Kraj
Po trzech dekadach funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej następują długo oczekiwane zmiany w umundurowaniu.
Funkcjonariusze PSP otrzymają nowe prostsze i bardziej ergonomiczne umundurowanie, które będzie przeznaczone dla każdego funkcjonariusze, bez względu na stopień i zajmowane stanowisko.
Z tego też względu, znikną obecne mundury czyli niebieskie koszule, ubrania dowódczo-sztabowe oraz koszarówki. Impulsem tych zmian był słaby materiał, krój obecnych ubrań, a także fakt, że inne służby już dawno zmiany umundurowania przeprowadziły w swoich szeregach.
W wywiadzie dla Przeglądu Pożarniczego nadbrygadier. Krzysztof Hejduk zastępca Komendanta Głównego PSP, zdradza dlaczego nowym kolorem w ubraniach, będzie kolor piaskowy.
Postanowiliśmy utrzymać piaskowy kolor w mundurach służbowych. Myślę, że będzie bardziej praktyczny z punktu widzenia warunków atmosferycznych, bo mamy coraz cieplejsze lata. Służba w czarnym mundurze to żadna przyjemność. Wiem to z autopsji i nie wróciłbym do dawnych rozwiązań. Nie skorzystaliśmy z opcji projektowania od początku, bo podpatrywaliśmy rozwiązania innych służb, analizowaliśmy ich doświadczenia z wdrażania nowych ubrań, porównywaliśmy ich mundury PSP. W pewnym uproszczeniu mogę powiedzieć, że nasze ubranie to mieszanka najlepszych cech mundurów innych służb.
Kolor piaskowy wzbudził i wzbudza największe kontrowersje wokół nowego umundurowania, ale jak również mówi nadbryg. Hejduk:
Nie ukrywam, że jako przewodniczący zespołu z pełną świadomością wziąłem prezentację projektu na siebie. Największe kontrowersje wzbudził kolor, zresztą tak pozostało. Będę go bronił, ponieważ wiem, jak się w tym chodzi i za nic w świecie nie wróciłbym do czerni. Owszem, materiał się gniecie, ale jeżeli chcemy mieć tkaninę oddychającą, elastyczną, wygodną w noszeniu, to nie do uniknięcia.
Państwowa Straż Pożarna podczas opracowywania projektu nowego munduru zawarła z konsorcjum opracowującym projekt, umowę, która przeniosła wszelkie prawa autorskie na PSP.
Taka umowa pozwala również na ewentualne późniejsze zmiany w umundurowaniu, ponieważ będzie można tylko zmienić dokumentację techniczną ubrania.
W rozporządzeniu dotyczącym nowego umundurowania znajdują się tylko zarysy techniczne, a nie ich konkretne warunki, co pozwoli podczas zakupów na ich doprecyzowanie.
Testy nowego wzoru umundurowania były prowadzone w kilkunastu jednostkach organizacyjnych, do których trafiło 100 kompletów ubrań.
Następnie użytkownicy tych ubrań przekazali swoje uwagi, po których następowały zmiany we wzorze. Zmiany dotyczyły głównie rozmiarów kieszonek na większe, szerokości nogawek lub też gramatury samej tkaniny.
Ostatecznie dopasowano rozmiar nogawek tak, aby umożliwił on noszenie pod dotychczasowego wysokiego obuwia „koszarowego”.
Pierwsi użytkownicy ubrania zgłaszali także potrzebę możliwości skrajania go pod danego funkcjonariusza o różnej budowie ciała, jednak biorąc pod uwagę, że w PSP zatrudnionych jest ponad 30 tyś funkcjonariuszy, produkcja ubrań będzie odbywać się na ściśle określonych w tabelach rozmiarów.
Będzie można jedynie w miarę potrzeb zamawiać komplet ubrania składający się ze spodni i bluzy o różnych rozmiarach.
Na wymianę umundurowania w ustawie modernizacyjnej jest zaplanowane 100 mln zł, co powinno wystarczyć na jeden komplet nowego umundurowania dla każdego strażaka PSP.
Natomiast przetargi związane z zakupem nowych ubrań będą teraz organizowane na poziomie województw, co pozwoli na racjonalne według KG gospodarowanie budżetem oraz kontrolę jakości ubrań.
Z tego powodu funkcjonariusze komend wojewódzkich, którzy będą odpowiedzialni za te przetargi, zostaną przeszkoleni przez Instytucje Włókiennictwa w Łodzi.
W kolejnych etapach wprowadzanych zmian mundurowych pojawić się mają spodnie „lekkie” do obecnej kurtki „lekkie” używanej na podziale bojowym przez strażaków PSP.
Nowy element podyktowany jest zwiększeniem komfortu pracy strażaków przy niektórych zdarzeniach, szczególnie przy pożarach w terenie otwartym.
Ze względu na proces dopuszczenia tego typu spodni do użytkowania, bezpośrednie ich wprowadzenie do użytkowania jeszcze potrwa chwilę czasu.
Wielokrotnie też ze względu na wprowadzanie nowego umundurowania do PSP padają pytania ze strony druhów OSP czy oni również będą musieli wprowadzić nowy wzór. Otóż odpowiedź jest prosta – nie.
OSP to stowarzyszenie, które funkcjonuje na zapisach statutu danej jednostki. Nikt z PSP nie będzie ingerował, w jakim mundurze będą chodzić ochotnicy. A należy też pamiętać, że krój jest objęty prawami autorskimi.
Sytuacja natomiast jaka ma miejsce z obecnym nowym wzorem ubrania specjalnego, podyktowana była poziomem ochrony jednakowym dla każdego strażaka, ochotnika i tego zawodowego.
Fot. PAP