Kraj
Wczoraj (29.11.br.) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o OSP, która wprowadzi m.in. stały dodatek emerytalny dla strażaków ochotników.
O tym, co jeszcze zmienia ta ustawa i jakie kwestie reguluje pisaliśmy już tutaj.
Jak poinformował wiceszef MsWiA Maciej Wąsik na swoim koncie na Twitterze: “podkomisja przyjęła projekt ustawy o OSP” .
Podkomisja przyjęła projekt: 8 za, 1 wstrzymujący się, O przeciw. To chyba rozstrzyga https://t.co/fAJuZSFbsD
— Maciej Wąsik (@WasikMaciej) November 30, 2021
Rządowy projekt ustawy o OSP, jak podkreśla MSWiA, to pierwszy akt prawny, którego celem jest kompleksowe uregulowanie organizacji i funkcjonowania tych jednostek.
Wiceminister @WasikMaciej w #Sejm: Doceniając wysiłek #OSP w zapewnieniu bezpieczeństwa, zwłaszcza na poziomie lokalnym, #MSWiA dokłada wszelkich starań, aby stworzyć strażakom ochotnikom jak najlepsze warunki do wykonywania ich misji. pic.twitter.com/PSzp24xbDn
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 29, 2021
Wiceminister @WasikMaciej w #Sejm: Prezentowany przez nas projekt ustawy o #OSP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków-ochotników, takim, jak postulat wprowadzenia świadczenia ratowniczego dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych. pic.twitter.com/93FjGOSMYe
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 29, 2021
.@WasikMaciej w #Sejm: Wśród innych rozwiązań jest wzmocnienie ochrony prawnej druhów, wprowadzenie legitymacji strażaka-ochotnika oraz umożliwienie honorowania zasłużonych druhów nowym, specjalnym odznaczeniem – Odznaką św. Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 29, 2021
Przyjęcie ustawy przez podkomisję ds. rozwoju i promocji oznacza, że znajduje się już ona na ostatniej prostej do całkowitego wejścia w życie.