Sieraków Wielkopolski
IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W weekend 19-21 czerwca br. 50 załóg strażaków-ratowników z OSP będzie walczyć w Sierakowie Wielkopolskim o tytuł Mistrza Polski.
Już jutro w Sierakowie Wielkopolskim położonym nad malowniczym jeziorem Jaroszewskim odbędą się IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do sportowej rywalizacji o Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP i wiele innych praktycznych nagród przystąpi rekordowa liczba 50 załóg OSP czyli 200 strażaków-ratowników z 14 województw, w tym 4 załogi kobiece. Mistrzostwom będzie towarzyszyć urozmaicony program dla widzów – animacje i konkursy dla dzieci oraz pokazy ratownictwa, dzięki czemu będzie to atrakcyjna forma spędzenia czasu w czerwcowy weekend.
Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym rozgrywane są na wodzie – w łodziach motorowych i wiosłowych oraz na lądzie, w 7 konkurencjach podstawowych takich jak budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Dodatkowo rozegrana będzie konkurencja specjalna Water Fighters, której reguły zawodnicy poznają dopiero tuż przed jej rozpoczęciem.
W Mistrzostwach, które są okazją do weryfikacji umiejętności strażaków-ratowników w rzeczywistych warunkach, biorą udział załogi reprezentujące jednostki OSP specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, posiadające własny sprzęt pływający. Zasady konkurencji są tak skonstruowane, by odzwierciedlały sytuacje, w których strażacy-ratownicy prowadzą akcje na co dzień. Dlatego też jedna z konkurencji, budowanie na czas wału przeciwpowodziowego, odbywa się po zmroku i przy sztucznym oświetleniu. Mistrzostwa są formą twardego treningu połączonego z ostrą rywalizacją, które dla widzów stają się emocjonującym widokiem.
„Podczas Mistrzostw strażacy–ratownicy mają doskonałą i jedyną w swoim rodzaju okazję, by w ogólnopolskiej rywalizacji sprawdzić swoje umiejętności. Tak jak w rzeczywistych warunkach, liczą się tu podstawowe elementy ich pracy – przygotowanie merytoryczne, sprawność, precyzja wykonywania czynności, czas i praca zespołowa, które są nieodzowne w walce z żywiołami, gdy w grę wchodzi skuteczność i każda sekunda. Właśnie w tym celu Mistrzostwa zostały powołane.” – mówi Wiesław Golański, Zastępca Dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, inicjatora i głównego organizatora Mistrzostw. „Cieszy nas fakt, że z roku na rok Mistrzostwa przyciągają coraz więcej załóg OSP. W tym roku padnie kolejny rekord w liczbie uczestników – przyjęliśmy zgłoszenia od 50 załóg czyli 200 uczestników. Drugim rekordem jest liczba kobiet – jak nigdy dotąd w zawodach starują aż 4 załogi kobiece – OSP Spytkowo, OSP Stare Skoszewy, OSP Augustów-Lipowiec i OSP Bratian.”
Oprócz możliwości sprawdzenia umiejętności i rzetelnego treningu, Mistrzostwa są także dla Ochotniczych Straży Pożarnych okazją do wzbogacenia swojego wyposażenia – zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej i poszczególnych konkurencji, wraz z prestiżowymi pucharami, medalami i dyplomami, zdobywają wartościowe nagrody do praktycznego zastosowania w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej a także nagrody finansowe na zakup wyposażenia OSP. Aktualny jeszcze Mistrz Polski – OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego – w ubiegłym roku w nagrodę otrzymał Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka, medal, dyplom oraz nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania, hełmy do ratownictwa TYTAN HOT i łódź Mazury 480 Red z silnikiem zaburtowym Honda BF30, nagrodę główną ufundowaną przez Partnera Strategicznego Mistrzostw Aries Power Equipment/Honda Marine, stosowaną podczas akcji powodziowych do ewakuacji ludności i drobnego inwentarza, podczas nurkowych prac poszukiwawczych, patrolowania kąpielisk czy do transportu ładunków. „Dla nas uczestniczenie w Mistrzostwach jest bardzo ważne – dzięki temu możemy sprawdzić czy rzeczywiście podnosimy kwalifikacje. Nasza załoga ponownie bierze udział w Mistrzostwach, a do Sierakowa Wielkopolskiego jedziemy po kolejny tytuł Mistrza Polski OSP w ratownictwie wodnym i powodziowym. Jeśli nam się to uda, będzie to piąty tytuł mistrzowski. Przy tej okazji w ubiegłym roku zdobyliśmy nagrody, które w istotny sposób uzupełniły potrzeby naszej jednostki. Cały otrzymany sprzęt był wykorzystywany podczas akcji w ciągu tego roku, a nagroda pieniężna umożliwiła nam zakup silnika pozaburtowego.” – mówi PiotrMaciejewski, Prezes OSP Licheń Stary. „W tym roku, obrona tytułu Mistrza Polski z pewnością nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ rywalizacja z roku na rok jest coraz trudniejsza. Podczas ubiegłorocznych zawodów liczyły się dosłownie ułamki sekund.”
Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym są także widowiskowym wydarzeniem dla widzów dorosłych i dzieci. Organizatorzy zadbali, by przy okazji zawodów stworzyć atrakcyjny dla nich program dodatkowych aktywności – animacje i konkursy dla dzieci, pokazy ratownictwa oraz porady związane z udzielaniem pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora AED, który jest dostępny w wielu publicznych miejscach w kraju. Na terenie zawodów będzie stały punkt nauki przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), gdzie wszyscy chętni mogą nauczyć się skutecznego uciskania klatki piersiowej, czyli tzw. „masażu serca”. „Pierwsza pomoc jest łatwa i warto poznać jej podstawy, bo każdy z nas może uratować komuś życie. Co roku w Polsce nagłe zatrzymanie krążenia dotyka ok. 40 tysięcy osób. Przeżywa zaledwie 2-5%, bo pomoc przybywa zbyt późno. Gdyby świadkowie zdarzenia, oprócz wezwania pogotowia, szybko podjęli podstawowe czynności, szanse uratowania osoby poszkodowanej wzrosłyby nawet do 80%. Wystarczy rozpocząć szybkie i mocne uciski klatki piersiowej i podłączyć defibrylator AED jeśli jest dostępny.” – mówi Grzegorz Dokurno, strażak ochotnik, współtwórca pierwszych w Polsce programów publicznego dostępu do wczesnej defibrylacji działających w trybie 24/7.„Strażacy Ochotnicy w całej Polsce doskonale znają się na pierwszej pomocy, coraz częściej dysponują wysokiej jakości sprzętem. Defibrylatory AED mają w samochodach strażackich, w remizach i są w stanie zareagować bardzo szybko. Mistrzostwa Polski OSP to doskonała okazja, by strażacy mogli dzielić się wiedzą i przekonywać wszystkich, że każdy z nas może uratować komuś życie. Zapraszamy wszystkich – sami przekonajcie się, że to naprawdę łatwe.”
PROGRAM MISTRZOSTW:
Piątek 19 czerwca
godz. 19.00 – parada wozów strażackich z łodziami przez Sieraków
godz. 22.00 – I konkurencja: Budowa wału przeciwpowodziowego
Sobota 20 czerwca
godz. 09.00 – Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw
godz. 10.00 – II konkurencja: Rzuty ratownicze kołem i rzutką
godz. 11.00 – 15.00 – animacje dla dzieci: zabawy i konkursy z upominkami
godz. 12.00 – III konkurencja: Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej
godz. 14.00 – IV konkurencja: Wyścig łodzi wiosłowych
godz. 16.00 – V konkurencja: Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową
godz. 18.00 – Konkurencja specjalna Water Fighters
W przerwach pomiędzy konkurencjami odbędą się pokazy ratownictwa
Niedziela 21 czerwca
godz. 09.15 – rozpoczęcie trzeciego dnia Mistrzostw
godz. 10.00 – VI konkurencja: Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej
godz. 12.00 – VII konkurencja: Manewrowanie łodzią motorową – slalom
godz. 16.00 – Ogłoszenie wyników, dekorowanie zwycięzców i zakończenie IX edycji Mistrzostw
W przerwie pomiędzy konkurencjami odbędą się pokazy ratownictwa
ORGANIZATORZY
-Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
-Państwowa Straż Pożarna
-Gmina Sieraków
-OSP Sieraków Wielkopolski
PARTNER STRATEGICZNY
Aries Power Equipment – Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda i Honda Marine w Polsce
PATRONAT HONOROWY
Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Waldemar Pawlak
Minister Spraw Wewnętrznych – Teresa Piotrowska
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki
Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – gen. Brygadier Wiesław Leśniakiewicz
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Andrzej Gross
Prezes Agencji Rynku Rolnego – Radosław Szatkowski
Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Teresa Hernik