Chojnów
Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu zakończyła realizację zadania pt. „Przebudowa i przystosowanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z przeznaczeniem na samochód specjalny wężowy”. Pojazd został przekazany do macierzystej jednostki w Chojnowie, 28 stycznia po uzyskaniu wszelkich potrzebnych do użytkowania certyfikatów CNBOP.
Następca Jelcza 325 „SW 3000” który był protoplastą dzisiejszych pojazdów wężowych w Państwowej Straży Pożarnej również nie zalicza się do grona typowych pojazdów, został zabudowany na podwoziu MAN TGS 26.440 6×6 niestosowanym do tej pory w pojazdach tego typu służących w PSP. Zabudowa została wykonana z materiałów odpornych na korozję według wytycznych zamawiającego.
Półki sprzętowe wykonane z aluminium anodowanego. Przegrody na węże W110 wykonane formie kasetonów z materiałów odpornych na wodę usytuowane po długości zabudowy z wolną przestrzenia po środku umożliwiająca transport dodatkowych pomp oraz innego wyposażenia potrzebnego przy prowadzeniu długotrwałych działań.
Ściany zabudowy wykonane zostały w systemie mieszanym. Burty od podłoża zabudowy minimum 60cm, wykonane ze( stali nierdzewnej, aluminium) z możliwością całkowitego opuszczenia do dołu. Pozostała część zabudowy, wykonana w formie plandeki tzw. burto firany koloru czerwonego „RAL 3000”.
Tylna część przedziału wężowego została wyposażona w hydrauliczny ruchomy antypoślizgowy podest roboczy umożliwiający pracę z obciążeniem minimum 1000 kg. Podest w położeniu transportowym stanowi zabezpieczenie przedziału wężowego przed dostępem osób postronnych. Podest wyposażony w łatwo zdejmowane prowadnice – „rynny węży”, po jednej na każdą stronę oraz barierki ochronne dla osób pracujących na podeście.
Sterowanie ręczne możliwe z pulpitu umieszczonego po prawej stronie pojazdu oraz sterowanie nożne z podestu roboczego.
Nowy samochód wężowy będzie służył do zasilania magistrali wężowych, podczas przetłaczania wody do celów gaśniczych przy pożarach o dużych rozmiarach. Samochód również przyczyni się do sprawniejszego przepompowywania wody w rejonach popowodziowych.
Jego szerokie zastosowanie oraz napęd terenowy przyczyni się do sprawniejszego i większego zabezpieczenia między innymi dla obiektów mieszkalnych, handlowych, produkcyjnych jak i dla środowiska naturalnego występujących w obszarach chronionych Borów Dolnośląskich terenów rolniczych oraz innych obszarów zalesionych i niezalesionych.
Wykorzystanie wskazanego pojazdu pożarniczego przez jednostkę PSP poprawi skuteczność działań w akcjach ratowniczo – gaśniczych przeprowadzonych podczas zagrożeń pożarowych oraz w usuwaniu skutków popowodziowych.
Tak ogólnie pojęta ochrona przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa naszego społeczeństwa. Samochód podczas działań ratowniczo –gaśniczych będzie współpracował z agregatem pompowym dużej wydajności, który również znajduje się na wyposażeniu naszej jednostki.
Zakupiony sprzęt posłuży wsparciu Kompani Gaśniczej „ Legnica”, oraz Centralnemu Odwodowi Operacyjnemu (COO) działającym na terenie całego kraju, a w razie potrzeb również w misjach zagranicznych do zwalczania pożarów i usuwania skutków popowodziowych.
Opis oraz zdjęcia: Grzegorz Andrejciów