Skip to content
środa 14 maja 2025
NA GORĄCO
2025-05-14Mężczyzna zasłabł na transformatorze –  wezwano grupę ratownictwa wysokościowego 2025-05-14Pożar hali magazynowej pod Poznaniem – z ogniem walczyło 25 zastępów straży pożarnej 2025-05-14Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym? 2025-05-14OSP Rząska z nową remizą! 2025-05-14Koziołek zaplątany w ogrodzeniu 2025-05-13Praca szuka człowieka – trwa nabór do KP PSP Giżycko 2025-05-13150-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Białymstoku – wielkie świętowanie już 17 maja! 2025-05-13Pożar odpadów w Czechowicach-Dziedzicach: w akcji ponad 100 strażaków 2025-05-13Pożar sklepu w Inowłodzu 2025-05-13Pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Ogonki (gm. Węgorzewo)
  • Kontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
  • Wiadomości
    • Wszystkie
    • Akcje
    • WIADOMOŚCI
    • Świat
    • Nabory
    • Wydarzenia
    • Opinie
    Akcje

    Mężczyzna zasłabł na transformatorze –  wezwano grupę ratownictwa wysokościowego

    2025-05-14
    Akcje

    Pożar hali magazynowej pod Poznaniem – z ogniem walczyło 25 zastępów straży pożarnej

    2025-05-14
    Wiadomości

    Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym?

    2025-05-14
    Wiadomości

    OSP Rząska z nową remizą!

    2025-05-14
    Akcje

    Koziołek zaplątany w ogrodzeniu

    2025-05-14
    Poprzedni Następny Showing 1 Of 1878
  • Technika
    Technika

    OSP Bojano z nowym sprzętem

    Technika

    OSP Rumienica z nowym autem!

    Technika

    Kolejne europejskie jednostki strażackie kupują pojazdy pożarnicze o napędzie elektrycznym

    Technika

    Nowy nabytek w OSP Maków Podhalański!

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 79
  • Safety tips
    WIEDZA

    HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

    Ćwiczenia

    Strażacy ćwiczą na lodzie

    Safety Tips

    Przygotuj się do szybkiego gaszenia!

    WIEDZA

    Wypadek samochodu ciężarowego z LNG – rozpoznanie, możliwości postępowania

    Ciekawostki pożarnicze

    Podwodne poszukiwania

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 35
  • Tematy
    ACO streamer
    Recenzje

    Transmisja obrazu z drona prosto do sztabu. To już możliwe!

    Recenzje

    Pożar paneli fotowoltaicznych w Wieluniu

    Recenzje

    Kominiarka blokująca szkodliwe cząstki popożarowe? Sprawdziliśmy to!

    Recenzje

    Jak działa najnowszy Aparat powietrzny AirBoss od Dräger? – Sprawdziliśmy to!

    Podcast

    #004: Co wybrać – nóż czy nożyczki ratownicze?

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 2
  • ZMIANOWYZMIANOWY
  • Strona główna
  • Wiadomości na gorącoWiadomości na gorąco
  • Tematy
    • Technika
    • Safety Tips
    • Kalendarz zmianowy
    • Misz masz
    • Wydarzenia
    • Quizy
  • KontaktKontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
Artykuły
ArtykułyWIEDZA

Modułowe Zestawy R1 – dlaczego musicie je mieć (część 1/2)

Redakcja / Strażacki.plRedakcja / Strażacki.pl2023-10-13 485 Minutes read0

Artykuł

Modułowe Zestawy R1 – wygoda, intuicyjność, postęp

Mobilność i dobra organizacja stanowią jeden z najbardziej kluczowych elementów w działaniach wszystkich jednostek Straży Pożarnej, dlatego zestawy modułowe R1 stają się coraz bardziej popularnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność bez kompromisów. Są jednymi z najnowocześniejszych form wyposażenia, mających na celu maksymalne ułatwienie ratownikom działań medycznych w różnych sytuacjach.

Obecnie na rynku spotkać można różne modele plecaków modułowych, przykładem często spotykanych są: plecak R1 BlueMed, Black Front, PAX, plecak z linii produktowej R112 Emermed, czy popularny R1 TRAUMAKIT PRO AEDMAX.

Co wyróżnia Modułowe Zestawy R1?

Modułowe R1 różnią się od zwykłych tym, że całość wyposażenia podzielona jest na tematyczne, mniejsze saszetki (moduły), które można konfigurować dowolnie pod swoje potrzeby i łączyć w gotowe zestawy lub wymieniać, w zależności od sytuacji.

Jeżeli cenimy sobie możliwość szybkiego przemieszczania się i wygodę, poszczególne moduły możemy umieścić w dedykowanych plecakach. Jeżeli istotna jest dla nas duża wytrzymałość opakowania na warunki zewnętrzne, moduły możemy przełożyć do wysokoodpornych walizek.

Decydując się na zestaw w formie plecakowej, możemy umieścić saszetki oraz pozostałe wyposażenie w pojedynczym plecaku lub rozbić go na dwa osobne. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników.

Pojedynczy plecak wybierają najczęściej Ci, którzy chcą mieć wszystko dostępne w jednym miejscu i dla których ciężar tak skonfigurowanego zestawu ma drugorzędne znaczenie.

Z kolei w przypadku rozbicia wyposażenia na dwa plecaki, największą zaletą jest funkcjonalność i wygoda tego rozwiązania, ponieważ każdy z ratowników może mieć potrzebne wyposażenie zawsze blisko siebie. Plecak wyposażony w zestaw tlenowy można położyć w pobliżu głowy poszkodowanego, a z drugiego plecaka, wyposażonego w materiały do opatrywania urazów, można korzystać osobno, przy dowolnym obszarze jego ciała. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest o wiele mniejszy ciężar poszczególnych plecaków, który wpływa na komfort ratowników oraz szybkość przemieszczania się.

Wykonanie Modułowych Zestawów R1

Same plecaki wykonane są z mocnych tkanin, pokrytych tworzywem sztucznym, zapewniającym łatwą zmywalność i sprawdzającym się w trudnych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Producenci prześcigają się w zastosowanych rodzajach materiałów i powłok, które są trudnopalne, olejoodporne, a także niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym lekkie. Wszystkie modele wyposażone są w obustronne zamki, odporne na zabrudzenia, posiadają również duże, fluorescencyjne nadruki, dzięki czemu są dobrze widoczne. Większość z nich posiada możliwość wpisania po zewnętrznej stronie informacji o właścicielu, więc nie ma obawy o pomyłkę, jeżeli na miejscu działa kilka różnych jednostek z podobnymi zestawami.

Czym są moduły?

Moduły to zestaw saszetek, w których wyposażenie jest podzielone tematycznie i dedykowane do zaopatrywania konkretnych rodzajów urazów lub do umieszczenia w nich konkretnego rodzaju sprzętu. Saszetki mają różne kolory, co dodatkowo pomaga w szybkim odnalezieniu tego, co jest potrzebne. Jeśli przyzwyczaimy się do połączenia konkretnego koloru z rodzajem urazu lub rodzajem materiałów w niej umieszczonych, to będziemy sięgać po moduły wręcz intuicyjnie. Oprócz rozróżnienia kolorystycznego są one bardzo wyraźnie opisane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a wyposażenie jest posegregowane i umieszczone w odpowiednio oznaczonych kieszonkach.

W przypadku podziału modułów ze względu na rodzaj urazu plusem jest to, że zawartość każdej saszetki wręcz “sugeruje” czego należy użyć podczas jego opatrywania. Dzięki temu osoby, które nie czują się pewnie w działaniach związanych z udzielaniem pomocy medycznej, o wiele łatwiej poradzą sobie w sytuacji, którą zastaną na miejscu zdarzenia.

W przypadku podziału modułów ze względu na rodzaj sprzętu, który jest w nich umieszczony plusem jest to, że można szybciej znaleźć to, co jest potrzebne i sprawnie udzielić pomocy.

Materiały, z których wykonane są poszczególne moduły jest również bardzo wytrzymały, łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Każdą saszetkę można wyjąć z plecaka lub walizki dzięki wygodnym uchwytom i użytkować nawet w trudnych warunkach zewnętrznych, bez obawy o zawartość. Każdy moduł wyposażony jest w system kieszonek i gumek, dzięki którym łatwo można posegregować i ułożyć ich zawartość. Każda z nich jest dokładnie opisana, co pozwala utrzymać porządek i szybko sięgnąć po wybrane materiały. Niektóre moduły wyposażone są w przezroczyste okienka, a także dają możliwość samodzielnego opisania zawartości.

Warto również zwrócić uwagę na łatwość uzupełniania takiego zestawu. Po użyciu konkretnego modułu można łatwo zidentyfikować wyposażenie, którego brakuje lub które jest na wyczerpaniu. Najczęściej używane materiały można dołożyć do zapasowej saszetki, by na bieżąco, nawet jeszcze na miejscu akcji, móc uzupełnić zestaw o brakujące elementy.

Możliwość rozbudowywania wedle potrzeb

To nie koniec zalet związanych z używaniem zestawów modułowych. Posiadany zestaw można dowolnie rozbudowywać o kolejne, tematyczne saszetki i elastycznie dostosowywać całość, w zależności od potrzeb i realizowanych zadań. Można również tworzyć mniejsze zestawy, dzięki którym, już nawet prywatnie, możemy stworzyć idealną apteczkę samochodową, domową czy podróżną.

Plecaki modułowe można kupić zarówno z wyposażeniem jak i bez wyposażenia, więc jednostki, które mają na stanie dość dobrze zaopatrzoną torbę R1, mogą po prostu przełożyć jej zawartość do zakupionych plecaków lub walizek.

Podsumowując, już sama konstrukcja modułowych zestawów R1 znacznie zwiększa efektywność, a także pozwala zminimalizować ilość pomyłek przy udzielaniu pomocy medycznej. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają działać bardziej intuicyjnie i zdecydowanie szybciej, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie czas jest niezwykle istotny i zapewniają także o wiele większy komfort pracy, niż używane dotychczas, tradycyjne zestawy.

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailLink

Redakcja / Strażacki.pl

reklama

Poprzedni wpis Kierująca Fiatem uderzyła w wóz OSP Szerzyny
Następny post Śląscy strażacy walczyli z pożarem hali magazynowej w Gliwicach
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • więcej od autora
Artykuły

Dofinasowania na łączność i środki ochrony indywidualnej dla OSP z łódzkiego!

2025-04-260
Artykuły

Warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego w Łodxi

2025-04-250
Artykuły

Powitanie nowego, średniego samochodu ratowniczego-gaśniczego w OSP KSRG Lipnica Wielka – Centrum

2025-03-280
Zobacz więcej
Czytaj również
Wiadomości

Co nowego na Strażackim?

2024-04-130
Akcje

Mężczyzna zasłabł na transformatorze –  wezwano grupę ratownictwa wysokościowego

2025-05-140
Akcje

Pożar hali magazynowej pod Poznaniem – z ogniem walczyło 25 zastępów straży pożarnej

2025-05-140
Wiadomości

Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym?

2025-05-140
Wiadomości

OSP Rząska z nową remizą!

2025-05-140
Akcje

Koziołek zaplątany w ogrodzeniu

2025-05-140
Wydarzenia

Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

2025-05-140
Zobacz więcej

Redakcja i kontakt

Portal Strażacki.pl powstał w 2013 z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

STATYSTYKI OSP

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie 2

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 5

2024-01-25

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 4

2024-01-25
MULTIMEDIA

Kategorie

  • Akcje7442
  • Artykuły5650
  • Wydarzenia937
  • Wiadomości885
  • Relacje394
  • Technika316
  • Ćwiczenia158
  • Wizyty154
  • Nabory121
  • Cześć Ich Pamięci112
  • Szkolenia83
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202270
  • Patronat medialny64
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202064
  • Kronika Strażacka58
  • Misje zagraniczne50
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202348
  • Fotorelacje31
  • Kobiety w straży30
  • Filmy29
  • Statystyki wyjazdów OSP - 201918
  • Wasze15
  • Safety Tips15
  • Ciekawostki pożarnicze15
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202114
  • Zostań Strażakiem12
  • Nasze8
  • Strażacki8
  • Quizy7
  • Strażacki Klasyk Miesiąca7
  • Ściąga6
  • Recenzje5
  • Podcast4
  • STRAZACKI.PL2
  • Wideorelacje2
  • Opinie2
  • Floriany2
  • Konkursy2
  • Kącik historyczny1
  • Sprawdź swoją wiedzę - TESTY1
  • Rozwiązania testów wraz z omówieniem1
  • Tapety strażackie1
  • Wyposażenie techniczne1
  • Taktyka działań ratowniczych1
  • Misz Masz0

#TAGI

Kobiety w strażyKobietaStrażakstrazackistrażPSPPaństwowaStrażPożarnaciekawostkipożarniczeniecodzienne

© Strażacki 2023

  • Alarm
  • Reklama
  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu