z elastyczną zaporą oraz przewoźne działko wodno – pianowe.
501[Z]21 – średni wóz ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Renault Midlum. Pojazd został zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów wody. Na wyposażeniu znajduje się między innymi zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS, defibrylator AED, masz oświetleniowy z najaśnicą, zestaw do PSP R1 czy zestaw pił mechanicznych.
501[Z]26 – ciężki wóz ratowniczy na podwoziu Scania R480 CB. Pojazd został zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 8500 litrów wody. Na wyposażeniu znajduje się między innymi zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS, motopompa pływająca NIAGARA, pompa do substancji chemicznych czy zestaw PSP R1.
501[Z]39 – cysterna na podwoziu Iveco AT 440 T/P. Ciągnik ma podpiętą “beczkę” – zbiornik na wodę o pojemności 18000 litrów wody.
501[Z]43 – lekki samochód gaśniczy z modułem ratownictwa technicznego na podwoziu Renault Mascott. Pojazd zostałzabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się między innymi zestaw narzędzi hydraulicznych HOLMATRO, motopompa pływająca AQUAFAST czy zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego i niskiego ciśnienia.
501[Z]53 – samochód specjalny z podnośnikiem hydraulicznym i drabiną o maksymalnym wysięgu 23 metry na podwoziu MAN TGL 12.250. Pojazd zostałzabudowany przez firmę Bumar z Koszalina. Na wyposażeniu znajduje się między innymi skokochron pneumatyczny zabezpieczający przed upadkiem z wysokości 16 m, zestaw PSP R1 czy zestaw sprzętu do ratownictwa wysokościowego, m.in.: urządzenie ewakuacyjne Rollgliss Top z trójnogiem ratowniczym oraz szelki i linki ratownicze.
501[Z]60 – lekki samochód ratownictwa chemicznego na podwoziu Land Rover Defender. Na wyposażeniu znajduje się między innymi urządzenie RAPID (spektrometr pracujący w podczerwieni) – detektor zdalny chmury substancji niebezpiecznych wraz z osprzętem IT,przewoźna stacja METEO czy agregat prądotwórczy przenośny o mocy 2,6 kW
501[Z]61 – średni samochód ratownictwa chemicznego na podwoziu Iveco Eurocargo. Pojazd został zabudowany przez firmę Stolarczyk. Na wyposażeniu znajdują się między innymi zestaw pomp chemicznych wraz z armaturą do przemieszczania cieczy ropopochodnych i żrących, pirometr i kamera termowizyjna, mobilna elektroniczna stacja meteorologiczna,zestaw sprzętu do wykonywania uszczelnień na instalacjach i zbiornikach magazynowych czy laptop z oprogramowaniem specjalistycznym do ratownictwa chemicznego.
Ciekawostka – przed jednostką znajduję się śmigłowiec – kilkanaście lat temu, śmigłowiec gaśniczy Mi-2 który brał udział w akcji gaśniczej, wpadł do zbiornika wodnego. Śmigłowiec wyłowiono, trafił on pod opiekę polickich strażaków. Był zamysł, aby odnowić śmigłowiec – częściowo udało się to. Stworzono nawet coś w deseń sekcji lotniczej – śmigłowiec miał być oficjalnie wprowadzony do podziału bojowego.
Serdeczne podziękowania dla kierownictwa Komendy Powiatowej Państwoewej Straży Pożarnej w Policach za zgodę na przeprowadzenie sesji zdjęciowej oraz dla strażaków pełniących zmianę za pomoc w realizacji sesji oraz przekazane informacje.