Warszawa
W piątek 3 października 2014 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015 oraz Ślubowanie Podchorążych I Rocznika w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie.
Podczas uroczystości tradycyjne ślubowanie złożył kolejny rocznik studentów stacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w SGSP. Słowa przysięgi zaczynającej się od słów „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia” wypowiedziało 92 młodych kandydatów, którzy tym samym oficjalnie zasilili szeregi studentów i otrzymali tytuł podchorążego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Akt ślubowania jest za każdym razem zwieńczeniem długotrwałego procesu rekrutacyjnego rozpoczynającego się od postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzanego na podstawie wyników matur z przedmiotów ścisłych oraz testu sprawności fizycznej, i kończącego się udziałem w blisko 2-miesięcznym zgrupowaniu kandydackim w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej w Zamczysku Nowym. Przyszli studenci muszą pomyślnie przejść tam kurs podstawowy strażaka, który daje im uprawnienia do służby w szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.
Uroczystość ślubowania zakończyła defilada pododdziałów liczących 200 podchorążych z udziałem Kompanii Honorowej, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Siedlcach pod dowództwem kapelmistrza por. Dariusza Kaczmarskiego.
W uroczystości Ślubowania Podchorążych I-go Rocznika wzięli udział przedstawiciele władz państwowych reprezentowani przez m.in. Panią Joannę Fabisiak – posła na sejm RP, Panią Edytę Muszyńską – Zastępcę Dyrektora Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW, Pana Tadeusza Nalewajka – podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa, a także reprezentanci służb mundurowych, m.in. gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP, nadbryg. Piotr Kwiatkowski – Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz rektorzy innych uczelni. SGSP reprezentowali: Rektor-Komendant nadbryg. Ryszard Dąbrowa, Prorektor-Zastępca Komendanta ds. Operacyjnych st. bryg. mgr inż. Stanisław Sulenta, Prorektor ds. Naukowo-Dydaktycznych i Studenckich bryg. prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzej Mizerski, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego dr inż. Mariusz Smolarkiewicz, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego bryg. prof. nadzw. dr hab. Marzena Półka, Kanclerz SGSP mł. bryg. mgr Elżbieta Kępka-Wnęk.
Zgodnie z tradycją Szkoły po uroczystości Ślubowania rozpoczęła się Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015. Delegacja studentów pierwszego roku ze studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego otrzymały z rąk Pana Rektora-Komendanta oraz Dziekanów Wydziałów indeksy.
Wykład inauguracyjny pt. „Perspektywy zdynaminizowania badań i prac rozwojowych w Polsce w latach 2015-2020” wygłosił prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
PIERWSZY ROK STUDIÓW W LICZBACH:
Na pierwszy rok studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, na dwóch wydziałach przyjęto – 688 osób, w tym na:
Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego – łącznie 561 osób
-
Kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa
Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego – łącznie 127 osób
-
Kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa
-
Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne
INFORMACJA O SZKOLE:
Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie jest publiczną uczelnią techniczną a także jednostką naukowo-badawczą nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej podległą Komendantowi Głównemu PSP w zakresie realizacji zadań. Co warte podkreślenia – to jedyna uczelnia w Polsce kształcąca kadrę oficerską PSP oraz wiodąca placówka akademicka przygotowująca cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.
Wydziały i kierunki kształcenia
SGSP jest uczelnią dwuwydziałową. Działalność naukowo-dydaktyczna jest realizowana na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego (WIBP) oraz na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego (WIBC). Szkoła kształci na kierunku studiów “INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA” (w specjalnościach: “inżynieria bezpieczeństwa pożarowego” i “inżynieria bezpieczeństwa cywilnego”) oraz na kierunku BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE.
WIBC jako pierwszy w Polsce rozpoczął tradycje naukowe i dydaktyczne z zakresu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem. Absolwenci tego wydziału to inżynierowie bezpieczeństwa cywilnego, inżynierowie bezpieczeństwa pracy, oraz licencjaci bezpieczeństwa wewnętrznego.
WIBP przygotowuje natomiast wysoko kwalifikowaną kadrę inżynierską do wykonywania zadań wynikających z funkcjonowania systemu ochrony. Prowadzone są tu studia stacjonarne i niestacjonarne dla strażaków w służbie kandydackiej, dla funkcjonariuszy PSP, a także studia dla osób cywilnych.
Dodatkowo, dla osób pragnących doskonalić wiedzę zawodową Uczelnia oferuje bogatą ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych. Obecnie prowadzi na obu wydziałach 11 rodzajów studiów podyplomowych i już planowane jest uruchomienie 3 kolejnych.
Innowacyjność w bezpieczeństwie
Dysponując wieloma specjalistycznymi, dobrze wyposażonymi laboratoriami, Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest cenionym partnerem innych placówek naukowych w ramach działalności badawczej, szczególnie w szeroko pojętym zakresie inżynierii bezpieczeństwa.
Uczelnia współpracując z otoczeniem naukowym, gospodarczym i administracyjnym, realizuje unikalne badania i ekspertyzy, prowadzi szkolenia na specjalistów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Przeprowadza kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkoła Głowna Służby Pożarniczej za przygotowanie innowacyjnych stanowisk badawczych oraz prac rozwojowych została doceniona już wiele razy na targach wynalazczości i innowacji w kraju i na arenie międzynarodowej.
Źródło: informacja prasowa SGSP; Fot. Mateusz_Szymczak.