Artykuł
Modułowe Zestawy R1 – wygoda, intuicyjność, postęp
Mobilność i dobra organizacja stanowią jeden z najbardziej kluczowych elementów w działaniach wszystkich jednostek Straży Pożarnej, dlatego zestawy modułowe R1 stają się coraz bardziej popularnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność bez kompromisów. Są jednymi z najnowocześniejszych form wyposażenia, mających na celu maksymalne ułatwienie ratownikom działań medycznych w różnych sytuacjach.
Obecnie na rynku spotkać można różne modele plecaków modułowych, przykładem często spotykanych są: plecak R1 BlueMed, Black Front, PAX, plecak z linii produktowej R112 Emermed, czy popularny R1 TRAUMAKIT PRO AEDMAX.
Co wyróżnia Modułowe Zestawy R1?
Modułowe R1 różnią się od zwykłych tym, że całość wyposażenia podzielona jest na tematyczne, mniejsze saszetki (moduły), które można konfigurować dowolnie pod swoje potrzeby i łączyć w gotowe zestawy lub wymieniać, w zależności od sytuacji.
Jeżeli cenimy sobie możliwość szybkiego przemieszczania się i wygodę, poszczególne moduły możemy umieścić w dedykowanych plecakach. Jeżeli istotna jest dla nas duża wytrzymałość opakowania na warunki zewnętrzne, moduły możemy przełożyć do wysokoodpornych walizek.
Decydując się na zestaw w formie plecakowej, możemy umieścić saszetki oraz pozostałe wyposażenie w pojedynczym plecaku lub rozbić go na dwa osobne. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników.
Pojedynczy plecak wybierają najczęściej Ci, którzy chcą mieć wszystko dostępne w jednym miejscu i dla których ciężar tak skonfigurowanego zestawu ma drugorzędne znaczenie.
Z kolei w przypadku rozbicia wyposażenia na dwa plecaki, największą zaletą jest funkcjonalność i wygoda tego rozwiązania, ponieważ każdy z ratowników może mieć potrzebne wyposażenie zawsze blisko siebie. Plecak wyposażony w zestaw tlenowy można położyć w pobliżu głowy poszkodowanego, a z drugiego plecaka, wyposażonego w materiały do opatrywania urazów, można korzystać osobno, przy dowolnym obszarze jego ciała. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest o wiele mniejszy ciężar poszczególnych plecaków, który wpływa na komfort ratowników oraz szybkość przemieszczania się.
Wykonanie Modułowych Zestawów R1
Same plecaki wykonane są z mocnych tkanin, pokrytych tworzywem sztucznym, zapewniającym łatwą zmywalność i sprawdzającym się w trudnych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Producenci prześcigają się w zastosowanych rodzajach materiałów i powłok, które są trudnopalne, olejoodporne, a także niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym lekkie. Wszystkie modele wyposażone są w obustronne zamki, odporne na zabrudzenia, posiadają również duże, fluorescencyjne nadruki, dzięki czemu są dobrze widoczne. Większość z nich posiada możliwość wpisania po zewnętrznej stronie informacji o właścicielu, więc nie ma obawy o pomyłkę, jeżeli na miejscu działa kilka różnych jednostek z podobnymi zestawami.
Czym są moduły?
Moduły to zestaw saszetek, w których wyposażenie jest podzielone tematycznie i dedykowane do zaopatrywania konkretnych rodzajów urazów lub do umieszczenia w nich konkretnego rodzaju sprzętu. Saszetki mają różne kolory, co dodatkowo pomaga w szybkim odnalezieniu tego, co jest potrzebne. Jeśli przyzwyczaimy się do połączenia konkretnego koloru z rodzajem urazu lub rodzajem materiałów w niej umieszczonych, to będziemy sięgać po moduły wręcz intuicyjnie. Oprócz rozróżnienia kolorystycznego są one bardzo wyraźnie opisane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a wyposażenie jest posegregowane i umieszczone w odpowiednio oznaczonych kieszonkach.
W przypadku podziału modułów ze względu na rodzaj urazu plusem jest to, że zawartość każdej saszetki wręcz “sugeruje” czego należy użyć podczas jego opatrywania. Dzięki temu osoby, które nie czują się pewnie w działaniach związanych z udzielaniem pomocy medycznej, o wiele łatwiej poradzą sobie w sytuacji, którą zastaną na miejscu zdarzenia.
W przypadku podziału modułów ze względu na rodzaj sprzętu, który jest w nich umieszczony plusem jest to, że można szybciej znaleźć to, co jest potrzebne i sprawnie udzielić pomocy.
Materiały, z których wykonane są poszczególne moduły jest również bardzo wytrzymały, łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Każdą saszetkę można wyjąć z plecaka lub walizki dzięki wygodnym uchwytom i użytkować nawet w trudnych warunkach zewnętrznych, bez obawy o zawartość. Każdy moduł wyposażony jest w system kieszonek i gumek, dzięki którym łatwo można posegregować i ułożyć ich zawartość. Każda z nich jest dokładnie opisana, co pozwala utrzymać porządek i szybko sięgnąć po wybrane materiały. Niektóre moduły wyposażone są w przezroczyste okienka, a także dają możliwość samodzielnego opisania zawartości.
Warto również zwrócić uwagę na łatwość uzupełniania takiego zestawu. Po użyciu konkretnego modułu można łatwo zidentyfikować wyposażenie, którego brakuje lub które jest na wyczerpaniu. Najczęściej używane materiały można dołożyć do zapasowej saszetki, by na bieżąco, nawet jeszcze na miejscu akcji, móc uzupełnić zestaw o brakujące elementy.
Możliwość rozbudowywania wedle potrzeb
To nie koniec zalet związanych z używaniem zestawów modułowych. Posiadany zestaw można dowolnie rozbudowywać o kolejne, tematyczne saszetki i elastycznie dostosowywać całość, w zależności od potrzeb i realizowanych zadań. Można również tworzyć mniejsze zestawy, dzięki którym, już nawet prywatnie, możemy stworzyć idealną apteczkę samochodową, domową czy podróżną.
Plecaki modułowe można kupić zarówno z wyposażeniem jak i bez wyposażenia, więc jednostki, które mają na stanie dość dobrze zaopatrzoną torbę R1, mogą po prostu przełożyć jej zawartość do zakupionych plecaków lub walizek.
Podsumowując, już sama konstrukcja modułowych zestawów R1 znacznie zwiększa efektywność, a także pozwala zminimalizować ilość pomyłek przy udzielaniu pomocy medycznej. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają działać bardziej intuicyjnie i zdecydowanie szybciej, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie czas jest niezwykle istotny i zapewniają także o wiele większy komfort pracy, niż używane dotychczas, tradycyjne zestawy.