Jak współdziałamy w sytuacjach kryzysowych?
Polska w tym półroczu jest centrum europejskich rozmów poświęconych różnym wymiarom bezpieczeństwa. Odbywające się w różnych miastach naszego kraju przedsięwzięcia z udziałem przedstawicieli rządów wszystkich państw UE wspierają wypracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą Europie lepiej przygotować się na zdarzenia, z którymi mierzą się m.in. służby ratownicze.
W dniach 4-5 lutego 2025 roku Państwowa Straż Pożarna uczestniczyła w wydarzeniu wysokiego szczebla w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, poświęconym roli społeczeństwa obywatelskiego w przygotowaniu na kryzysy. Wydarzenie, które odbyło się w Warszawie, zorganizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przewodniczyli mu ministrowie odpowiedzialni za obszar społeczeństwa obywatelskiego – Adriana Porowska i Marek Krawczyk, a wśród uczestniczących gości był również Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski.
Państwowa Straż Pożarna wsparła udział w przedsięwzięciu przedstawicieli instytucji rządowych z innych krajów UE, odpowiedzialnych za ochronę ludności i zarządzanie kryzysowe. Wystąpiliśmy również z prezentacją podsumowującą prace prowadzone w Brukseli na forum grupy roboczej Rady UE ds. ochrony ludności (PROCIV), której w tym półroczu przewodniczą przedstawiciele Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej PSP. Przedstawialiśmy również cenne doświadczenia Państwowej Straży Pożarnej ze współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym ochotniczymi strażami pożarnymi. Osią prowadzonych w trakcie wydarzenia rozmów była rola, jaką organizacje pozarządowe i pojedynczy obywatele mogą odegrać w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. Uczestnicy pracowali nad ramami działań zarówno w kontekście zagrożeń, z którymi służby ratownicze mierzą się na co dzień, jak i złożonych katastrof naturalnych czy zagrożeń wynikających z działalności człowieka.
Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz sektora pozarządowego.
Fot. Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP, KPRM/PAP, Państwowa Straż Pożarna