Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Święto obchodzone między Świętem Pracy 1 maja, a Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju obchody oraz manifestacje patriotyczne.
Flagę państwową mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Flaga państwowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie traktowane jest jako obraza narodu.
W ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci. Ten krótki film zachęca do traktowania barw narodowych z szacunkiem.
MSWiA wydało poradnik pod nazwą „Biało-Czerwona”. Publikacja, której autorem jest Alfred Znamierowski ekspert w dziedzinie weksylologii, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. „Biało-Czerwona” zawiera wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej. Poradnik można znaleźć na stronie MSWiA.
W marcu w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, minister Mariusz Błaszczak przekazał wydaną przez MSWiA publikację pt. „Biało-Czerwona” wojewodom, samorządowcom, komendantom służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a także słuchaczom Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
O Święcie Flagi nie zapominają funkcjonariusze PSP oraz druhowie OSP. W wielu miejscach Polski z tej okazji organizowane są uroczystości w których czynny udział biorą strażacy, zarówno zawodowi jak i ochotnicy. Na budynkach strażnic w tym dniu powiewają flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=LfDv3yi5IrM
Foto P. Tabencki KG PSP