TECHNIKA
Do Grecji wyleciała kolejna grupa polskich strażaków, mających na celu zwalczanie kolejnych pożarów roślinności na terenach otwartych. Z tego względu opisujemy dla was pewną ciekawostkę, która przy tego typu pożarach w sytuacjach ekstremalnych stosując strażacy w USA. Tą ciekawostką jest tzw. Fire Shelter czyli “schron ogniowy” lub inaczej mówiąc “namiot przeciwogniowy”.
Pierwsze takie “namioty” powstały w USA w roku 1977. Do roku 2002, kształt “schronu ogniowego” faktycznie przypominał namiot o trójkątnym kształcie. Nowy wzór jest bardziej w obłym kształcie, mniejszy i dużo lżejszy niż wcześniejszy.
“Namioty” są wykonane z kilku warstw folii aluminiowej, włókna wełnianego i włókna szklanego. Ich generalnym zadaniem jest ochronić strażaków w sytuacji kryzysowej podczas pożarów poszycia leśnego lub traw. Zastosowanie podczas pożaru obejmującego poszycie i cały drzewostan w żaden sposób nie daje gwarancji przeżycia.
Patrząc z fizycznego punktu, “namioty” mają za zadanie odbić promieniowanie cieplne, ochronić przed ciepłem kondukcyjnym oraz “złapać” pod spodem czyste powietrze.
Każdy strażak, biorący udział w omawianych pożarach i posiadający na swoim wyposażeniu taki. “namiot” musi regularnie przechodzić szkolenie praktyczne z zakresu użycia “namiotu”. Szczególnie trudne jest szkolenie przy silnym wietrze, jaki może występować przy pożarach otwartych.
foto: scientific american, usda
https://www.youtube.com/watch?v=Lv_Rr3FMtz4