KOSMOS
Wyścig lotów kosmicznych, plany kolonizacji innych ciał niebieskich i związane z tym zagrożenia, zmuszają agencje kosmiczne do badań nad bezpieczeństwem kolonizatorów. Jednym z największych i najmniej poznanych zagrożeń w przestrzeni kosmicznej i na planetach bez atmosfery podobnej do ziemskiej jest ogień.
Z tych względów na ISS kilka dni temu przeprowadzono eksperyment związany z ogniem o nazwie Solid Fuel Ignition and Extinction (SoFIE), który polegał na wywołaniu pożaru w przestrzeni kosmosu. Oczywiście wszystko przebiegało w kontrolowany sposób. Badanie rozpoczął astronauta Thomas Marshburn w specjalnej, 100-litrowej komorze spalania o nazwie Combustion Integrated Rack, która znajduje się na pokładzie amerykańskiego modułu laboratoryjnego Destiny.
Eksperyment pozwolił rozszerzyć wiedzę na temat rozprzestrzeniania się ognia na pokładach załogowych kapsuł, statków i kosmicznych domów. Komora, w której prowadzony był eksperyment została wyposażona, w liczne czujniki wykrywające poziomy tlenu i dwutlenku węgla, stężenie i objętość dymu oraz temperatury, w różnych miejscach pojazdu.
Jak podają naukowcy, większe poziomy tlenu wskazują na powstawanie bardziej energetycznych płomieni, jednak w kosmosie tworzą się one i rozpraszają w zupełnie inny sposób, niż ma to miejsce na powierzchni naszej planety. Związane jest to z charakterystyką mikrograwitacji. Na Ziemi chłodne powietrze opada, natomiast gorące gazy unoszą się. W warunkach nieważkości te procesy nie zachodzą, więc gazy przybierają postać sferyczną. Takie zachowanie się płomieni dotyczy zamkniętych przestrzeni, a nie samej przestrzeni kosmicznej, gdzie panuje próżnia i nie może dojść do powstania ognia.
Badania te również pomóc NASA w opracowaniu lepszych systemów wykrywania i tłumienia pożarów w kosmosie oraz w zbadaniu, jak mikrograwitacja i ograniczona ilość tlenu wpływają na rozmiar płomieni.
Zapraszamy również do zapoznania się z obecna ochroną przeciwpożarową na ISS o której pisaliśmy w artykule https://strazacki.pl/artykuły/naluzie-pozary-w-kosmosie
https://www.youtube.com/watch?v=qQQ1OHW1_F4