PORADY
Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy serię, która przybliży Wam porady z zakresu ratownictwa technicznego. Jej głównym celem jest usprawnienie i ułatwienie działań prowadzonych podczas zdarzeń ze środkami transportu.
Przedstawione w materiale porady są sprawdzone w rzeczywistych działaniach, a otrzymaliśmy je od polskich instruktorów WEBER RESCUE SYSTEMS.
W tej części zajmiemy się tzw. zabezpieczeniem odgiętych elementów, które ze względu na prawa fizyki mogą chcieć „powracać” na swoje miejsce konstrukcyjne. To może narazić nas na niebezpieczne, ostre krawędzie.
W celu dostania się do osoby poszkodowanej w pojeździe odginamy m.in. drzwi, drzwi tylne i przednie wraz ze słupkiem, klapy bagażnika oraz dach.
PORADA
Aby nie wykorzystywać zbędnie rąk ratownika, które mogą być potrzebne „do roboty” podczas działań i żeby nie wystawiać ich na możliwość urazu ze strony ostrych krawędzi trzymanego elementu, drzwi pojazdu możemy zamocować i zabezpieczyć przed odgięciem za pomocą linek przeznaczonych do tego celu lub wykorzystać wielofunkcyjne pętle ratownicze typu Rhinoevac.
CIEKAWOSTKA
Firma WEBER RESCUE znana jest szczególnie z produkcji profesjonalnego sprzętu hydraulicznego na potrzeby ratownicze straży pożarnych na całym świecie. Poza działalnością produkcyjną firma skupia wielu strażaków będących instruktorami WEBER RESCUE SYSTEMS, którzy zajmują się prowadzeniem szkoleń, seminariów i warsztatów ratowniczych w wielu krajach na świecie.
Fot. ilustracyjne
Zdjęcia: Rhinoevac Fire & Rescue Techviard