Artykuł
“Czy zrobilibyście materiał o wadach wzroku strażaków? Chętnie bym przeczytał taki artykuł, a w Internecie nie ma zbyt wielu informacji na ten temat”.
W nawiązaniu do pytania, które otrzymaliśmy jakiś czas temu w wiadomości prywatnej, w dzisiejszym artykule omówimy problem związany z dużą wadą wzroku, która uniemożliwia wstąpienia w szeregi Państwowej Straży Pożarnej. Liczba kandydatów do podjęcia służby jest bardzo duża, a tylko niewielki procent spełnia określone wymagania związane ze stanem zdrowia i sprawnością fizyczną.
Zdarzają się takie przypadki, że jedynym przeciwwskazaniem do podjęcia służby w Straży Pożarnej jest zbyt duża wada wzroku.
O tym, jakie wady wzroku dyskwalifikują kandydatów do służby i dokładne informacje na temat wymagań dotyczących zdrowia znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w wykazie chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby lub niezdolności kandydata do służby m.in. w Państwowej Straży Pożarnej.
W Rozporządzeniu tym określone są wytyczne, którymi powinien kierować się okulista oraz komisja lekarska w czasie badań związanych z przyjęciem do służby.
Rozporządzenie zawiera informacje dotyczące wad takich jak jaskra, ślepota jednego oka, upośledzenie widzenia barw, inne choroby i ułomności w obrębie narządu wzroku oraz wad ostrości wzroku.
Aby kandydat był zdolny do podjęcia pracy w charakterze strażaka musi mieścić się w określonych normach. Jeśli chodzi o ostrość wzroku, to jest możliwa korekta soczewkami kontaktowymi bądź szkłami, ale tylko do pewnego stopnia.
Wartość na poziomie 0,9-1,0 bez korekcji daje „zdolność”, a dopuszczalna maksymalna wartość korekcji +/- 4 dioptrie sferyczne i 2 dioptrie cylindryczne.
Co z kandydatami, których wada ostrości wzroku przekracza powyższe wartości?
Dla nich optymalnym rozwiązaniem jest zabieg laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg polega na modelowaniu rogówki, tak, aby zredukować wadę wzroku. Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa krótko – kilkanaście minut, a cały pobyt na sali zabiegowej to w sumie około 20-30 minut.
Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast, w dobie po zabiegu pacjent widzi dobrze, a nawet bardzo dobrze. W ciągu kolejnych kilku dni obraz ulega dalszej stabilizacji.
Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby w wieku od 21 do 50 lat, z ustabilizowaną wadą wzroku. Zabieg przeznaczony jest dla osób z: nadwzrocznością (do +6 dioptrii), krótkowzrocznością (do –12 dioptrii) czy astygmatyzmem (do 6 dioptrii).
Dla osób, które marzą o podjęciu służby w Państwowej Straży Pożarnej, a ogranicza ich wada wzroku, przygotowaliśmy wraz z Warszawska klinika okulistyczna Sensor Cliniq specjalny kod rabatowy. Wystarczy, że zadzwonicie i umówicie się na wizytę kwalifikacyjną, podając kod: PSP KACZA.
Tekst powstał przy współpracy z warszawską kliniką okulistyczną Sensor Cliniq