Majdan Górny
Majdan Górny leży w powiecie tomaszowskim w południowej części województwa lubelskiego, 5 km do Tomaszowa Lubelskiego, 30 km od granicy Rzeczypospolitej w Hrebennym. W miejscowości położone jest wzniesienie Biała Góra niegdyś będąca grodem Medno. Majdan Górny zamieszkuje około tysiąca osób.
Jednostkę OSP założono w roku 1918 z inicjatywy Wójta Gminy Majdanu Górnego Józefa Karwana , członkami zostali mieszkańcy w liczbie 25 członków, którzy służyli w legionach.
W roku 1930 wybudowano pierwszą remizę wraz z wieżą. Sześć lat później zakupiono sikawkę, 5 odcinków węży pożarniczych oraz dwa beczkowozy konne dwukołowe. W latach 1964-68 budowano w czynie społecznym Wiejski Dom Kultury wraz z remizą OSP.
W roku 1955 Ochotnicza Straż Pożarna otrzymuje pierwszą motopompę. W roku 1964 jednostka zostaje wyposażona w samochód gaśniczy STAR 25. Cztery lata później OSP otrzymuje od społeczeństwa sztandar na 50-lecie istnienia.
W roku 2000 straż zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W roku 2008 odbywają się obchody jubileuszu 90-lecia istnienia.
Dwa lata później (2010) Gmina Tomaszów Lubelski przekazuje dla OSP w Majdanie Górnym nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes-Benz Atego GBA 2.5/16 i zastępuje on Stara 244 który trafia do OSP Jeziernia. Do 2010 roku jednostka posiadała 3 różne wozy bojowe – od Stara 25 po Stara 266 i 244. W tym samym roku zostaje wyremontowany i rozbudowany Wiejski Dom Kultury oraz zostaje powiększony garaż na samochód bojowy. Na dachu remizy został również zamontowany maszt przekazujący sygnał radiowy i alarmowania na cały powiat.
Osoby zasłużone dla jednostki : Józef Karwan , Józef Wójcik, Jan Jeruzel, Stanisław Pisarczyk, Alfred Czok, Kazimierz Kowal, Albin Raczkiewicz, Stanisław Karwan, Zygmunt Kucharski, Kazimierz Malec, Eugeniusz Tulej, Hieronim Śrutwa, Roman Proc, Józef Poleszczuk , Marian Dorota
Podczas wszystkich lat istnienia strażacy aktywnie włączają się w rozwój miejscowości , pomagają przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych (dożynki, gminne pikniki) uczestniczą w uroczystościach religijnych – oprawa odpustów i Świąt Wielkanocnych. W latach 60, 70,80-tych pomagali w budowie Wiejskiego Domu Kultury, Szkoły Podstawowej i kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Majdanie Górny. W 2015 druhowie pomagali w przygotowaniu dożynek gminnych jak i przy postawieniu za Wiejskim Domem Kultury a zarazem remizą wiat i paleniska z grillem.
Jednostka wielokrotnie podczas zawodów sportowo-pożarniczych zajmowała czołowe miejsca w gminie jak i powiecie i województwie. Podczas jednych z zawodów wygrała samochód pożarniczy marki Star.
Obecnie strażacy z Majdanu Górnego są jedna z najprężniej działających jednostek w gminie Tomaszów Lubelski. W roku 2015 strażacy odnotowali 37 wyjazdów z czego większość dotyczyła pożarów traw oraz miejscowych zagrożeń. Często zostają zadysponowani do zabezpieczenia rejonu operacyjnego KP PSP w Tomaszowie Lubelskim . Dzieje się tak dzięki położeniu w bardzo bliskiej odległości od komendy- 6km.
Ochotnicza Straż Pożarna liczy 45 członków z czego 20 bierze aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Każdy z członków załogi wyjazdowej posiada przeszkolenie w wielu dziedzinach ratownictwa. Strażacy o każdej porze dnia i nocy potrafią się stawić w remizie i wyjechać w ciągu 3-4 minut od pierwszego sygnału syreny alarmowej. Od 2015 jednostka jest wyposażona w system telefonicznego alarmowania dzięki czemu strażak nie słyszący syreny może się dowiedzieć o alarmie. Każdego roku ratownicy biorą udział w szkoleniach organizowanych przez KP PSP w Tomaszowie Lubelskim. Często miedzy sobą wymieniają się doświadczeniem i nawzajem szkolą swoje umiejętności, które przydają się nie tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczych ale i w codziennym życiu.
W 2015 został wybrano nowy zarząd w skład którego wchodzą druhowie : Janusz Malec- prezes, Mariusz Majdanik -naczelnik i vice prezes, Józef Poleszczuk -vice prezes, Daniel Cymbała –sekretarz, Mieczysław Kozyra-skarbnik, Łukasz Jeruzal- zastępca naczelnika, Ireneusz Wójcik- gospodarz
Samochód Mercedes Atego 1329 GBA 2.4/16 który jest na wyposażeniu OSP jest bardzo dobrze wyposażony . Zawiera między innymi : zestaw ratownictwa technicznego firmy Lukas (nożyce i rozpierak) ,torbę medyczną OSP-R1 wraz z noszami i szynami Kramera, cztery aparaty powietrzne, maszt oświetleniowy oraz wiele innego sprzętu potrzebnego w działaniach. Na wyposażeniu jednostki znajduje się również motopompa wysokiej wydajności Tohatsu.
Zdjęcia oraz informacje OSP.