Toruń
Wczoraj (25.08.2017) oficjalnie do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa kujawsko-pomorskiego trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Uroczystości odbyły się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.
– To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jest niezbędny do prowadzenia profesjonalnych akcji ratunkowych. Ostatnie nawałnice potwierdzają, że może być potrzebny w każdej chwili. W naszym regionie nie brakuje wspaniałych strażaków, którzy niosą pomoc bezinteresownie, organizują się w strukturach ochotniczych i współpracują na partnerskich zasadach z Państwową Strażą Pożarną. Dziś spotkaliśmy się, by powiedzieć im „dziękuję” i przypomnieć, że mogą liczyć na naszą pomoc– mówi marszałek Piotr Całbecki.
Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do OSP w tym roku trafi w sumie 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”.
W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu wozy typu GCBA otrzymało siedem jednostek z regionu:
-
OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice),
-
OSP Lniano (powiat świecki, gmina Lniano),
-
OSP Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń),
-
OSP Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo),
-
OSP Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck),
-
OSP Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki, gmina Jabłonowo Pomorskie),
-
OSP Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski, gmina Nowa Wieś Wielka).
Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW.
Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach RPO wynosi 4,2 miliona złotych.
W ramach drugiego etapu projektu (koszt – 4,3 miliona złotych, dofinansowanie – 2,8 miliona złotych), jesienią na wyposażenie strażaków ochotników trafi kolejnych sześć samochodów – średnich wozów ratowniczo-gaśniczych. Sprzęt będzie służył w jednostkach:
-
OSP Dobre (powiat radziejowski, gmina Dobre),
-
OSP Kowalewo Pomorskie (powiat golubsko-dobrzyński, gmina Kowalewo Pomorskie),
-
OSP Skrwilno (powiat rypiński, gmina Skrwilno),
-
OSP Sośno (powiat sępoleński, gmina Sośno),
-
OSP Śliwice (powiat tucholski, gmina Śliwice),
-
OSP Unisław (powiat chełmiński, gmina Unisław).
Źródło Urząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Foto Mikołaj Kuras