Kraj
Służba przygotowawcza, czyli tzw. nabór z ulicy polega na wzięciu udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest ogłaszane przez komendę powiatową lub miejską. Aby móc wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym musimy:
– być pełnoletnim
– posiadać obywatelstwo polskie
– być niekaralnym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
– posiadać co najmniej wykształcenie średnie
– złożyć wymagane dokumenty
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:
– ocena złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym
– test sprawności fizycznej
– rozmowa kwalifikacyjna
– ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany dostarczyć przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
W przypadku gdy nabór do pełnienia służby w PSP jest prowadzony na stanowisko związane z działaniami ratowniczo-gaśniczymi, kierownik jednostki organizacyjnej PSP może zarządzić przeprowadzenie następujących dodatkowych etapów postępowania kwalifikacyjnego:
– test wiedzy
– test kompetencyjny
– sprawdzian lęku wysokości (akrofobia)
– sprawdzian z pływania
Postępowanie kwalifikacyjne kończy się zatwierdzeniem przez kierownika jednostki organizacyjnej PSP listy kandydatów do przyjęcia do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Kandydaci przyjęci do służby następnie kierowani są do ceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej, której dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Po pozytywnym otrzymaniu zdolności, osoba zostaje strażakiem w słuzbie przygotowawczej, która trwa 3 lata.
Szczegóły dotyczące testów sprawności fizycznej do służby kandydackiej znajdują się w rozporządzeniu MSWiA dotyczącego postępowania kwalifikacyjnego https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000672/O/D20180672.pdf