W Wielkopolsce został utworzony moduł do reagowania na poziomie międzynarodowym w zakresie zagrożeń chemicznych, biologicznych i nuklearnych – poinformowała kilka dni temu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Moduł CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear) funkcjonuje w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej i może udzielić pomocy tylko na wniosek państwa na terenie, którego doszło do zdarzenia. Dowódca został Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Chemicznego.
W skład wielkopolskiego modułu wchodzą strażacy i sprzęt Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemicznego z Poznania, Leszna, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego i Konina. Zaplecze logistyczne stanowi pluton logistyczny z Komendy Powiatowej PSP w Turku.
W Polsce są jeszcze trzy moduły CBRN, w województwie mazowieckim na bazie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie i Radomiu, w województwie śląskim w skład, którego wchodzą siły i środki z JRG 2 Katowice i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie wymiennie z JRG Knurów i w województwie małopolskim, tworzą go strażacy z JRG 6 w Krakowie.
Głównymi zadaniami modułu jest m.in. przeprowadzenie/ potwierdzenie oceny wstępnej, w tym: opis zagrożeń lub ryzyka, określenie obszaru skażonego oraz ocena lub potwierdzenie dotychczas podjętych środków ochrony, pobieranie próbek według zatwierdzonych metod, oznaczanie obszarów skażonych, prognozowanie rozwoju sytuacji, monitoring, dynamiczna ocena ryzyka, w tym formułowanie zaleceń dotyczących ostrzeżeń i innych działań oraz zapewnienie wsparcia dla działań natychmiastowego zmniejszania ryzyka.
Moduły pełnią dyżury według grafiku opracowanego przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności po zatwierdzeniu przez Komendanta Głównego PSP. Pierwszy dyżur wielkopolscy strażacy będą mieli w październiku. W przypadku wyjazdu osiągnięcie gotowości następuje w ciągu 12 godzin i są zobowiązani do prowadzenia działań, przez co najmniej 36 godzin bez pomocy ze strony państwa dotkniętego katastrofą.
Foto. Łukasz Jachimowicz