WIEDZA
Ostatnie wydarzenia w centrum Szczecina pokazują, że zdarzenia z dużą ilością osób rannych, mimo że nie występuje często, zmuszają służby do odpowiedniego przygotowania sprzętowego, procedur postępowania z dużą ilością rannych oraz do ścisłej współpracy między służbami.
My dziś chcemy skupić się na procedurach postępowania z dużą ilością rannych przewidzianych dla podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz przybliżać wam inne proste rozwiązanie dotyczące segregacji rannych przez podmioty KSRG.
—–
Segregacja osób w zdarzeniach z dużą ilością rannych przewidziana jest przez podmioty ratownicze w ramach Ratownictwa Medycznego w KSRG. Segregacja ta polega na szybkiej ocenie osoby rannej w możliwie jak najkrótszym czasie i podjęcie niezbędnych czynności ratowniczych (udrożnienie dróg oddechowych, doraźne zabezpieczenie drożności dróg oddechowych, ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej, zatamowanie intensywnego krwotoku zewnętrznego).
W załączniku nr 2 do zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG znajdują się trzy metody segregacji:
a) system START (Simple Triage And Rapid Treatment) dla osób powyżej 8 roku życia
b) system JumpSTART dla dzieci poniżej 8 roku życia
c) system SIEVE dla zdarzeń o charakterze CBRNE
Załącznik nr 2 do zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG z szczegółowym opisem podanych metod segregacji znajdziecie w linku na stronie KG PSP.
https://www.gov.pl/attachment/76e24bcf-0eb0-48c3-830f-539af250f992
My dziś w szczególności chcemy wam przybliżyć inny system segregacji rannych, którym jest TST czyli Ten Seconds Triage (10 sekundowa segregacja). TST jest używany przez służby ratunkowe w Szkocji i Anglii. Jest to nieskomplikowany i szybki system segregacji rannych.
System ten skupia się na identyfikacji priorytetowych urazów, które mogą zabić ranną osobę. Są to m.in.
– krwotoki
– ranny penetrujące klatki piersiowej
– niedrożność dróg oddechowych
Ważnym elementem według TST jest stosowanie podczas segregacji opatrunków ucisków, opasek uciskowych, opatrunków na rany klatki piersiowe oraz opasek do oznaczania rannych zamiast standardowych kart triage.
W TST nie uznaje się żadnego rannego za martwego, tylko oznacza się go jako osoba nieoddychająca. Dzięki takiej formule system TST może być stosowany przez każdą ze służb ratunkowych.
Poniżej znajduje się schemat segregacji według Ten Second Triage.
Jak system segregacji TST oceniają służby w Wielkiej Brytanii oraz czy był on już zastosowany w realnych działaniach, o komentarz do tych pytań poprosiliśmy Pana Pawła Bednarenko prowadzącego profil na FB „Ratownik na wyspach”, na co dzień pracującego w Zespołach Ratownictwa North West Ambulance Service NHS Trust.
Tym, co najszybciej zabija osoby poszkodowanych w zdarzeniach masowych, a z czym na miejscu są w stanie poradzić sobie ratownicy, jest wystąpienie niedrożności dróg oddechowych oraz wystąpienie masywnych krwotoków zewnętrznych.
Po zamachu terrorystycznym w Manchester Arena, do którego doszło w 2017 roku zostało przeprowadzone drobiazgowe dochodzenie na temat działania służb ratowniczych. Wykazano w nim, że spośród 23 ofiar śmiertelnych jedna z tych osób miałaby szansę na przeżycie, gdyby podczas procesu Triage wykryto by i zabezpieczono wszystkie zagrażające życiu krwotoki wewnętrzne. Był to moment, w którym zobligowane służby ratownicze w Zjednoczonym Królestwie do znalezienia nowego systemu TRIAGE, który byłby odpowiedzią na zagrożenia, które występują, a jednocześnie kładł nacisk na szybkie zabezpieczenie i wykrycie zagrażających życiu krwotoków. Powstało wiele różnych systemów, ale wybrano najprostszy i najlepszy — TST, czyli Triage 10 sekund.
Dużą zmianą w tym systemie jest przeszkolenie oraz wyposażenie wszystkich służb ratowniczych w zestawy do wykonania TRIAGE wraz ze stosownymi środkami do zabezpieczenia masywnych krwotoków. Dzięki takiemu rozwiązaniu więcej ratowników jest w stanie wykonać triage, zabezpieczyć zagrażające życiu krwotoki, i udrożnić drogi oddechowe, poprzez ułożenie osób poszkodowanych w pozycji bocznej bezpiecznej.
Istotnym elementem TST jest to, by ratownicy byli wyposażeni w odpowiednie środki, aby zabezpieczyć pacjenta. Np. nasze pogotowie, oraz Straż pożarna, oraz Policja hrabstwa Grater Manchester rozpoczyna używanie dedykowanych zestawów TRIAGE, w którym występuje przynajmniej kilka opasek uciskowych oraz różnego typu opatrunków taktycznych.
Zachęcamy również do zapoznania się z filmem instruktażowym, który możecie obejrzeć pod adresem: https://naru.org.uk/videos/ten-second-triage-2023/?fbclid=IwAR11MUJU928aFHw8XX0UU8ioWEE3ztlRkWU9b_jCFlO764NjnQxwIWr-XMY
FOTO: Paweł Bednarenko
Grafika: Waldemar Pruss