Polska
Dokładnie 23 lata temu, 26 sierpnia 1992 roku o godzinie 13:50 w nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar lasu w Polsce i Europie po II wojnie światowej. W walce z pożarem zginęło dwóch strażaków – kapitan Andrzej Kaczyna, druh Andrzej Malinowski oraz jeden cywil.
Pożar został zauważony przez druha Andrzeja Malinowskiego, który poinformował o kłębach dymu przez radiostację. W tym samym momencie informacja przyszła z nadleśnictwa, od obserwatorów z wież. Pożar został zauważony w oddziale 109 przy linii kolejowej łączącej Racibórz z Kędzierzynem – Koźlem leśnictwa Kiczowa, nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w pobliżu miejscowości Solarnia. Najprawdopodobniej przyczyna pożaru była iskra z pociągu.
Łącznie w pożarze spłonęło ponad 9 tysięcy hektarów lasu, 6212 ha w ówczesnym województwie katowickim, 2850 opolskim. Co ciekawe nie został naruszony żaden budynek mieszkalny czy produkcyjny.
Do szpitali odwieziono 50 osób oraz 2000 innych, które były lekko ranne zostało zaopatrzonych na miejscu. Spłonęło 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Zniszczonych zostało 70 km węży strażackich.
W walce z żywiołem łącznie walczyło 10 tysięcy ludzi. 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 26 samolotów PZL M18 Dromader, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, ciężki sprzęt, czołgi, pługi, spychacze.
Pożar został opanowane po pięciu dniach, a cała akcja dogaszania pogorzeliska trwała do 14 września.
Od kilku lat w miejsce pożaru przyjeżdżają wycieczki z kraju i z zagranicy, by zobaczyć, jak odradza się zniszczony las. Stworzono system specjalnych zabezpieczeń, by już więcej nie powtórzyła się tragedia z 1992 roku.
Od 1993 roku w sierpniu odbywa się w Raciborzu dwudniowy “Memoriał imienia młodszego kapitana Andrzeja Kaczyny i druha Andrzeja Malinowskiego” – pierwotnie wyścig kolarski, obecnie zawody zapaśnicze o charakterze międzynarodowym połączone ze sportowymi imprezami masowymi, dwudniowym festynem i koncertami gwiazd dla upamiętnienia strażaków poległych w walce z żywiołem.