Gdynia
W dniach 27 – 29 października na terenie firmy produkującej farby oraz lakiery Teknos – Oliva przy ul. Chwaszczyńskiej, strażacy z rejonu miasta przeprowadzają ćwiczenia sprawdzające obiekt oraz zapoznanają się z terenem firmy. W ćwiczeniach biorą udział strażacy z każdej zmiany.
Pierwszego dnia kilka minut po 10-tej na terenie firmy rozległ się alarm ewakuacyjny, na jednym z pięter w kotłowni wybuchł pożar, oraz w pomieszczeniu znajduje się osoba poszkodowana. Na miejsce udaję się ciężki samochód gaśniczy z JRG 4 oraz ochotnicy z OSP Wiczlino. Po rozpoznaniu przez Kierującego Działaniem Ratowniczym, dowódca zmiany mł. kpt. Michał Ciekliński z JRG 4 Gdynia – Wielki Kack wprowadza jedną rotę do budynku, w tym samym czasie podczas rozpoznania na jednej z hal przylegających do miejsca pożaru, strażacy spotykają pracownika zakładu, według jego relacji w jednym z pomieszczeń rozlana jest nieznana substancja, mężczyzna uskarża się na pogorszony stan zdrowia.
Dowodzący akcją niezwłocznie prosi o zadysponowanie sekcji ratownictwa chemicznego, kolejny samochód ciężki gaśniczy ze względu na rozprzestrzenianie się ognia, oraz podnośnik celem rozpoczęcia chłodzenia dachu. Kilka minut od przyjazdu na miejsce strażacy z pierwszej roty dotarli do kotłowni, skąd wynoszą poszkodowanego mężczyznę i ewakuują na zewnątrz budynku.
Na miejsce akcji docierają zadysponowane kolejne siły i środki, grupa ratownictwa chemicznego rozpoczyna przygotowanie do wejścia do budynku, w tym czasie podnośnik się rozstawia, zasilanie wodne dla podnośnika ze zbiornika p-poż, oraz natarcie rozproszonym prądem wody zapewniają ochotnicy z Wiczlina.
Kilka minut po 10:30 do hali w której znajduje się rozlana substancja, wchodzi rota chemiczna, która ma za zadanie zlokalizowanie wycieku oraz pobraniu próbek do badań. Strażacy po kilku chwilach znajdują miejsce wycieku. Ostrożnie i dokładnie pobierają zebrany materiał, dzięki specjalistycznemu sprzętowi jaki posiadają za kilka minut będzie wiadomo co to za substancja oraz jakie postępowania z poszkodowanym.
Substancją tą okazał się 1,2,4 tri-metylobenzen – podobna do benzenu ciecz o temperaturze wrzenia 164,5°C, nie mieszająca się z wodą, mieszająca się z alkoholem etylowym. Otrzymywana ze smoły węglowej, przez kondensację acetonu lub polimeryzację metyloacetylenu. Stosowana w syntezie organicznej oraz jako rozpuszczalnik.
Z urządzeniami i badaniami mogli zapoznać się pracownicy oraz dyrekcja zakładu. Po zakończeniu ćwiczeń dowódcy i strażacy mogli podsumować ćwiczenia, wykazać błędy oraz organizacje na terenie zakładu o podwyższonym ryzyku pożaru, wypadku i skażenia chemicznego co jest ważne w kwestii bezpieczeństwa pracowników i osób będących na terenie zakładu. Kolejne dni to będzie zapoznanie z terenem dla kolejnych zmian jednostek ratowniczo-gaśniczych.
Podziękowania dla dyrekcji zakładu Teknos – Olivia oraz KM PSP Gdynia za możliwość dokumentacji i przeprowadzenie relacji z ćwiczeń.