Artykuł
Środki ochrony indywidualnej to kilka elementów, które tworzą całą „zbroję ochronną” strażaka, aby mógł on bezpiecznie działać w trudnym środowisku pożarowym. Jednym z tych elementów są rękawice strażackie. Rękawice strażackie, składające się z kilku wastw, ają zapewnić ochronę przed ciepłem, płomieniem, wodą, płynami oraz urazami mechanicznymi. Aby sprostać tym wymaganiom rękawice strażackie muszą m.in. spełniać normę EN659. Na rynku pożarniczym obecnie znajduje się wiele modeli rękawic strażackich; wśród nich znaleźć możecie m.in. rękawice strażackie od szwedzkiej firmy Granqvists, której tradycje sięgają roku 1984. Rękawice tej firmy na rynku pożarniczym są znane strażakom już od 1991 roku.
Szwedzka marka i praktyczne podejście do tematu
W chwili obecnej firma GRANQVISTS MANUFACTURING w swoje ofercie posiada osiem modeli rękawic dedykowanych dla strażaków. Sześć z nich to modele przeznaczone do działań pożarowych, a dwa pozostałe dedykowane są do celów „technicznych”.
Wszystkie obecne modele rękawic dedykowane dla strażaków oparte są na wieloletnim doświadczeniu firmy i doświadczeniach bojowych strażaków. Od ponad szesnastu lat doradcą w kwestii ergonomii i użyteczności rękawic Granqvists jest redaktor naczelny portalu Strazacki.pl Waldemar Pruss, który jest również ambasadorem marki.
Rękawice GRANQVISTS to jedne z najlepszych i markowych rękawic na rynku europejskim. Cenione od 1990 roku wśród skandynawskich strażaków, a następnie wśród wielu innych europejskich strażaków i instruktorów pożarniczych. Mimo „prostego” skandynawskiego wzornictwa, rękawice te cechuje ergonomiczny kształt wykonania, wysokie parametry ochronne oraz duża chwytność.
„Proste” skandynawskie wzornictwo w żaden negatywny sposób nie wpływa na ochronę rąk strażaka, a nawet pozwala na łatwiejsza dekontaminację i czyszczenie rękawic.
CIEKAWOSTKA Wszystkie strażackie modele rękawic posiadają tzw. Anti-Pullout, czyli rozwiązanie techniczne, zapobiegające wyciąganiu wewnętrznych warstw rękawicy podczas wyciągania ręki.
Modele skórzane
Wykonane w układzie wielowarstwowym przeznaczone są szczególnie do walki z pożarami wewnątrz obiektów. Warstwa zewnętrzna wykonana jest ze skóry naturalnej w formie tzw. dwoiny lub skóry garbowanej gładkiej.
Dlaczego jest to istotne? Ponieważ skóra naturalna zapewnia najlepsze parametry ochronne przed ciepłem, płomieniem i urazami mechanicznymi.
Każdy model rękawic wewnątrz posiada oddychającą membrany firmy Porelle, chroniącą przed wodą, krwią i innymi płynami. Trzecią warstwą jest warstwa tzw. termoizolacyjna wykonana z włókien węglowych, szklanych oraz KEVLAR-u.
„Królem” modelu skórzanego jest najnowsza wersja modelu RB90, która obecnie nosi nazwę FIRE GRIP 3.0
Wszystkie modele skórzane posiadają Świadectwo Dopuszczenia CNBOP.
Modele tekstylne Warstwa zewnętrzna wykonana jest z tkaniny, co wpływa na łatwiejsze pranie rękawic. Identycznie jak „modele skórzane” warstwa zewnętrzna posiada wszystkie niezbędne cechy chroniące rękę strażaka w trakcie działań pożarowych, a wewnątrz konstrukcji znajduje się oddychająca membrana Porelle i wkład termoizolacyjny z mieszanki włókien trudnopalnych (węglowe, szklane, KEVLAR).
Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługuje model GOLD GRIP 3.0, którego warstwa zewnętrzna wykonana jest z włókien PBI i KEVLAR, powlekanych silikonem, a część chwytna wykonana z KEVLARU powlekanego CSM (tzw. HYPALON) pozwala zachować bardzo dobrą chwytność nawet „na mokro”.
Wszystkie rękawice tekstylne również posiadają Świadectwo Dopuszczenia CNBOP.
CIEKAWOSTKA
Wybierając model rękawic „pożarowych”, musimy wybrać interesujący nas wzór mankietu. Do wyboru wśród tych modeli są cztery różne wzory (mankiet tkaninowy, mankiet stożkowy, mankiet owalny lub mankiet długi).
Rękawice techniczne Przeznaczone do działań technicznych, gdzie wymagana jest duża precyzja obsługi urządzeń i/lub narzędzi ratowniczych. Rękawice z tej kategorii pozwolą na ergonomiczną, ale także bezpieczną pracę w przypadku działań ratowniczych na drogach. Do wyboru mamy wersję w całości wykonaną ze skóry naturalnej lub wersję wykonaną z tkanin trudnopalnych z częścią chwytną wykonaną z KEVLARU powlekanego CSM.
Trochę historii i polski epizod
Firma Granqvist została założona w 1984 roku w Karlstad w Szwecji przez Lasse Granqvist (byłego sportowca – biegacza narciarskiego). Pomysł polegał na stworzeniu najlepszych rękawic narciarskich na świecie pod marką Lill-sport. Oprócz rękawic narciarskich firma zajmowała się opracowywaniem i produkcją rękawic strażackich oraz rękawic wojskowych i policyjnych. Początkowo produkcja rękawic odbywała się w Szwecji, następnie w Finlandii, a dalej w Jugosławii.
W 1991 roku właściciel Lasse Granqvists poszukiwał zakładu produkującego rękawice, aby w nim rozpocząć nową produkcję, ponieważ zakład, jaki posiadał w Jugosławii z powodu wojny musiał zostać zamknięty. Z tej przyczyny trafił do Polski, gdzie znalazł fabrykę rękawiczek Rek-Pol z siedzibą w wielkopolskim Złotowie.
Powody geograficzne czyli względna bliskość do Szwecji oraz istniejąca infrastruktura i doświadczeni pracownicy, sprawiły, że połączył kapitał, umiejętności biznesowe z możliwościami technologicznymi polskiego zakładu. To wszystko razem sprawiło, że rękawice firmy Granqvists zagościły na polskim rynku pożarniczym.
Początkowo były znane jako rękawice firmy REK-SWED, ponieważ tak nazywała się polska spółka. Głównym produktem na polski rynek pożarniczy w tamtym i późniejszym czasie były rękawice strażackie, a dokładniej model RB90.
Dla wielu strażaków na przełomie XX i XXI wieku, jak sami mówili były to „NIEBIESKIE RĘKAWICE ZE ZŁOTOWA”, ponieważ już w tamtym czasie wyróżniały się nie tylko niespotykanym poziomem ochrony, ale też niespotykanym kolorem wykonania czyli niebiesko-pomarańczowym (niebieska skóra, pomarańczowe NOMEXowe wstawki).
Obecnie firma nosi nazwę Granqvists Manufacturing i zatrudnia około 350 osób, a miesięczna produkcja różnych rękawic waha się w przedziale od 12 do 20 tysięcy par, zaspokajając gusta i potrzeby najbardziej wymagających odbiorców.
CIEKAWOSTKA
Niebieski kolor pierwszego modelu rękawic dla strażaków czyli RB90 nie był przypadkowy. Jak mówi sam właściciel Lasse Granqvist; „zależało nam na jasnym kolorze, który wskazywałby, kiedy rękawice są zabrudzone i że czas już na pranie. Poza tym nikt inny nie miał rękawic w tym kolorze, a kolor niebieski jest też podstawowym kolorem szwedzkiej flagi”.
Szczegółowe dane techniczne oraz możliwość zakupu rękawic możliwa jest na stronie granqvistsmanufacturing.pl.
Artykuł powstał we współpracy z Granqvists Manufacturing