CNBOP-PIB prowadzi procesy dopuszczenia wyrobów na podstawie trzech rozporządzeń oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 z późn. zm.).
Chodzi o następujące rozporządzenia:
-Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych czynności wykonywanych podczas procesu dopuszczenia, zmiany i kontroli dopuszczenia wyrobów, opłat pobieranych przez jednostkę uprawnioną oraz sposobu ustalania wysokości opłat za te czynności (Dz. U. Nr 143, poz. 1001),
-Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 143, poz. 1002),
-Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 85 poz. 553).
CNBOP-PIB działa na podstawie akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nr AC 063
Czy każdy sprzęt użytkowany w jednostkach ochrony przeciwpożarowej podlega procesowi dopuszczenia? NIE! Listę sprzętu podlegającemu dopuszczeniu określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Lista sprzętu znajduje się poniżej w galerii.
Gdzie określone są wymagania techniczno-użytkowe wpisane do poniższej listy?
W przywołanym rozporządzeniu znajduje się pełna lista wymagań. Możną ją pobrać ze strony:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20100850553
Co się dzieje w przypadku gdy w wykazie nie ma np. rękawic do ratownictwa technicznego?
Nie podlegają one dopuszczeniu CNBOP. Tabela zawiera wykaz wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, wprowadzanych do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz wykorzystywanych przez te jednostki do alarmowania o pożarze lub innym zagrożeniu oraz do prowadzenia działa ratowniczych, a także wyrobów stanowiących podręczny sprzęt gaśniczy, zwanych dalej „wyrobami”, które mogą być stosowane wyłącznie po uprzednim uzyskaniu dopuszczenia do użytkowania.
Produkty nie znajdujące się w powyższej tabeli nie podlegają procesowi dopuszczenia, lecz nie znaczy to, że nie mogą być użytkowane. Sprzęt, który nie podlega procesowi dopuszczenia, powinien spełniać odpowiednie normy europejskie i posiadać certyfikaty zgodne z polskim prawem i UE, aby mógł być użytkowany w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.
Prądownica turbo 25 ma wydajność 90l/min, czy podlega ona procesowi dopuszczenia ?
Nie, ponieważ nie jest ujęta w wymaganiach techniczno-użytkowych. Zgodnie z WTU, prądownica turbo 25 o wydajności pradu zwartego 100 i/lub 200l/min może podlegać procesowi dopuszczenia CNBOP.
Więcej informacji na temat dopuszczenia, można znaleźć na stronie:
https://www.cnbop.pl/swiadectwa_dopuszczenia
Aktualny wykaz produktów posiadających świadectwo dopuszczenia CNBOP:
https://www.cnbop.pl/pl/uslugi/certyfikacja-i-dopuszczenia/wykazy-wydanych-dokumentow
Warto dodać, że producenci mogą poddać produkt dobrowolnej certyfikacji wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej według systemu N1, zgodnie z wymaganiami norm lub kryteriów technicznych CNBOP-PIB.
Źródło strefa998.pl ;Foto ilustrowan Łukasz Jachimowicz/Strazacki.pl