Kielce
W dniach 15 – 17 czerwca odbyły się IV Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO.
To pierwsze targi pożarnicze po czteroletniej przerwie związanej z pandemią. Okazały się rekordowe, gdyż na powierzchni ponad 5000 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 150 wystawców. Stoiska tłumnie ściągnęły liczne delegacje strażaków PSP, OSP, a także innych formacji ratowniczych nie tylko z Polski, ale także z Czech, Litwy, Łotwy, Mołdawii i Ukrainy.
W oficjalnym otwarciu imprezy udział wzięła kadra dowódcza Państwowej Straży Pożarnej oraz licznie przybyli goście.
Wystawę oficjalnie otworzył gen. bryg. Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę organizowania podobnych wydarzeń w kontekście nieustającej modernizacji PSP.
W tym dniu odbyła się odprawa kadry kierowniczej PSP, podczas której rozmawiano o bieżących zadaniach i wyzwaniach stojących przed nami w najbliższym czasie.
Drugi dzień targów zgromadził kilkaset osób na konferencji organizowanej przez Komendę Główną PSP. W trzech panelach dyskusyjnych podjęto następujące tematy:
- „Medyczne działania ratownicze w KSRG”,
- „Rozwój łączności na rzecz alarmowania i ostrzegania ludności”
- „Ustawa o ochronie przeciwpożarowej w aspekcie prewencyjnym – wyzwanie legislacyjne”.
Oprócz oficjalnej części odbywającej się w Centrum Kongresowym Targi oferowały odwiedzającym mnóstwo innych atrakcji.
W widowiskowej akcji przygotowanej przez KW PSP można było zobaczyć postępowanie w wypadku komunikacyjnym z udziałem samochodu osobowego oraz busa przewożącego butle z gazem propan-butan, w wyniku którego nastąpił wyciek gazu i poszkodowani zostali dwaj kierowcy pojazdów. W pozoracji wzięło udział 17 strażaków, ratowników i policjantów.
Swoją symulację zaprezentowali również instruktorzy z firmy FIRE-MAX. Tu również widzowie mogli przyglądać się działaniom strażaków w trakcie wypadku drogowego.
OSP GRS Nowy Sącz zaprezentowała się wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi w pokazie “Cztery łapy na ratunek!”, w którym użyto technik linowych.
Natomiast firma INNPRO pokazała możliwości najnowszych, specjalistycznych dronów DJI Enterprise, cieszących się niemałym zainteresowaniem, gdyż są one coraz częściej wykorzystywane podczas różnego typu akcji.
Oprócz tego można było wziąć udział w ćwiczeniach z zakresu operowania prądami gaśniczymi oraz zarządzania wymianą gazową z wykorzystaniem stanowiska „Hose Stream Prop” zaprojektowanego przez UL FSRI i przygotowanego przez Fundację CFBT, a także zapoznać się z procedurami ratowniczymi związanymi z instalacjami fotowoltaicznymi.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się roboty gaśnicze, które w Polsce można zobaczyć niestety dość rzadko. Są to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa ratowników, ale ze względu na cenę tych maszyn oraz dość skomplikowaną obsługę, temat ich stosowania jest wciąż dla nas nowy.
Na stoisku firmy Armatec można było podziwiać m.in. robota Collossus, wykorzystanego podczas akcji gaśniczej w katedrze Notre Dame.
Nowością okazał się również sprzęt wykorzystujący wirtualną rzeczywistość, dzięki któremu można było przećwiczyć niektóre procedury posługując się specjalną platformą, kontrolerami i okularami VR.
Z kolei dla tych, którzy chcieli przenieść się w przeszłość Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało wystawę samochodów strażackich z lat 30. ubiegłego wieku.
Wyjątkowo dobrze prezentowała się w tym roku część zewnętrzna targów, na której odwiedzający mogli się zapoznać z ofertami firma zajmujących się sprzedażą pojazdów ratowniczo – gaśniczych.
Cieszyła się ona wyjątkowym zainteresowaniem ze względu na dofinansowanie dla gmin na zakup takich pojazdów. To właśnie tam, krążąc wśród najnowszych, bogato wyposażonych modeli, można było usłyszeć najbardziej ożywione dyskusje, porównania i pomysły.
Na terenie przylegającym do hal targowych odbyły się także zawody, w których o tytuł Najtwardszego Strażaka rywalizowało około 70 zawodniczek i zawodników PSP z całej Polski. Wszyscy uczestnicy musieli zmierzyć się z wymagającym torem przeszkód. Można było startować w trzech konkurencjach: start indywidualny, tandemy i sztafety. Zwycięzcami w swoich kategoriach okazali się:
Start indywidualny (kobiety/mężczyźni)
1. Beata Świderska OSP Bielawa
2. Justyna Cichocka KM PSP Przemyśl
3. Kasia Jakubek OSP Giedlarowa
1. Rafał Bereza Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie
2. Piotr Spiżewski KP PSP Sztum
3. Krzysztof Stencel Lotos Straż
Tandemy (kobiety/mężczyźni)
1. Scantex / KM PSP Przemyśl
2. Armatec Fire & Rescue / Elita Sztum
3. OSP Giedlarowa
1. Elita FCC Team Sztum
2. Szkoła Główna Służby Pożarniczej 2
3. Team Warszawa 1
Tandem MIX:
1. Scantex – chronimy strażaków / Brandbull Polska
2. Elita FCC Team Sztum
3. KM PSP Przemyśl
Sztafety:
1. Team Warszawa
2. Lotos Scantex Team Poland
3. Elita FCC Team Sztum
Najlepszy na torze okazał się Rafał Bereza reprezentujący KM PSP Chełm, który uzyskał czas 1’27”32.
Po raz pierwszy podczas targów wręczono nagrody dla wystawców za produkty i atrakcyjny sposób prezentacji.
Nagrody KIELCE IFRE-EXPO otrzymały firmy:
- BOGDAN GIL z Bielska-Białej za wąż tłoczny FOREST
- MindMade GRUPA WB z Warszawy za Mobilne Centrum Zarządzania Kryzysowego i Łączności Dyspozytorskiej
- PL z Sokołowa za TRAUMAKIT PRO Modułowy Zestaw R1 – URAZOWY
Wyróżnienie specjalne Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej otrzymała firma SUPRON 1 za kominiarkę barierową Eagle FR PREVENT.
Wyróżnienia Top Design za atrakcyjny styl wystąpienia targowego otrzymała:
- firma BEZALIN z Bielska-Białej
- firma BOGDAN GIL z Bielska-Białej
- firma DEVA Poland z Cieszyna
Nagrody Top Design za wystąpienie targowe przyznano firmie FIRE-MAX z Warszawy.
Nagrody Top Design za prezentację targową przygotowaną na wysokim poziomie otrzymały następujące firmy: ARIES POWER EQUIPMENT z Warszawy, Brandbull International Oddział w Polsce z Kalisza, LUXECASTING POLAND BODTECH z Wodzisławia Śląskiego.
Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia doceniono również firmę KADIMEX.
Trzeciego dnia, oprócz sprzętu prezentowanego przez wystawców, największym zainteresowaniem cieszyły się zawody OSP, które stały się już tradycją Targów KIELCE IFRE-EXPO. Z roku na rok przyciągają one coraz więcej drużyn chętnych do współzawodnictwa. Druhowie z jednostek w całej Polsce mają okazję zaprezentować na nich swoją kondycję i umiejętności, walcząc na torze przeszkód o atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Tegoroczne targi okazały się rekordowe również z powodu ilości odwiedzających. Organizatorzy szacują, że na terenie wystawowym pojawiło się około 7500 osób.
Dla wielu były świetną okazją do zapoznania się z najnowszym wyposażeniem, sprzętem ratowniczym i gaśniczym, nowinkami w branży odzieży ochronnej, technologią związaną z wykrywaniem zagrożeń czy systemami sygnalizacji i zabezpieczeń. Były także okazją do spotkań, rozmów i nawiązania przydatnych kontaktów.
tekst: Katarzyna Osicka
zdjęcia: Andrzej Jakubiak