Kraj
Czy strażak może posiadać tatuaż?
Według ustawy z dnia 24 sierpnia 1991.roku o Państwowej Straży Pożarnej oraz akty do niej wykonawcze nie zabraniają posiadania tatuażu przez osobę pełniącą służbę w PSP.
KG PSP zaznacza, iż zgodnie z art. 42 ust. strażak podlega okresowym profilaktycznym badaniom lekarskim. Strażak może być również z urzędu skierowany do komisji lekarskiej, o której mowa w art. 29 w celu dokonania oceny zdolności fizycznej oraz psychicznej do służby.
Oceny zdolności psychicznej i fizycznej do służby w PSP dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych. Komisje te są niezwisłe w swoich orzeczeniach.
W aktualnie obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. można znaleźć informację, iż:
“Osoby, u których blizny powstały w wyniku samouszkodzenia, należy kierować dodatkowo na badanie psychiatryczne. W przypadku stwierdzenia odchyleń od stanu prawidłowego należy dodatkowo dokonać kwalifikacji według paragrafów działu XV – Stan psychiczny.
Według tego paragrafu należy kwalifikować blizny lub powikłania ze strony skóry i tkanki podskórnej po wykonaniu tatuażu lub po jego usuwaniu.
Tatuaż nie podlega ocenie komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz nie traktuje się go jako samouszkodzenia.”
Źródło: KG PSP/
Grafika ilustrowana