Sieraków Wielkopolski
Mistrzem Polski w Klasyfikacji Generalnej po raz drugi z rzędu została OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi OSP RW w Pile (woj. wielkopolskie) i OSP Stalowa Wola (woj. podkarpackie). W konkurencji specjalnej zwyciężyli strażacy ochotnicy z wielkopolskiego Wilczyna.
W miniony weekend czerwca br. w Sierakowie Wielkopolskim, nad jeziorem Jaroszewskim, odbyły się VIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Przez 3 wietrzne i deszczowe dni 45 załóg OSP, w tym jedna załoga kobieca, walczyło o Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka. Rywalizacja przebiegała w 7 konkurencjach podstawowych takich jak budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Dodatkowo, jak w każdej edycji zawodów, strażacy ochotnicy rywalizowali także o tytuł najlepszej załogi w konkurencji specjalnej Water Fighters przygotowywanej przez Partnera Strategicznego Mistrzostw. Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej oraz w poszczególnych konkurencjach otrzymali puchary, dyplomy i nagrody w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej a także nagrody finansowe na zakup wyposażenia OSP o łącznej wartości ponad 156 tys. złotych.
W Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym uczestniczą załogi reprezentujące OSP, specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, dysponujące własnym sprzętem pływającym. Jest to doskonała okazja dla strażaków-ratowników ochotników nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności w ostrej rywalizacji, ale także forma intensywnego treningu i możliwość wymiany doświadczeń z kolegami i koleżankami z innych załóg.
„Zakończyliśmy VIII edycję Mistrzostw Polski OSP w ratownictwie wodnym i powodziowym, którą uznaję za bardzo udaną. Uczestniczyła w nich rekordowa liczba załóg i strażaków, co oznacza stale zwiększające się zainteresowanie OSP uczestnictwem w zawodach.” – mówi Wiesław Golański, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. „Mistrzostwa to prawdziwy i bezpieczny „plac boju”, na którym mogą sprawdzić i doskonalić kwalifikacje, będące podstawą podczas przeprowadzanych akcji. Tylko w ubiegłym roku, w Polsce, strażacy OSP uczestniczyli w ok. 250 tys. interwencji, wzięli udział w likwidacji 96 153 pożarów i 134 858 miejscowych zagrożeń, w tym w prawie 24 tys. akcji powodziowych. Te dane pokazują jak ważną rolę ratowniczą odgrywają dla społeczeństwa strażacy ochotnicy, którzy oprócz przygotowania merytorycznego, muszą posiadać także doskonałą formę sportową. Strażacy ochotnicy kształcą się w ramach całego systemu szkoleń podstawowych i specjalistycznych dla OSP organizowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, a nasze Mistrzostwa są dodatkową formą twardego treningu w rzeczywistych warunkach, podczas których sportowa rywalizacja jeszcze bardziej mobilizuje uczestników do jak najlepszego wykonywania zadań. Wszyscy sternicy startujący w Mistrzostwach muszą posiadać patent sternika motorowodnego. Za każdym razem jesteśmy świadkami ogromnego zaangażowania i ogromnych emocji. Dziś mogę powiedzieć, że Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym stały się już marką o czym świadczy zwiększająca się liczba uczestników i coraz większe zainteresowanie gmin organizacją Mistrzostw na ich terenie.”
Mistrzem Polski 2014 w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w klasyfikacji Generalnej została załoga OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego, która obroniła tytuł zdobyty wubiegłym roku. Drugie miejsce na podium zajęła załoga OSP Ratownictwo Wodne z Piły również z województwa wielkopolskiego, trzecie miejsce – załoga OSP Stalowa Wola z województwa podkarpackiego.
Strażacy ochotnicy z Lichenia Starego, wystawiający dwie załogi, uczestniczą w Mistrzostwach od pierwszej edycji i już po raz czwarty wywalczyli tytuł Mistrza Polski, natomiast po raz siódmy stanęli na podium. „Startuję w Mistrzostwach po raz ósmy i jestem bardzo dumny z kolejnego zwycięstwa naszej załogi.” – mówi Piotr Maciejewski, sternikOSP Licheń Stary I, Mistrz Polski 2014. „Rywalizacja z każdym rokiem jest coraz trudniejsza – w pierwszych edycjach różnice w czasie wykonywania danej konkurencji przez poszczególne załogi wynosiły około minuty, dziś – liczą się dosłownie ułamki sekund. Zdobyty tytuł jest dla nas ważny, ponieważ pokazuje, że stale podnosimy nasze kwalifikacje. Cieszymy się także z nagród, które będziemy mogli wykorzystywać w praktyce, podczas akcji.” Mistrz Polski 2014 w Ratownictwie wodnym i Powodziowym otrzymał w tym roku, oprócz Pucharu, medalu i dyplomu, nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania oraz hełmy do ratownictwa TYTAN HOT oraz nagrodę główną – łódź Mazury 480 Red z silnikiem zaburtowym Honda BF30 ufundowaną przez Partnera Strategicznego Mistrzostw Aries Power Equipment/Honda Marine. Jest to uniwersalna łódź ratownicza o niewielkim zanurzeniu stosowana podczas akcji powodziowych do ewakuacji ludności i drobnego inwentarza, podczas nurkowych prac poszukiwawczych i patrolowania kąpielisk czy do transportu ładunków.
I Wicemistrz Polski 2014 – OSP RW w Pile z woj. wielkopolskiego – otrzymała Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych, nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania oraz prądownicę Turbomaster, zestaw ratownictwa medycznego R0 i ubrania koszarowe. II Wicemistrz Polski 2014 – OSP Stalowa Wola z woj. podkarpackiego – otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nagrodę pieniężną na zakup wyposażenia jednostki, nawigację samochodową i ALKO-TEST.
„Mistrzostwa Polski OSP w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym są formą weryfikacji umiejętności strażaków ochotników. W porównaniu z pierwszymi edycjami zawodów poziom ten, przy jednoczesnym zwiększeniu trudności, podniósł się o 50% i obecnie jest wśród załóg wyrównany.” – mówi Wiesław Kuśmierek, Sędzia Główny. „Mistrzostwa są także odzwierciedleniem ewolucji, która dokonała się w OSP zarówno w kontekście kwalifikacji jak i posiadanego sprzętu. Na początku strażacy ochotnicy startowali w składanych pontonach, a dziś rywalizują na sprzęcie, który jest jednym z najlepszych w Europie. W tym roku rywalizacja była bardzo ostra i trudna – deszczowa i wietrzna pogoda w pewnym sensie nam sprzyjała, stwarzając uczestnikom warunki, w jakich zazwyczaj przychodzi im przeprowadzać rzeczywiste akcje. Sędziowie zaś, jako najważniejsze ciało podczas Mistrzostw, w sposób szczególny przestrzegało zasad bezpieczeństwa.”
W Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym startuje także jedna kobieca załoga – strażaczki ochotniczki z OSP Spytkowo z województwa warmińsko-mazurskiego, której sternikiem jest Agnieszka Mróz, strażaczka ochotniczka z siedmioletnim doświadczeniem i kontynuująca rodzinne tradycje w OSP. Jest pierwszą kobietą w rodzimej OSP, która zaraziła pasją i zaangażowaniem pozostałe dziewczyny z obecnej załogi. „Bardzo lubimy uczestniczyć w Mistrzostwach, przede wszystkim ze względu na wspaniałą atmosferę i możliwość spotkania strażaków ochotników z całej Polski. Biorę w nich udział już po raz czwarty a moje koleżanki po raz drugi. Start w zawodach nie jest łatwy, wymaga od nas sporo wysiłku – rywalizujemy z mężczyznami, którzy w większości konkurencji przewyższają nas siłą, ale to jeszcze bardziej nas mobilizuje. Już teraz w Mistrzostwach startują załogi mieszane, ale jesteśmy przekonane, że do kolejnych edycji zgłosi się więcej załóg kobiecych.” – mówi Agnieszka Mróz. Żeńska załoga OSP Spytkowo zajęła 3. miejsce w manewrowaniu (slalomie) łodzią motorową w swojej klasie (kl. 2- moc silnika od 50KM).
Poza konkurencjami podstawowymi, w Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym rozgrywana jest również konkurencja specjalna Water Fighters przygotowywana w tajemnicy przez Partnera Strategicznego Mistrzostw, której zasady przedstawiane są załogom tuż przed startem. „Konkurencja specjalna wpisała się już w tradycję Mistrzostw – jest rozgrywana od pierwszej edycji. Podstawową zasadą jest to, że jej koncept musi wykorzystywać umiejętności strażaków, które są też niezbędne do wykonania zadań w konkurencjach podstawowych, czyli manewrowanie łodzią motorową i wiosłową, ratowanie tonącego, rzuty kołem lub rzutką oraz obsługa motopompy i węża z prądownicą.” – mówi Grzegorz Walewicz, Dyrektor Handlowy Aries Power Equipment. „Celem tej konkurencji jest wprowadzenie bezpośredniej konkurencji 2 załóg w formule pucharowej, czyli do dalszych eliminacji przechodzi lepsza załoga. Proponujemy w niej zadania wymagające szybkości, precyzji, refleksu i kreatywności potrzebnych do pokonywania wszelkich przeszkód oraz skuteczności w sytuacjach, które nie są rutynowe. Jednocześnie wprowadzamy też ważny element zabawy, który również działa mobilizująco.” W 2014 r. zwycięzcą konkurencji specjalnej jest załoga OSP Wilczyn z województwa wielkopolskiego. Nagrodą jest ponton składany Honwave.
WYNIKI VIII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym:
Klasyfikacja Generalna:
Mistrz Polski 2014 – OSP Licheń Stary I, woj. wielkopolskie
I Wicemistrz polski 2014 – OSP Ratownictwo Wodne w Pile, woj. wielkopolskie
II Wicemistrz polski 2014 – OSP Stalowa Wola, woj. podkarpackie
4. miejsce – OSP Wilczyn, woj. wielkopolskie
5. miejsce – OSP Spytkowo II, woj. warmińsko-mazurskie
6. miejsce – OSP Krzywiń, woj. wielkopolskie
Zwycięzca Konkurencji Specjalnej Water Fighters – OSP Wilczyn, woj. wielkopolskie
Mistrzowie Polski 2014 w konkurencjach podstawowych:
I Budowa wału przeciwpowodziowego – OSP Licheń Stary I, woj. wielkopolskie
II Rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową – OSP Wilczyn, woj. wielkopolskie
III Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Stalowa Wola, woj. podkarpackie
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Licheń Stary I, woj. wielkopolskie
IV Wyścig łodzi wiosłowych – OSP Kuligów I, woj. mazowieckie
V Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Nowa Sól, woj. lubuskie
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Licheń Stary I, woj. wielkopolskie
VI Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej – OSP Krzywiń, woj. wielkopolskie
VII Manewrowanie łodzią motorową – slalom:
kl.1 (moc silnika do 49KM) – OSP Stalowa Wola, woj. podkarpackie
kl.2 (moc silnika od 50KM) – OSP Ratownictwo Wodne w Pile, woj. wielkopolskie
Źródło: informacja prasowa zawodów.