Specyfika pożarów roślinności i terenu, w którym może dojść do tego typu pożarów powoduje, że „codzienne” środki ochrony indywidualnej, nie dają odpowiedniej ergonomii pracy, a nawet mogą przyczynić się do szybszej utraty sił strażaków a w skrajnych przypadkach nawet spowodować udar cieplny. Dlatego do prowadzenia działań gaśniczych w terenach otwartych, szczególnie przy akcjach długotrwałych powinno stosować się dedykowane środki ochrony osobistej przeznaczone do tej specyfiki pożarów.
1) Hełm
Specyfika terenów otwartych pokrytych roślinnością (wrzosowiska, tereny trawiaste, lasy) wymaga m.in. stosowania hełmów dedykowanych do tego rodzaju działań. Hełmy przeznaczone do tego rodzaju działań powinny spełniać wymagania normy EN 16471 (hełmów do gaszenia pożarów na terenach niezurbanizowanych).
Charakterystyczną cechą tych hełmów jest skorupa. Jej kształt to tzw. Półskorupa (hełm typu A), najczęściej wykonana z lekkich tworzy. W konstrukcji tej skorupy dopuszczane są również otwory wentylacyjne. Generalnie hełmy, które posiadając jedynie zgodność z normą EN 16471, nie są dopuszczone do stosowania przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w Polsce.
2) Ubranie ochronne
Jest to tzw. ubranie lekkie, najczęściej jedno warstwowe, wykonane z materiałów aramidowych. Taka forma ubrania ochronne nie przyczynia się do szybkiego powstawania udaru cieplnego, zapewnia dużą swobodę ruchów i komfort pracy.
3) Rękawice
W trakcie pożarów roślinności można stosować rękawice jednowarstwowe wykonane ze skóry naturalnej lub z tkanin aramidowych o konstrukcji dwuwarstwowej bez membrany. Dzięki takim rękawicom łatwiej i wygodniej jest pracować podręcznym sprzętem gaśniczym.
4) Buty
Lekkie buty ponad kostkę wykonane ze skory naturalnej, posiadające ochronę palców. Takie obuwie pozwala na długie marsze w terenie otwartym, a jednocześnie pozwala na prowadzenie działań gaśniczych.
5) Ochrona oczu
Popularna w zwykłych hełmach przyłbica nie ma tutaj zastosowania, m.in. przez unoszący się pył i kurz. Dlatego najlepiej stosować gogle ochronne, które zapewnią ochronę oczów przed płomieniem, ciepłem oraz kurzem i pyłem.
6) Ochrona dróg oddechowych
Specyfika omawianych pożarów, ogranicza użycie aparatów powietrznych. W celu ochrony przed elementami dymu warto stosować specjalne chusty, wyposażonych w kieszeń na filtr, zatrzymujący pył, sadzę i aerozole.