Poznań
Blisko 140 tys. osób zwiedzających, 700 akredytowanych dziennikarzy, 3 dni wypełnione nowościami i premierami motoryzacyjnymi. Tak w skrócie można opisać 4 największą imprezę motoryzacyjną w Europie, czyli Międzynarodowe Targi Poznańskie Motor Show 2017. Podobnie jak podczas poprzednich edycji na tegorocznym Motor Show spotkać można pojazdy przeznaczone do zadań specjalnych.
Prym w tym temacie wiedzie Volkswagen Group, który na swojej ekspozycji prezentuje nowego Volkswagena Craftera produkowanego we Wrześni oraz promuje swoją fabrykę zabudów specjalnych, która wykonała pod koniec ubiegłego roku m.in. 130 Volkswagenów Transporterów T6 dla polskiej Policji. Podczas targów zwiedzający mają okazję zapoznać się z demonstracyjną wersją Craftera w roli samochodu dowodzenia i łączności, przeznaczoną na rynek niemiecki (Einsatzleitwagen ELW 1). Demonstracyjny Crafter posiada silnik 2.0 TDI o mocy 130 kW/177 KM i wyposażony został w automatyczną 8-biegową skrzynię biegów. Za bezpieczeństwo ratowników odpowiada komplet poduszek powietrznych dla pasażera oraz kierowcy, systemy ESP, ABS, ASR, EBC, czy LAC. Nie zabrakło też asystenta monitorowania przestrzeni przed pojazdem (odpowiedzialnego m.in. za reakcję w przypadku niebezpiecznych sytuacjach związanych z gwałtownie malejącym odstępem samochodu od pojazdu poprzedzającego), asystenta utrzymania pasa ruchu, świateł drogowych, czy parkowania (wraz z system monitorowania boków pojazdu). Ciekawostką jest zastosowanie systemu Trailer Assist oraz Wind Cross Assist – pierwszy ułatwia kierowcy manewrowanie pojazdem wraz z podłączoną przyczepą, drugi zapewnia kierowcy pomoc w przypadku występowania podmuchów wiatru, który wpływają na tor jazdy samochodu. Pojazd ze względu na specyfikę pracy wyposażony został w drugi akumulator wraz z alternatorem oraz ogrzewanie postojowe 3,5 kW, które posiada regulator czasowy oraz pilota do sterowania. Zabudowa wykonana we współpracy z niemiecką firmą Walter Bösenberg GmbH, podzielona jest na dwie strefy – sprzętową, która umożliwia przewóz dodatkowego sprzętu oraz dowodzenia w kształcie litery L, umożliwiającą pracę dwóm operatorom, którzy mają nieprzerwany dostęp do systemów radiowych, czy transmisji danych. Ciekawostką jest fakt, że sterowanie częścią wyposażenia przedziału dowodzenia może odbywać się za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jak przystało na niemieckie standardy, w pojeździe zastosowano oświetlenie ostrzegawcze w postaci dwóch wielomodułowych belek świetlnych Hänsch DBS 4000 LED (przystosowane do oznaczenia punktu dowodzenia, prowadzenia kolumn pojazdów specjalnych, czy zabezpieczenia miejsca zdarzenia) oraz dobrze znane sygnały dźwiękowe Martin-Horn-Anlage.
Dodatkowe i szczegółowe informacje o zabudowie można znaleźć TUTAJ: https://www.boesenberg.de/de/anwendungsgebiete/feuerwehrfahrzeuge/der-neue-standard/
Przedstawiciele Volkswagena zapewniają, że nie boją się podejmowania wyzwań w postaci produkcji pojazdów (różnych oferowanych przez siebie modeli) dla polskich jednostek Ochotniczej, Państwowej Straży Pożarnej, czy innych służb mundurowych. Skonfigurowanie i zabudowanie pojazdu na miarę konkretnej jednostki i służby jest możliwe m.in. dzięki fabryce zabudów specjalnych Volkswagena. Całkowite wykonanie samochodu przez jedną firmę (bez udziału firmy zabudowującej) pozwala zaoszczędzić czas związany z przygotowaniem samochodu do pracy w konkretnej służbie, zmniejszyć jego koszt, czy uniknąć sytuacji, w której gwarancja na nowy samochód jest dzielona na pojazd i jego zabudowę.
Czwartek na targach Motor Show 2017 zarezerwowany był dla osób związanych z branżą motoryzacyjną oraz dziennikarzy. Dla szerokiej publiczności targi dostępne będą od piątku (7-go kwietnia) do niedzieli (9-go kwietnia). Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzin tegorocznej edycji Motor Show, która jest największą od 2001-go roku. Szczegóły dotyczące targów, wstępu biletów można znaleźć TUTAJ: http://www.motorshow.pl