Kielce
Przez trzy dni na terenie Targów Kielce trwały targi branży pożarniczej, w tym roku pod nazwą IFRE-EXPO to nic innego jak Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych. W dniach 8 – 10 Czerwca br. można było ujrzeć nowoczesne pojazdy straży pożarnej, nowinki techniczne stosowane w straży pożarnej, pokazy ratownicze, gaśnicze, oraz dziecięce drużyny pożarnicze, spotkania komendantów.
Pierwszego dnia bramy targów otworzyły się o 10. Jednak już o 11:00 w sali OMEGA odbyło się uroczyste otwarcie, jak wspomniał dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce – Nasza wystawa odbywa się przy wsparciu i pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Leszka Suskiego. Nie byłoby oczywiście KIELCE IFRE-EXPO w Kielcach, gdyby nie wystawcy, którzy nam zaufali i wybrali to miejsce do realizacji swoich celów, a także ogromne wsparcie całego środowiska strażackiego, którego sympatia wyrażana choćby w licznych wpisach na fanpagu targów pomogła nam zbudować to wydarzenie.
Sama wystawa zajmowała ponad 6 tysięcy 300 metrów kwadratowych, blisko 170 wystawców z Norwegii, Włoch, Niemiec, Austrii,, Japonii, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Tuż po zakończeniu oficjalnego otwarcia na którym obecny był nadbryg. Marek Jasiński – Zastępca Komendanta Głównego, dh. Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych, Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski odbył się pokaz ratownictwa drogowego i chemicznego przygotowany przez strażaków z JRG 1 Kielce, jednak w planie to nie jedyne widowiskowe pokazy tego dnia. Po zakończeniu pokazu strażaków nadleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z ratownikami GOPR-u, którzy pokazali jak się opatruje poszkodowaną osobę w górach, wciągnięcie jej na linię do śmigłowca oraz przetransportowanie drogą lotniczą do miejsca stacjonowania karetki pogotowia, lub szpitala.
Na placu tuż za halami targowymi pokazała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Wieruszowa, dzieci wykonały “bojówkę” znaną z zawodów pożarniczych, tuż obok rozpoczęły się pokazy firmy FIRE-MAX. Tutaj zaprezentowano nowoczesne prądownice, oraz E100 StrongArm urządzenie służące do cięcia prętów stalowych o grubości do 22 mm i łańcuchach do 10 mm. Podnosi i przenosi przeszkody o wadze do 4 t. Otwiera drzwi budynku w przypadku pożaru, Otwiera drzwi samochodu.
Pokazano także metodę gaszenia urządzaniem PRO/PAK to kompaktowe, przenośne urządzenie do wytwarzania i podawania piany średniej i ciężkiej, zasilane z samochodu gaśniczego lub sieci hydrantowej. Przeznaczone dla jednostek straży pożarnej, idealne do zwalczania pożarów: lasów, samochodów, mieszkań, ciał stałych oraz do neutralizacji gazów.
Po sąsiedzku warsztaty dla strażaków przygotowali instruktorzy Compartment Fire Behavior Training Poland m.in na temat właściwości ognia, metod spalania gazów, metod gaszenia pożarów wewnętrznych, oraz dużo wiedzy teoretycznej przydatnej dla każdego strażaka zawodowego jak i ochotnika.
Na placu było można zobaczyć pojazdy pożarnicze takich producentów jak: Stolarczyk, ISS Wawrzaszek, Moto-Tuck, PS Szczęśniak, Iuvo Cars, Franc Cars, ZAMET, Bocar, Szybicki.
Stolarczyk wystawił aż 8 pojazdów począwszy od średnich samochodów po ciężkie na zabudowie MAN-a i Renault. Największą niespodzianką i dużym zainteresowaniem przybyłych gości był pojazd MAN TGS 41.460 (pojemność zbiornika na wodę: 11000 litrów, pojemność zbiornika na środek pianotwórczy: 1000 litrów, Wydajność autopompy: 6000 litrów/minutę (z opcją do 8000) po pierwszych zdjęciach opublikowanych w internecie zrobił ogromne poruszenie.
ISS Wawrzaszek z kolei wystawił trzy pojazdy: GCBA 5/32 Scania P410, GCBA 8/56 Scania P380, oraz podnośnik o wysokości 25 metrów na podwoziu Renault Midlum.
* – MotoTruck postawił na trzy pojazdy, dwa średnie gaśnicze: Iveco Eurocargo 150-280, oraz MAN 18.340 oraz MAN.
* – PS Szczęśniak wystawił trzy pojazdy: GLBARt 1/1,5 Iveco Daily 65C18D, GBA 3,5/27 Iveco EuroCargo ML150E28WS 4×4, GCBA 5/35 Scania P370 4×4.
* – Iuvo Cars pokazała nam trzy samochody: Peugot Boxer 335, 2 x Opel Movano – GLBARt.
* – Franc Cars udostępniła dla zwiedzających cztery pojazdy: 2 x Ford Tranist – GLBArt, Ford Ranger – SLRR, Ford Transit Connect – SKw.
* – ZAMET Główno postawił na dwa średnie gaśnicze pojazdy na zabudowie KAMAZ 43502, co nie wątpliwie wprowadza te markę na teren naszego kraju.
* – Bocar podczas targów zaskoczył jednym specyficznym samochodem, czym nie wątpliwie wyróżniał się wśród czterech innych pojazdów typu średniego i ciężkiego tego producenta, a mianowicie średni samochód gaśniczy Mitsubishi Canter Fuso – GBA 1/8.
* – Szybicki wystawił dwa samochody lekkie gaśnicze z funkcją ratownictwa technicznego Iveco Daily 70C17.
Oprócz tego na terenie przylegającym do hali, swoje stoiska miały firmy takie jak Lubawa, Arkom, System Gaśniczy Cobra. W tym roku wystawcy mieli dwie hale do dyspozycji. Największym wrażeniem były stoiska FireMax.pl, Horpol, Holmatro, Kadimex, RTCom, Bezalin, Subor, Szulc, Protecta oraz firma ze Stanów Zjednoczonych USSC GROUP producent siedzeń stosowanych w amerykańskich wozach strażackich.
Kolejny dzień targów nie odbiegał od pierwszego. Przybyło więcej gości, przez teren targów przemyka dużo osób, program pokazów bogato wypełnił dzień. O 11:00 zaprezentowała się psy ratownicze GRS OSP Nowy Sącz, po pokazie umiejętności psów, swoje umiejętności pokazali mali strażacy ze Stąporkowa. Dzieci od lat 6/7 pokazali dojazd na miejsce akcji, rozwinięcie linii gaśniczej, transport poszkodowanego, oraz gaszenia plastikowego domku. Co nie wątpliwie było miłym akcentem dnia, od małego dzieci chcą i łapią kunszt strażacki.
O 14:00 na teren pokazów przyjechał “Mobilny turbinowy system ratowniczo-gaśniczy” to nic innego jak pojazd pożarniczy na podwoziu MAN TGM 18.290 z wielkim działkiem wodno-pianowym, projekt ten wspólnie stworzyły firma Bocar, Szkoła Głowna Służby Pożarniczej w Warszawie, Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej PIB w Józefowie, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie, JAS Technologie Sp.z o.o. w Warszawie. Przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej Grzymałków, uruchomiono turbinę – jej moc była tak potężna, iż osoby zgromadzone w okolicy pokazu zakrywały uszy.
Na zakończenie drugiego dnia, jak i pierwszego można było wjechać drabiną marki Iveco o wysięgu 30 metrów, prezentując piękną panoramę Targów Kielce. Trzeci dzień, to dzień Ochotniczych Straży Pożarnych, mianowicie odbyły się koncerty Strażackich Orkiestr Dętych z Krasocina oraz Orkiestra Dęta Daleszyce, odbyły się także zawody dla ochotniczych straży pożarnych, udział wzięło w zawodach 29 drużyn. Te zawody były połączeniem sztafety i bojówki, najcięższym zadaniem było przeturlanie opony na danym odcinku, przeniesienie osoby poszkodowanej, oraz trafienia prądem wody do hydronetki.