Senat przyjął ustawy w wersji ustalonej przez Sejm. Jedna z nich pozwala na zwiększenie możliwości strażaków ochotników, którzy często starają się jak najszybciej dotrzeć do remizy i wyruszyć w jak najkrótszym czasie do akcji ratunkowej.
Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (projekt senacki) (druk senacki nr 786) dostosowuje przepisy prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 października 2016 r. (sygn. akt K 24/15). Zgodnie z nowelą kierowca przekraczający dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewożący zbyt dużą liczbę pasażerów nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy, jeżeli działał w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem grożącym dobru chronionemu prawem. W wypadku zatrzymania przez policjanta prawa jazdy nowela zobowiązuje starostę do wydania decyzji w tej sprawie w ciągu 21 dni.
Oznacza to, że ochotnik jadący do remizy na wezwanie nie będzie karany za przekroczenie prędkości. Nowelizacja dotyczy również osób, które np.: wiozą do szpitala osobę w ciężkim stanie lub kobietę w trakcie porodu.
W przypadku, gdy policja zatrzyma takiej osobie prawo jazdy nowela ta, zobowiązuje starostę do wydania decyzji w tej sprawie w ciągu 21 dni.
Foto: www.wikipedia.pl