Będzino
Inicjatywa stanowi odpowiedź na problem braku zaangażowania mieszkańców w zakresie nowych rekrutów w OSP i brakiem MDP na terenie gminy Będzino, co ma negatywny wpływ na obecne funkcjonowanie i przyszłość Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to narastający problem nie tylko skali lokalnej, ale również w całym kraju. Członkami MDP według aktualnych statutów OSP z terenu gminy mogą być chłopcy i dziewczęta w wieku od 12 do 18 lat.
Pierwszą inicjatywą w ramach projektu było zorganizowanie turnieju wiedzy pożarniczej, w którym wzięło udział ponad 350 dzieci w wieku z klas IV-VI szkół podstawowych i I-III gimnazjum. Dalszym etapem były eliminacje gminne, w ramach których wytypowanych zostało po 2 dzieci z każdej kategorii. Zwycięzcy wzięli udział w powiatowym turnieju wiedzy pożarniczej.
Następnie w ramach przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono 76 kandydatów, którzy obecnie przechodzą 6-miesięczny cykl szkoleniowo-warsztatowy, w ramach którego odbyły się już m.in.: musztra, ćwiczenia sprawnościowe, zajęcia z historii i tradycji pożarniczych na terenie gminy Będzino oraz turniej piłkarski MDP. Kandydaci mieli też okazję ćwiczyć na specjalnie przygotowanym torze CTIF. Kolejnym wydarzeniem był Festyn Wodny połączony z pokazem sprzętu ratownictwa wodno-nurkowego oraz innymi działaniami edukacyjnymi w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. W czerwcu zorganizowano piknik strażacki pn. „Bezpieczne wakacje”, który uatrakcyjniły m.in. pokazy ratownictwa oraz prezentacja sprzętu nurków z OSP ORW Mares z Koszalina. Dla dzieci przygotowane zostały konkursy nt. bezpiecznych zachowań na drodze, nad wodą i w okresie letnim. Warto podkreślić, że projekt zakładał udział 30 uczestników. Rekrutacja obfitująca w zainteresowanie niemal 80 osób znacznie przerosła oczekiwania realizatorów projektu, co jednak cieszy i daje nadzieję na sukces i osiągnięcie zakładanych celów.
Kulminacyjnym momentem projektu był zorganizowany w połowie lipca wyjątkowy – bo pierwszy w powiecie koszalińskim – profilowany, mundurowy obóz letni. Starannie zrekrutowane dzieci i młodzież przebywały w dniach 15. – 19. lipca w Białym Dunajcu koło Zakopanego, gdzie w góralskiej aurze zdobywały wiedzę niezbędną z punktu widzenia działalności w strukturach OSP. Młodzi adepci trenowali m. in. spostrzegawczość i orientację w drogach ewakuacyjnych, przeszli kurs udzielania pierwszej pomocy – m.in. nt. bezpiecznych zachowań podczas sytuacji związanych z krwawieniami z nosa, omdleniami, nagłym zatrzymaniem krążenia, opatrywaniem ran, oparzeń i krwotoków zewnętrznych czy stabilizacją złamanych kończyn.
W ramach integracji na potrzeby prowadzenia powyższych warsztatów grupa wspólnie przygotowała własnego manekina rozmiarów ludzkich, który pełnił rolę poszkodowanego. Dzieci nabyły także niezwykle ważną umiejętność prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych o zdarzeniu wymagającym interwencji. Oprócz tego młodzi druhowie i druhny mieli niepowtarzalną okazję nauczyć się prawidłowego rozwijania linii gaśniczej, zwijania alarmowego, a przy okazji pobawić się hydronetkami. Doskonałym uzupełnieniem nabytej podczas obozu wiedzy były wizyty w lokalnych i regionalnych jednostkach państwowych i ochotniczych straży pożarnych pozwalające na wymianę dobrych praktyk. Warte podkreślenia jest to, że młodzież uczestniczyła w obozie zaopatrzona w pełne umundurowanie – tzw. koszarówki, koszulki, czapeczki i hełmy, zakupione ze środków projektowych, co tylko dodaje atrakcyjności całemu wydarzeniu i buduje poczucie tożsamości z OSP młodych strażaków. Jednym z głównych celów podróży było również zwiedzanie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie, w którym dzieci dzięki różnego rodzaju instalacjom i symulatorom mogły poczuć się jak w samym środku działań ratunkowych. Obóz obfitował też w elementy musztry, zajęcia sprawnościowe i quizy tematyczne. Jednak jak przystało na wakacje – nie zabrakło czasu na rekreację i wypoczynek. Dzieci w ramach dodatkowych atrakcji odwiedziły termy z Szaflarach, Zakopane z Gubałówką oraz wzięły udział w spływie Białym Dunajcem.
Jednym z ostatnich działań realizowanych w projekcie jest opracowywana przy współpracy z lokalnymi weteranami ochotniczego pożarnictwa kronika OSP z terenu gminy Będzino, która będzie zawierać zdjęcia oraz najważniejsze wydarzenia z historii działania tutejszych jednostek. Na grudzień planowane jest spotkanie mikołajkowe pod hasłem „Bezpieczna zima” oraz spotkanie podsumowujące projekt połączone z promocją kroniki, ślubowaniem i złożeniem deklaracji członkowskich MDP przez uczestników projektu.
Udział w projekcie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny, co było możliwe dzięki współfinansowaniu go ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2017 oraz środków budżetowych Gminy Będzino. Łączna wartość projektu „Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na terenie gminy Będzino” to prawie 100 tys. zł.