Toruń
TFA Husqvarna Poland swoją rangą i prestiżem przyciąga najlepszych strażaków z jednostek PSP z całej Polski i ze Świata. Nie inaczej jest w tym roku – listy chętnych zawodników zostały zamknięte bardzo szybko ze względu na wyczerpanie limitu wolnych miejsc. Do udziału w tegorocznej edycji Mistrzostw Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland zakwalifikowano ponad 200 zawodników z PSP oraz ponad 100 strażaków z różnych stron świata. „Firma Husqvarna po raz kolejny zdecydowała się na wsparcie tych niezwykłych strażackich zmagań. TFA Husqvarna Poland to wydarzenie, które przyciąga z roku na rok coraz większa ilość chętnych zawodników oraz coraz większą widownię! Z wielką przyjemnością Husqvarna wspiera tych profesjonalistów, przyczyniając się poprzez te zawody do doskonalenia ich umiejętności potrzebnych w codziennej pracy” –powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.
Już wkrótce poznamy tegorocznego „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych”. W ubiegłym roku, w V jubileuszowych Mistrzostwach Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013 najcenniejsze tytuły zdobyli Polacy: Marcin Zdziebło z Krakowa oraz Paweł Hess z Bielska-Białej. Jak będzie w tym roku? „Pod koniec czerwca w Toruniu zapowiada się wyjątkowa rywalizacja. Najpierw czekają na nas rywalizacje z formuł FCC – to wszystko 26 i 27 czerwca. Natomiast w sobotę, 28 czerwca odbędzie się formuła TFA, a na IV Europejskie Mistrzostwa w formule FCC przyjadą najlepsi zawodnicy z kilkunastu krajów z całego świata. Wszyscy rywalizować będą o nagrodę specjalną – możliwość uczestnictwa na Mistrzostwach Świata w USA oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez głównego sponsora – firmę Husqvarna Polska. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa i kibicowania strażakom! Tradycyjnie czekają dla widzów widowiskowe konkurencje i emocje, a dla dzieci możliwość udziału w tzw. Mini TFA przy wsparciu zawodowych strażaków” – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw TFA Husqvarna Poland.
Przebieg FCC & TFA Husqvarna Poland 2014
Pierwsze dwa dni Mistrzostw (26 i 27 czerwca) to rywalizacja w ramach formuły FCC (Firefighter Combat Challenge). Rozegranych zostanie 5 dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy będą mieli za zadanie: wbiec na wieżę, wciągnąć kilkudziesięciokilogramowy pakiet węży na drugą kondygnację, uderzeniami młota przesunąć obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą, podnieść i przeciągnąć 70-cio kilogramowego manekina tyłem na dystansie ok. 50 m. Dodatkowym utrudnieniem w FCC jest fakt, iż zawodnicy będą w pełnym umundurowaniu, które znacząco utrudnia ruchy oraz z butlami tlenowymi. Konieczne jest zatem takie zarządzanie oddechem – aby nie skończył się tlen w butli przed końcem wykonania zadań. Strażacy startować będą indywidualnie, w sztafetach oraz w tandemach. 28 czerwca, w sobotę, odbędzie się druga część rywalizacji – formuła Toughest Firefighter Alive (TFA). Jednak przystąpią do niej najlepsi zawodnicy z poprzednich dni. Ta formuła wymaga dyscypliny całorocznej w procesie treningu.
W ramach formuły TFA na 4 torach zawodnicy będą mieli do wykonania następujące zadania:
1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ścianę.
3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12-metrowej wieży – wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300-metrowy bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40-metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej – w aparacie ochronnym dróg oddechowych.
Wszystkie konkurencje są ograniczone limitem czasowym. Na wykonanie każdej z nich zawodnicy mają zaledwie 4 minuty.
Źródło: Informacja prasowa TFA