Wrocław
Ponad 200 strażaków z 17 powiatów, 60 pojazdów, kilka łodzi, pompy wysokiej wydajności i specjalistyczny sprzęt grupy THW z Niemiec. To tylko część sił i środków zaangażowanych podczas ćwiczeń wojewódzkich pod kryptonimem „Odra 2018”. Manewry zostały przeprowadzone 19.09.2018 roku na wrocławskim węźle wodnym.
Ćwiczenia zostały podzielone na pięć epizodów:
– epizod I – pchacz do barek rzecznych uszkadza kadłub i zaczyna tracić paliwo. Gdy silniki przestają pracować, kapitan nie może wyhamować statku i uderza we wrota Śluzy Opatowice. Na pokładzie wybucha pożar. Działania polegają na ugaszeniu ognia, ewakuacji poszkodowanych i przekazaniu ich pod opiekę ratowników medycznych oraz WOPR. Następnie na miejsce zostają sprowadzone pompy wysokiej wydajności, których zadaniem będzie podniesienie poziomu wody w śluzie. Umożliwi to odholowanie uszkodzonej jednostki w górę rzeki
– epizod II – paliwo z uszkodzonego pchacza spływa w dół rzeki. Na miejsce zostają zadysponowane zastępy z różnymi rodzajami zapór olejowych oraz grupa ratownictwa chemicznego. Po przegrodzeniu rzeki na wysokości wrocławskiego ogrodu zoologicznego zbierany jest film olejowy. W tym miejscu swoje działania prowadzi grupa Technisches Hilfswerk (THW) wykorzystując separator oleju o wydajności 40 metrów sześciennych na godzinę.
– epizod III – paralotniarz zahacza o Kładkę Zwierzyniecką i zawisa na jej przęśle na wysokość kilkunastu metrów. Ze względu na brak możliwości sprawienia drabiny mechanicznej do działań wkracza grupa ratownictwa wysokościowego z JRG w Świdnicy. Ratownicy z wykorzystaniem technik linowych dostają się do poszkodowanego i po sprowadzeniu go na dół przekazują pod opiekę ratownikom medycznym z OSP Starówka.
– epizod IV – dochodzi do awarii kolejki liniowej przerzuconej przez Odrę na wysokości kampusu Politechniki Wrocławskiej. Wagoniki „Polinki” zostają unieruchomione w połowie drogi. Do akcji przystępują grupy ratownictwa wysokościowego. Ratownicy dopierają do lin nośnych z użyciem drabiny mechanicznej oraz z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych kolejki. Następnie docierają do osób uwięzionych w wagonikach. Zostają one ewakuowane na łodzie, a poszkodowany z problemami zdrowotnymi zostaje przekazany pod opiekę ratowników medycznych.
– epizod V – podnosi się stan wody w rzece Oława. Zastępy zostają zadysponowane na ul. Żabia Ścieżka, gdzie na tyłach dawnego szpitala im. Marciniaka ćwiczone jest budowanie różnego rodzaju zapór przeciwpowodziowych.
Przeprowadzone na szeroką skalę ćwiczenia miały za zadanie doskonalenie działań ratowniczych w sytuacji zdarzeń na rzekach i akwenach wodnych oraz na wypadek wystąpienia powodzi. Strażacy sprawdzali swoje umiejętności w prowadzeniu akcji gaśniczych na statkach rzecznych oraz rozwijali swoje umiejętności m.in. w ratownictwie medycznym, wysokościowym, wodnym, chemicznym i powodziowym. Obecność przedstawicieli THW umożliwiła zapoznanie się z nowym rodzajem sprzętu oraz wymianę doświadczeń.
W działaniach udział wzięły m.in.:
– Państwowa Straż Pożarna
– Ochotnicza Straż Pożarna
– Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka
– Straż Pożarna Elekrociepłowni Czechnica
– WOPR
– Policja
– Pogotowie Ratunkowe
– Straż Miejska
Na miejscu byli również obecni przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM we Wrocławiu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.