Warszawa
Od 19 grudnia 2014 r. można składać dokumenty na nowo utworzonych studiach II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, realizowanych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Uczelnia uruchamia 4-semestralne studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne (BW) w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Tym samym, licencjaci BW zdobywają możliwości kontynuowania kształcenia zapoczątkowanego na studiach pierwszego stopnia, zaś absolwenci innych studiów możliwość uzyskania kwalifikacji drugiego stopnia w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Dokumenty na studia II stopnia na BW rozpoczynających się w roku akademickim 2014/2015 można składać w następujących terminach: na studia stacjonarne od 19 grudnia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r., natomiast na studia niestacjonarne od 26 stycznia do 18 lutego 2015 r.
Plan kształcenia przewiduje praktyki studenckie w wymiarze 80 godzin (dwa tygodnie), które będą się odbywać po 1, 2 lub 3 semestrze studiów, w zależności od indywidualnych możliwości.
Uczelnia oferuje kształcenie w dwóch specjalnościach, na których studenci będą realizowali odrębny program zgodny z ich zainteresowaniami. Po drugim semestrze wybiorą jedną z dwóch proponowanych specjalności: Zarządzanie systemami bezpieczeństwa lub Ochrona ludności i mienia.
Specjalność zawodowa: Zarządzanie systemami bezpieczeństwa – Absolwent uzyska wiedzę i doświadczenie niezbędne do podejmowania decyzji w zakresie bezpieczeństwa, wspomaganych funkcjami zarządzania: planowaniem, organizowaniem, motywowaniem i kontrolą. Będzie umiał ją zastosować do zwiększenia efektywności procesów zarządzania systemami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Specjalność zawodowa: Ochrona ludności i mienia – Absolwent uzyska wiedzę i doświadczenie do kreowania bezpieczeństwa bezpośrednio i pośrednio związanego z bytowaniem człowieka i infrastrukturą dla niego kluczową (mieniem). Zdobędzie wiedzę o zjawiskach i procesach zachodzących w społeczeństwie i jego otoczeniu będzie umiał ją zastosować do efektywnego zwiększenia jego bezpieczeństwa.
Co po studiach na Bezpieczeństwie Wewnętrznym?
Absolwenci studiów II stopnia będą przygotowani do kreatywnego działania na rzecz bezpieczeństwa ludności i mienia przed skutkami współczesnych zagrożeń. − Będą mogli ubiegać się o obejmowanie stanowisk w instytucjach sektora publicznego i prywatnego, a zwłaszcza w komórkach organizacyjnych zarządzania kryzysowego i Ochrony ludności. Ich umiejętności będą wykorzystywane w służbach mundurowych, systemach zarządzania kryzysowego, formacjach szeroko rozumianej ochrony ludności i obrony cywilnej, organizacjach pozarządowych operujących w obszarze bezpieczeństwa publicznego i pomocy humanitarnej. Będą mogli znaleźć zatrudnienie jako dydaktycy edukacji bezpieczeństwa, szkolić i inspirować członków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych służb, inspekcji, straży, społecznych organizacji ratowniczych takich jak GOPR czy TOPR – przekonuje dr Anna Dmochowska, Prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP.
Informacja prasowa SGSP; Zdjęcie ilustrowane