Dobryń Duży
Historia Dobrynia Dużego sięga początków XV wieku. Wtedy to nad brzegiem rzeki Krzny powstała osada pod nazwą Dobryń. Wielokrotnie w swoich dziejach rabowana w wojnach i powstaniach narodowych. Najokrutniej potraktowali ją Kozacy w czasie I Wojny Światowej paląc ją doszczętnie, a ludzi zmuszając do tułaczki. Po wojnie mieszkańcy wracają i odbudowują wieś w nowym miejscu. W roku 1920 przez wieś znów przetacza się pożoga wojenna.
W roku 1928 z inicjatywy mieszkańców Dobrynia powstaje straż ogniowa. Celem jej założenia była ochrona mieszkańców przed klęskami żywiołowymi, a szczególnie pożarami. Założycielami i organizatorami byli: Maksym Gruszecki, Antoni Koryciński, Michał Panasiuk, Antoni Gryciuk i Kazimierz Chalimoniuk. Pierwszym naczelnikiem został wybrany Maksym Gruszecki.
Duży zapał i chęć działania owocuje w konkretne osiągnięcia. Za własne, z trudem zgromadzone fundusze strażacy zakupili ręczną sikawkę (którą udało się odzyskać i odrestaurować) na wozie konnym, beczkę na wodę i uzbrajają wóz w bosaki, łopaty i toporki.
Na początku lat trzydziestych rozpoczyna się budowa drewnianej remizy, która miała służyć nie tylko jako garaż na sprzęt, ale także ośrodek kultury. Ze względu na dość dużą przestrzeń wewnątrz, zaczęto organizować zabawy taneczne. Przybywająca ilość społeczeństwa uczestnicząca w weekendowych i świątecznych potańcówkach, wymusiła na gospodarzach rozbudowę remizy a dobudowaną przestrzeń wykorzystano jako scenę. Ciekawostką jest, że pod jej deskami w czasie ,,wyzwolenia” partyzanci ukrywali broń wykorzystywaną podczas akcji.
Rok 1939 hamuje rozwój jednostki. Część druhów zostaje powołana do wojska i walczy w wojnie obronnej, jednak straż jako organizacja przetrwała okupację. Po wyzwoleniu ożywa w ludziach chęć działania. Jednostka staje się bardziej operatywna po remoncie beczkowozu, szeregi straży pożarnej powiększają się o nowych, równie zaangażowanych ludzi.
W 1955r. OSP otrzymuje od Komendy Powiatowej pierwszą motopompę M-400 z kompletnym wyposażeniem, które przechodzi chrzest bojowy 18 czerwca 1956r. w Nowosiółkach przy gaszeniu pożaru czterech gospodarstw.
W 1965r. zapada decyzja o budowie nowej remizy strażackiej. Do pracy włącza się całe społeczeństwo. Tak przy wielkiej pomocy Komendy Powiatowej Straży oraz miejscowych władz administracyjnych dzieło zostaje uwieńczone sukcesem. W roku 1968r. dokonano otwarcia nowej remizo-świetlicy, obiektu jak na tamte czasy dość nowoczesnego.
W maju roku 1971 Ochotnicza Straż Pożarna w Dobryniu Dużym jako jedna z pierwszych na tym terenie otrzymuje z Komendy Powiatowej W Białej Podlaskiej samochód bojowy Star 25 typ GBA. Już 4 września 1971r. ochotnicy uczestniczą w gaszeniu największego pożaru w tych okolicach. Druhowie jadą na pomoc do miejscowości Zakanale k. Janowa Podlaskiego. W akcji uczestniczyło 48 zastępów straży pożarnej z woj. lubelskiego i warszawskiego.
Rok 1978 jest jednym z najbardziej pamiętnych i uroczystych chwil w historii OSP w Dobryniu Dużym. Ochotnicza Straż obchodzi jubileusz 50-lecia powstania. W tym dniu jednostka otrzymuje sztandar ufundowany przez miejscowe społeczeństwo oraz władze gminy.
W roku 1997 strażacy z Dobrynia uczestniczą w gaszeniu ogromnego pożaru lasu w okolicach miejscowości Leniuszki. W tym czasie zrodził się pomysł pozyskania nowego wozu bojowego.
Przy pomocy władz gminy oraz KP PSP w Białej Podlaskiej jednostka otrzymała z Komendy Głównej Policji podwozie samochodu Star 200. Karosażu dokonano w Osinach. 22 lutego 1999r. nowy samochód bojowy typu GBAM trafia do garażu OSP w Dobryniu Dużym.
Przyszłością każdej jednostki są najmłodsi, dlatego w 2002 utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Dzięki niej mali druhowie mają możliwość lepszego przygotowania się do służby w OSP. Chętnie uczestniczą w spotkaniach szkoleniowych, pomagają w drobnych pracach i biorą udział w uroczystościach przy boku starszych kolegów.
W czasie Walnego Zebrania w 2003 roku, podjęto decyzję o remoncie świetlico-remizy. Po wstępnych oględzinach zapadła uchwała o rozpoczęciu budowy nowej remizy strażackiej. Projekt zakładał budynek z trzema garażami, kuchnią, zapleczem sanitarnym i salą konferencyjną. 29 września wykonano pierwsze wykopy pod fundamenty.
Wraz z wiosną nowego roku przyszedł moment, w którym plany o rozbiórce starej wozówki stały się faktem. Z uwagi na to, że czasy, w których ją budowano były wymagające, a pozyskiwanie materiałów na jej budowę znacznie utrudnione, postanowiono odzyskać wszelkie materiały a później sprzedać za ustaloną wspólnie odpłatą. Uzgodniono również, że każdy z druhów zobowiąże się do odpracowania konkretnej liczby godzin przy pracach demontażowych.
W trakcie robót padł pomysł symbolicznego upamiętnienia poprzedniego domu. Początkowo druhowie chcieli wykorzystać część pozostałego fundamentu. Niestety koncepcja ze względu na nietrwałość tego elementu nie mogła zostać zrealizowana. Drugą z opcji był solidny kamień. Znaleziono taki na skraju lasu na obrzeżach wsi. Odpowiednio duży, by idealnie wkomponować się w przestrzeń. Po obróbce kamieniarskiej, ustawiono go przed nowo wybudowanym Domem Strażaka i umieszczono na nim tablicę z dedykacją: „Tym, którzy byli, są i będą gotowi nieść pomoc innym”. Na szczycie monumentu znajduje się figura Św. Floriana, który bacznie przygląda się całej wsi.
Uroczyste otwarcie nowego Domu Strażaka odbyło się 2 lipca 2006.
W 2004 roku druhowie dostają szansę pozyskania lekkiego samochodu pożarniczego. Początkowo miała to być Gazella, jednak finalnie zrezygnowano z pojazdu tej marki i pod koniec 2006 roku w nowo wybudowanej remizie strażackiej obok Stara 200 pojawia się Ford Transit. Jego podstawowym wyposażeniem była wyciągarka, szybkie natarcie ze zbiornikiem na wodę o pojemności 200 l i najaśnica halogenowa. Druhowie z własnych funduszy dozbrajają go agregatem prądotwórczym, pompą szlamową, pompą pływającą Niagara, wężami tłocznymi, prądownicą, hydronetką i tłumicami.
80-cio lecie istnienia jednostka obchodzi w 2008 roku. Jednym z głównych punktów uroczystości jest przekazanie nowego sztandaru, który zostaje odznaczony złotym medalem.
W 2014 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej wytypowała OSP w Dobryniu Dużym do udziału w Ogólnopolskich Obchodach Dni Strażaka. Druhowie mieli swoich przedstawicieli w kompani reprezentacyjnej oraz w poczcie sztandarowym.
Na przestrzeni lat jednostka pozyskuje coraz nowszy i lepszy sprzęt, dużą część pokrywając z własnych funduszy. Druhowie nie mogą jednak opierać się jedynie na wyposażeniu, dlatego aby móc lepiej wykonywać swoją pracę, przechodzą szkolenia: kurs podstawowy, kurs ratownictwa technicznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy.
OSP w Dobryniu Dużym nie należy do KSRG, jednak jej siła bojowa oraz strażacy są w ciągłej gotowości, co udowodnili wiele razy. Szybki wyjazd na każde wezwanie i prawidłowe wykonanie zadania to priorytet, na którym druhowie skupiają się przede wszystkim. Powołanie, jakie wypełniają wymaga od nich dużej odpowiedzialności, zdyscyplinowania i sprawności fizycznej, a tego na pewno im nie brakuje.
Sukces, który udało im się osiągnąć wymagał ogromnej pracy i wielu wyrzeczeń, jednak każdy ze strażaków potwierdza, że było warto. Fundamentem, na którym udało się go zbudować jest zgranie, zaangażowanie i zgoda. Kiedy doda się do tego wzajemne zaufanie i przyjacielskie relacje można mówić o prawdziwej strażackiej rodzinie, a takiej wiele jednostek może druhom z Dobrynia pozazdrościć.
OSP w Dobryniu Dużym odwiedzić można na stronie internetowej ospdobrynduzy.pl, www.facebook.com/pages/OSP-Dobryń-Duży/1100223060016785?ref=aymt_homepage_panel bądź osobiście.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.