Od kilku tygodni w środowisku strażackim jest głośno z powodu projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja polega na wskazaniu, że środki z odpisów od obowiązkowego ubezpieczenia od ognia będą w całości dysponowane przez Komendanta Głównego PSP, a nie jak dotychczas przez Komendanta Głównego PSP i Zarząd Główny ZOSP RP.
12 kwietnia na posiedzeniu Podzespołu ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego m.in. poruszono temat nowelizacji projektu. W trakcie dyskusji na ten temat przedstawiciele strony pracodawców (Związek Rzemiosła Polskiego) wskazywały, że poselski projekt jest wadliwy i narusza zasady konstytucyjne.
Robert Osmycki – przedstawiciel NSZZ”Solidarność”, poparł poselski projekt, wskazując jednocześnie, że próba twierdzenia o niekonstytucyjnym charakterze nowelizacji przepisu jest chybiona. Ponadto poinformował, że zmiana ta była od dawna oczekiwana, ponieważ wskazuje jednoznacznie na równy podział tej kwoty tak na PSP jak na potrzeby pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto zmiana przepisu pozwala rozszerzyć dotowanie jednostek OSP nie należące do ZOSP RP.
Wypowiedź tą poparł Krzysztof Oleksak – przedstawiciel OPZZ. Ze strony rządowej wypowiedział się pan Jarosław Zieliński Sekretarz Stanu w MSWiA przypominając, że jest to projekt poselski ale posiadający pozytywną ocenę (aprobatę) Rządu i ma charakter porządkowania zapisów, które były wadliwe z powodu faworyzowania jednego stowarzyszenia, co jest niedemokratycznym rozwiązaniem. – czytamy na stronie Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność.
Zarząd Główny ZOSP RP jest przeciwny proponowanym zmianom.
Na stronie ZOSP czytamy m.in. o braku uzasadnienia merytorycznego do wprowadzania proponowanych w druku 1412 zmian ponieważ dotychczasowy stan regulacji bardzo dobrze sprawdził się w praktyce funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Ochotnicze Straże Pożarne finansowane są przede wszystkim ze środków samorządów gminnych przy wsparciu środkami publicznymi z budżetu państwa, środkami samorządu województw oraz dodatkowo środkami przekazywanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe (środki niepubliczne) za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową. Rozwiązania te sprawdziły się w ponad 20 letniej praktyce działania nie tylko w akcjach ratowniczo gaśniczych ale także w sytuacjach klęsk żywiołowych. – podkreśla związek.
To nie koniec. Zarząd Główny twierdzi, że proponowane w druku 1412 zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej wielokrotnie i w sposób rażący naruszają postanowienia Konstytucji RP. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej w sposób zasadniczy narusza zasadę pomocniczości i fundamentalne prawa obywatelskie do zrzeszania się w samorządne stowarzyszenia podkreśla ZOSP.
Dzisiaj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Jakie jest Wasze zdanie na temat proponowanych zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Jesteście za czy przeciwni proponowanemu rozdziałowi środków z firm ubezpieczeniowych? Zachęcamy do komentowania.