WIEDZA
Podobnie jak z butami, ubraniem ochronny czy kominiarką, tak samo z hełmem trzeba przeprowadzać systematyczne lub doraźne czyszczenie. Czyszczenie musi uwzględniać nie tylko zewnętrzną część skorupy hełmu ale również jego wnętrze, ochronę karku i wizjery.
W tym artykule przedstawiamy wam jak prawidłowo czyścić hełm oraz jego elementy i na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia.
1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi.
Jako użytkownicy danego modelu hełmu, powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent podaje zalecenia do czyszczenia hełmu. Również w instrukcji znajdziemy niezbędne informacje, jakimi środkami możemy czyścić hełm i jego elementy.
2. BHP
Podczas czyszczenia hełmu z zabrudzeń (w szczególności zabrudzeń po pożarowych) powodujemy, że część zabrudzeń (pyłu, sadzy) będzie unosić się w powietrzu. Z tego powodu podczas czyszczenia powinniśmy zachować podstawowe zasady BHP. M.in. powinniśmy stosować rękawice gumowe jednorazowe, maski filtracyjne oraz okulary ochronne.
3. Czyszczenie skorupy
Jednym z najtrudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń ze skorupy są sadze i inne cząstki po pożarowe. Aby usunąć te zanieczyszczenia, generalnie będziemy potrzebowali ciepłą wodę. Jednak sama woda raczej nie wystarczy, więc jako dodatek do wody warto użyć delikatnych detergentów.
Starajmy się nie stosować żadnych past do czyszczenia, ponieważ spowoduje to zmatowienie powłoki lakierniczej, rysy na skorupie oraz może to doprowadzić do zmniejszenia wytrzymałości termicznej skorupy.
Do czyszczenia skorupy warto również zastosować profesjonalnie środki czyszczące, które nie uszkodzą skorupy a pozwolą usunąć zanieczyszczenia.
Pamiętajmy, aby z czyszczeniem skorupy nie zwlekać (w szczególności kilka dni).
4. Wizjer/Przyłbica
Podobnie jak skorupę czyścimy wizje hełmu. Używać będziemy tutaj ciepłą wodę, delikatne detergenty lub dedykowane środki czyszczące.
Szczególnie tutaj musimy stosować nieryczące powierzchnie gąbki, ściereczki lub ręczniki papierowe, aby nie spowodować zarysowań na powierzchni wizjera.
5. Więźba
Aby dobrze wyczyścić więźbę, musimy ją wypiąć ze skorupy. Warto tutaj spojrzeć do instrukcji obsługi hełmu, aby prawidłowo ją wypiąć nie uszkadzając żadnego z elementów. Po wypięciu więźby, elementy tekstylne powinniśmy wyprać zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Elementy z tworzyw sztucznych czyścimy identycznie jak skorupę. Natomiast w przypadku elementów skórzanych, powinniśmy zastosować środki czyszczące do skóry.
Po wypięciu więźby należy wyczyścić wewnętrzną część skorupy.
6. Ochrona karku
Ochronę karku czyścimy w zależności od materiału, z jakiego została wykonana. Ochrona skórzana powinna być czyszczona i konserwowana środkami dedykowanymi dla skór. Gdy posiadamy ochronę tekstylną, należy ją wyprać zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Ochrony karku wykonane z tkaniny metalizowanej, czyścimy w identyczny sposób jak skorupę hełmu.
Szczególnej formy czyszczenia wymagają ochrony karku wykonane z wełny. Tutaj należy wykonać tylko pranie ręczne lub wyprać w dedykowanym programie w pralce automatycznej.