Kraków
W dniach 7-8 kwietnia 2022 roku, we współpracy z Mobilną grupą zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające pracę komponentu medycznego Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie z jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Będące w naszej dyspozycji wyposażenie techniczne i medyczne pozwala na rozwinięcie w krótkim czasie, a budowanego w oparciu o namioty pneumatyczne, szpitala polowego.
Transportowany na nośniku samochodowym kontener umożliwia przygotowanie i odpowiednie skomponowanie niezbędnych do doraźnego funkcjonowania pomieszczeń (od triagu, przez ambulatorium, po sale zabiegowe, obserwacyjne i reanimacyjne), zapewnienie dobrych warunków do pracy personelu medycznego pod względem oświetlenia i komfortu termicznego), a także prowadzenie tlenoterapii, podstawowych badań (w tym EKG, USG i analizy parametrów krytycznych), przygotowanie stanowisk do wykonywania podstawowych i zaawansowanych zabiegów ratujących życie oraz monitorowanie podstawowych funkcji i parametrów życiowych.
Dzięki agregatom prądotwórczym całość działać może bez zewnętrznych źródeł zasilania w energię elektryczną, a wykorzystując zbiorniki na wodę (także pitną), umożliwia korzystanie z toalet i natrysków. – czytamy na SA PSP w Krakowie
Główną inspiracją, a zarazem celem realizowanych założeń, była optymalizacja realizacji potencjalnych działań polegających na zabezpieczeniu medycznym osób poszkodowanych przybywających z terytorium dotkniętej wojną Ukrainy. Pozwoliły one na sprawdzenie gotowości operacyjnej do zadysponowania sił i środków ratowniczych mających podejmować interwencje na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycznych czynności ratunkowych i opieki nad pacjentami znajdującymi się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Były okazją do utrwalenia zasad współdziałania z personelem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego i zwrócenia uwagi na konieczność prowadzenia i bieżącej koordynacji dyslokacji pacjentów do dedykowanych szpitali lub centrów urazowych.
Kierownikiem ćwiczeń był, łączący pożarnicze i medyczne pasje oraz wykształcenie Naczelnik Wydziału Ratowniczego (dowódca Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej) st.kpt. Michał Gąska.
Źródło: SA PSP w Krakowie