Wrocław
Pierwsze zastępy PSP dotarły na miejsce około godziny 19:20. Pożar był już wtedy rozwinięty i obejmował około 60% kompleksu obiektów, w skład którego wchodził budynek gospodarczy, magazynowy, socjalny oraz warsztat samochodowy. Ogniem objęte były duże ilości materiałów palnych zgromadzonych wewnątrz budynków, drewniany dach kryty papą, a także pojazdy (w tym samochód ciężarowy).
We wnętrzu hali panowała bardzo wysoka temperatura oraz zadymienie. Po rozpoznaniu sytuacji KDR podjął decyzję o podaniu dwóch prądów piany ciężkiej w natarciu na front pożaru oraz prądu wody w obronie na dach obiektu. Poprosił też niezwłocznie o zadysponowanie na miejsce dodatkowych sił i środków.
Ze względu na niewystarczającą wydajność sieci hydrantowej na miejsce skierowana została cysterna. Podjęta zostaje decyzja o dowożeniu wody za pomocą samochodów GCBA. Z JRG 7 zostaje zadysponowany SCKn z kontenerem na środek pianotwórczy. Działania utrudniała zwarta zabudowa oraz brak możliwości dojazdu z innej strony obiektu.
Po dotarciu na miejsce kolejnych zastępów budowane są dodatkowe linie gaśnicze i zasilające. Działania skupiają się na obronie zbiorników o pojemności około 8 tys. litrów, w których przechowywany był olej napędowy. Ich temperatura monitorowana była za pomocą kamery termowizyjnej i dopiero pokrycie zbiorników pianą ciężką zapewniło ich izolację od promieniowania cieplnego.
Równocześnie kontynuowano podawanie prądów piany na front pożaru oraz przystąpiono do obrony budynku socjalnego. Ze względu na zwartą zabudowę i bezpośrednie połączenie hali z innymi budynkami, pożar rozprzestrzeniał się w warstwie międzystropowej. Ogień objął dach budynku oraz stropy pomieszczeń. Podawano prąd wody do wewnątrz oraz na palący się dach. Przeniesiono dwa stanowiska gaśnicze na koniec hali w celu obrony dobudówki. Ponieważ siły i środki wciąż były niewystarczające, KDR poprosił o zadysponowanie kolejnych zastępów. Na miejsce skierowano między ciężką Scanię z JRG w Trzebnicy.
Po wykryciu za pomocą kamery termowizyjnej zarzewi ognia w przestrzeni międzystropowej została sprawiona drabina mechaniczna. Za jej pomocą wykonano w dachu otwory, przez które została podana piana.
Gdy było już to możliwe, do środka hali zostały wprowadzone prądy wody oraz piany w celu lokalizacji pożaru, a następnie jego dogaszania. Rozebrana została część konstrukcji więźby dachowej oraz dachu i sukcesywnie dogaszano pojedyncze zarzewia.
W międzyczasie na miejsce były dysponowane kolejne zastępy w celu podmiany ratowników. Działania prowadzone były w bardzo niskiej temperaturze.
W pożarze nikt nie został poszkodowany. W początkowej fazie akcji gaśniczej udało się również ewakuować dwa konie, którym zagrażało niebezpieczeństwo. Działania, w których uczestniczyły łącznie 24 pojazdy PSP i 4 OSP trwały do godziny 7:30.
W trakcie prowadzonej akcji wybuchł we Wrocławiu drugi pożar. Paliło się mieszkanie na ulicy Polnej. W akcji gaśniczej brały udział m.in. zastępu z JRG 3. Dwie prowadzone równolegle akcje gaśnicze z wykorzystaniem dużej liczby sił i środków sprawiły, że na zabezpieczenie miasta zostały zadysponowane jednostki OSP i PSP z innych miast.
Podziękowania dla Pana mł.bryg. Mariusza Piaseckiego z KM PSP we Wrocławiu za udzielenie informacji potrzebnych do przygotowania relacji.
Foto: Kamil Czereba, Konrad Pluciński – strażacki.pl