5 grudnia 2019 roku gen. brygadier Andrzej Bartkowiak został powołany na stanowisko Komendanta Głównego PSP.
Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie tych kilku lat kadencji.
Działalność gen. brygadier Andrzej Bartkowiak na stanowisku Komendanta Głównego PSP rozpoczęła się od akcji ratowniczej po tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku, w wyniku którego zginęło osiem osób.
Na wiosnę 2020 roku przyszło mierzyć się z pandemią koronawirusa, który dotarł do granic Polski. W tym czasie strażacy m.in. wspierali Straż Graniczną na przejściach granicznych, rozwozili materiały do dezynfekcji placówkom dydaktycznym oraz wspierali służbę zdrowia delegując do szpitali ratowników medycznych PSP.
Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych To jedno z najważniejszych dokonań kadry kierowniczej KG PSP pod przewodnictwem gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, który prowadził intensywne konsultacje zapisów ustawy z druhami ochotniczych straży pożarnych.
Ustawa wprowadziła szereg rozwiązań wzmacniających status i ochronę prawną druhów OSP, bezpłatne szkolenia a także świadczenie pieniężne przyslugujace druhom z wieloletnim stażem ratowniczym, które pobiera już 110 tysięcy druhów.
– pisze Państwowa Straż Pożarna.
W latach 2020-2023 podejmowano starania o znaczne wsparcie dla rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych, na co z budżetu państwa przeznaczono 456 milionów złotych. Tylko w 2023 roku dofinansowania zakup 675 samochodów dla OSP, a od 2016 było to aż 2951 nowych pojazdów.
Dodatkowo skoncentrowano się na rozwoju ponad 100 tysięcy uczestników dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych. W ciągu ostatnich dwóch lat przeznaczono dofinansowanie w wysokości 65 milionów złotych na wspieranie tych inicjatyw.
W 2020 roku rozpoczęto pracę nad nowym umundurowaniem służbowym w kolorze piaskowym. Pierwsze komplety trafiły do strażaków w 2022 roku.
Dzięki środkom z “Programu Modernizacji” i wprowadzeniu w ostatnich latach nowych
dodatków do uposażeń oraz dzięki waloryzacji i innym regulacjom, uposażenie strażaków PSP
po 2015 r. wzrosły o ponad 70% z 3971 do 6823 złotych.
W 2022 roku strażacy odnotowali rekordowe 608 tysięcy zdarzeń. Do pożarów i wypadków wzywani są co 54 sekundy. Pożary stanowią zaledwie 20% wszystkich wezwań. Aż 74% interwencji stanowią miejscowe zagrożenia. Usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych deszczy to 18% ogółu zdarzeń, interwencje medyczne stanowią 16%, natomiast wypadki drogowe to 11% ogólnej liczny interwencji. Ta statystyka pokazuje, że obecnie straż pożarna jest nowoczesną służbą ratowniczą w szerokim znaczeniu tego słowa.
Obecnie Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne to fundament bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, a także jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych służb ratowniczych w Europie i na świecie.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna