Ścinawka Średnia
Pamiętam, jak spędzaliśmy długie godziny z mężem przed komputerem szukając możliwości pozyskania zewnętrznych dotacji na zakup nowego samochodu pożarniczego dla naszej jednostki. Problem tkwił w tym, że był to schyłek realizacji dotacji Unijnych przewidzianych na lata 2007-2013 i mieliśmy marne szanse na pozyskanie tego rodzaju środków finansowych. W końcu opracowaliśmy swój kilkunastu stronicowy plan finansowy tzw. mix dotacji. Znaleźliśmy wiele możliwości pozyskania mniejszych dotacji z totalnie różnych źródeł. W końcu umówiliśmy się na spotkanie z Włodarzem naszej Gminy Panem Janem Bednarczykiem w celu uzyskania pomocy w tej sprawie. Jak usłyszał, że o część dotacji możemy wystąpić my jak stowarzyszenie OSP, a część Gmina jako jednostka samorządowa. Do tego nie mieliśmy żadnych gwarancji uzyskania środków i ile tak naprawdę będzie musiała dołożyć Gmina Radków do tego projekty. Pamiętam jak dziś tą minę Pana Burmistrza i słowa, że jest to najtrudniejsza z możliwych dróg i w praktyce prawie nie do zrealizowania. Uzgodniliśmy, że spróbujemy może czegoś innego. Mijały miesiące i nic się pojawiało. W grudniu 2013r. nasza jednostka weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Jeżeli sprawa bezpieczeństwa może być bardziej ważna i skomplikowana to teraz, mogło być tylko trudniej. Narastające problemy z ciągłymi awariami starego auta i ciągle cieknącej beczki w naszym staże wyczerpywały budżet jednostki. Jeszcze na uroczystości z okazji wejścia OSP Ścinaka Średnia zorganizowanych w lutym br. wszyscy myśleliśmy, że w tym roku nie mamy szans na nowe auto.
Jeżeli cuda się zdarzają to teraz był na to najlepszy moment. W marcu dostaliśmy informacje, żeby określić jakie auto nas interesuje, zorientować się w przypuszczalnych kosztach itp. Pan burmistrz podjął „rękawicę” i zaczął walkę o dotację. Z ramienia OSP Ścinawka Średnia Piotr Trybus często do późna ustalał szczegóły z pracownikiem urzędu Gminy Radków Panem Leszkiem Dorszewskim dotyczące zapotrzebowania do zabudowy nowego auta itp. Ja jako administratywista odpowiadałam, że stronę formalną i organizacją spraw, za które odpowiadała nasza jednostka. Nasi Strażacy tak układali sobie zmiany w swoich miejscach pracy, o każdej porze dnia i nocy mieć załogę do ewentualnego zdarzenia. Podziwiam ich i ich rodziny za te wyrzeczenia. Wracając do tematu: Jednostka nie mogła się starać o dotacje bez poręczenia finansowego Gminy. Gdy takie otrzymaliśmy na sesji, machina ruszyła i zaczęło się składanie wniosków itp. Pan Burmistrz dokładał wszelkich starań, aby poprzeć nasze wnioski i dokonać „niemożliwego”. Pierwszą pozytywna wiadomość dostaliśmy, że OSP Ścinawka Średnia otrzymała 211 tyś. na inwestycje „zakup auta” z systemy KSRG, kolejna wiadomość to 100 tys. ochrony środowiska, 90 tys. zdobyła Gmina z Urzędu Marszałkowskiego z konkursu “Poprawa Bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2014”. Resztę, ale największą pule środków wygenerowano z budżetu Gminy Radków bo około 275 022,00zł. Wartość auta to 676 782,00zł.To pozwoliło na zawarcie porozumienia umożliwiającego ogłoszenie przetargu. Nadszedł wymarzony dzień 14 lipca br. po godzinie 10:15 rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono zwycięską firmę. Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawce Średniej zostanie zakupiony samochód pożarniczy MAN z firmy Stolarczyk (zdjęcie poglądowe poniżej).
Kilka najważniejszych szczegółów z spełniającego się marzenia to podwozie samochodu z napędem uterenowionym 4 x 4, z kabiną załogową 6 osobową, klimatyzacją oraz zbiornikiem wody wykonanym z materiałów kompozytowych o pojemności co najmniej 4.500 litrów (największa beczka w naszym regionie), Silnik o mocy minimum 290 KM, spełniający obowiązujące normy czystości spalin min. EURO5.
Ponadto pomiędzy fotelem kierowcy i dowódcy urządzenie (deska) do ładowania na postoju radiotelefonów i latarek pożarniczych. Skrytki na sprzęt i przedział autopompy wyposażone w oświetlenie LED: główny wyłącznik oświetlenia skrytek zainstalowany w kabinie kierowcy.
Autopompa wyposażona w urządzenie odpowietrzające umożliwiające zassanie wody:
– z głębokości 1,5 m w czasie do 30 sek,
– z głębokości 7,5 m w czasie do 60 sek.
Dodatki tj. radiotelefon przewoźny typu Motorola GM360, niezależny układ ogrzewania i wentylacji, umożliwiający ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku to tylko nie liczne z mnóstwa udogodnień jakie w ciągu 3 miesięcy ma przygotować dostawca samochodu.
Od wielu lat podejmujemy wszelkie starania, aby walczyć o bezpieczeństwo w naszym regionie oraz być animatorem życia społecznego w naszej miejscowości. U progu 190-tej rocznicy pierwszych wzmianek o istnieniu straży w Ścinawce Średniej „Bardzo dziękujemy, każdemu, kto pomógł nam w tych staraniach”