Gdynia
W dniu 28 Marca 2018 roku, na okręcie muzeum ORP Błyskawica zacumowanym w basenie prezydenta przy Skwerze Kościuszki, podczas zwiedzania niszczyciela przez grupę 60 osób – pozorantów studentów wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, w jednym z pomieszczeń doszło do pożaru. Pożar szybko rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu i zagraża sąsiednim przedziałom, w których znajdują się osoby zwiedzające oraz załoga okrętu. Alarm pożarowy został wszczęty ok. 9 rano przez marynarza zabezpieczającego w danym dniu część wystawienniczą okrętu, który jako pierwszy ujrzał zadymienie i natychmiast zaalarmował służbę dyżurną.
Tak rozpoczyna się 1 etap ćwiczeń służb ratunkowych i załogi okrętu, następuje ewakuacja ludzi
z zagrożonego rejonu oraz podjęcie próby ugaszenia pożaru w zarodku za pomocą podręcznego środka gaśniczego. Siłami służby dyżurnej zorganizowano 3 ataki, po dwie osoby w każdym. Pierwszy atak gasił dostępnymi środkami (gaśnice), drugi atak wyposażony w aparaty powietrzne rozwinął linię gaśniczą, natomiast trzeci atak w komplecie odzieży ochronnej rozpoczął gaszenie środkiem pianotwórczym. Mimo podjętych działań przez marynarzy nie udaje się opanować ognia oraz przeszukać pomieszczeń w celu wyeliminowania potencjalnych poszkodowanych.
W 2 etapie ćwiczeń następuje przyjazd zastępów KM PSP Gdynia: JRG 1 i JRG 2 oraz
zastępu Wojskowej Straży Pożarnej Marynarki Wojennej. Podczas ewakuacji, jedna z osób wpada w panikę, ucieka na najwyższy punkt okrętu i uderzając głową o maszt traci przytomność. Przybywają zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Po wstępnym rozpoznaniu i otrzymaniu niezbędnych informacji od służby dyżurnej okrętu dowódca zastępu przejmuje dowodzenie nad akcją ratowniczo- gaśniczą. Strażacy z PSP wkraczają do zagrożonego rejonu.
Strażacy podczas przeszukania trasy zwiedzania z użyciem kamery termowizyjnej odnaleźli dwóch poszkodowanych, po wstępnym rozpoznaniu następuję ich ewakuacja z terenu okrętu oraz pozoracja działań ratownictwa medycznego. Poszkodowanymi są: pierwsza osoba – masywny krwotok kończyna dolna , złamanie obu kości udowych, cechy wstrząsu, zaburzony kontakt logiczno słowny -KOLOR CZERWONY, druga osoba – nieprzytomna, zaburzenia oddechowe (przyduszenie dymem, niedrożność dróg oddechowych) – KOLOR CZERWONY, trzecia osoba – zwiedzający, który podczas ucieczki spada z trapu , zahacza ręką o niego, i dochodzi do masywnego krwotoku kończyna górna oraz utraty przytomności, spowodowane uderzeniem głową o skwer.
Poszkodowana nr 1 – CABC, opaska uciskowa ,udrożnienie dróg oddechowych rurka nosowo
gardłowa, tlenoterapia 100% O2 15l/min, kołnierz ortopedyczny, komfort cieplny
(folia NRC), podbieraki, w dalszym postępowaniu Szybkie Badanie Urazowe, przełożenie
materac próżniowy (Namiot PSP)
Poszkodowana nr 2 – CABC, udrożnienie dróg oddechowych rurka nosowo gardłowa,
tlenoterapia 100% O2 12l/min, ewakuacja deska ortopedyczna lub mata ewakuacyjna, w
dalszym postępowaniu NZK, Resuscytacja krążeniowo-oddechowa BLS z wykorzystaniem AED
– fantom (namiot PSP). RKO bez rezultatów, po przybyciu ZRM stwierdzenie zgonu w rytmie asystolii, spowodowane poparzeniem ciała II i III stopnia powyżej 50% powierzchni ciała.
Poszkodowany nr 3 – CABC, opaska uciskowa ,udrożnienie dróg oddechowych rurka nosowo
gardłowa, tlenoterapia 100% O2 15l/min, kołnierz ortopedyczny, komfort cieplny
(folia NRC), w dalszym postępowaniu Szybkie Badanie Urazowe, przełożenie
deska ortopedyczna (Namiot PSP)
W tym samym czasie dociera zastęp strażaków z Marynarki Wojennej i to on przejmie
dowodzeniem nad akcją ratunkowo- gaśniczą. Po ok. trzydziestu minutach pożar zostaje
opanowany, rozpoczęto oddymianie, dowódca zastępu z Marynarki Wojennej przy
konsultacji z dowódcą JRG 1 ustalają ewakuacje poszkodowanego za pomocą działań
ratownictwa wysokościowego. Następuje podjęcie i transport przez specjalne nosze
osoby poszkodowanej z górnej części pokładu.
Po zakończonych działaniach wszyscy uczestnicy: strażacy, ratownicy medyczni oraz marynarze spotkali się podsumowując na gorąco ćwiczenie, zaś pozoranci oraz część uczestników udała się
na zwiedzane okrętu ORP Błyskawica.
Materiał opracował redaktor Andrzej Jakubiak przy współpracy ze st. mar. Wojciechem Formelą oraz Ratownikiem Medycznym st. bosm. Tomasz SPYCH.