Kraj
Zgodnie z założeniami KG PSP do testów w wybranych jednostkach organizacyjnych PSP, trafił nowy wzór ubioru służbowego, który ma być przeznaczony dla funkcjonariuszy PSP, bez względu na zajmowane stanowisko. Będzie to jednocześnie ubranie koszarowe oraz ubranie służbowe.
Dziś chcemy wam przekazać kilka pierwszych refleksji na temat spodni, bluzy i paska, które będą tylko częścią przedmiotów wchodzących w cały zestaw. Dzisiejsze opisywane elementy wykonała firma Drwal z Włocławka.
Materiał: spodnie i bluza wykonane są z materiału typu Rip-Stop o składzie 50% Poliester i 50% Bawełna. Sam materiał wykonany jest przez firmę Andropol. Kolor materiał nie jest tak mocno żółty jak widać to czasami na niektórych zdjęciach w internecie. Niestety brakuje informacji o gramaturze materiału. Jest on, można powiedzieć, cienki i lekki. Być może powinien być troszkę grubszy, ale to pierwsze spostrzeżenia.
Krój i wzór: ubranie zostało wykonane w formie spodni bojówek oraz bluzy taktycznej. Wszystko przypomina komplety stosowane przez jednostki specjalne Policyjne oraz wojskowe. Krój spodni i bluzy pozwala na swobodne i wygodne noszenie. Ważne jest, aby rozmiar był dobrze dobrany do użytkownika. Bluza jest naprawdę wygodna i dużo lepsza niż dotychczasowa bluza ubrania koszarowego. Szczególnie dobrze zakrywa odcinek lędźwiowy.
Inne: spodnie posiadają duże kieszenie typu Cargo oraz po dwie kieszenie z przodu i z tyłu. Kieszenie są dobrze umiejscowione. Bluza posiada 6 kieszeni o różnym rozmiarze. Czy wszystkie są możliwe do wykorzystania przez strażaka – to podlega dyskusji, natomiast wkładanie i wyciąganie rzeczy jest wygodne. Zastosowane zamki wydają się być dość solidne oraz łatwo porusza się w nich suwadło.
Logo PSP umieszczone na lewym ramieniu jest przyszyte na stałe.
Kołnierzyk nie uciska w szyję, jest miękki i dużo lepszy niż kołnierzyk w dotychczasowym ubraniu koszarowym. Być może mógłby być kilka milimetrów wyższy, co pozwoliłoby na jego lepsze wywinięcie w przypadku gdy nie zapniemy najwyższego rzepa.
Logo PSP umieszczone na lewym ramieniu jest przyszyte na stałe.
Kołnierzyk nie uciska w szyję, jest miękki i dużo lepszy niż kołnierzyk w dotychczasowym ubraniu koszarowym. Być może mógłby być kilka milimetrów wyższy, co pozwoliłoby na jego lepsze wywinięcie w przypadku gdy nie zapniemy najwyższego rzepa.
Pewnym mankamentem w ubraniu są zastosowane metalowe napy w kieszeniach, które nie są wygodne w użyciu i które zastosowane na kieszeniach na tyle spodni dają dyskomfort podczas siedzenia. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie rzepów.
Refleksje: Ubranie mimo dużej liczby negatywnych głosów jest dużo lepsze niż dotychczasowe ubranie koszarowe, wygodniejsze, lepiej skrojone oraz dużo lepiej prezentuje się na użytkownikach. Ewentualne zmiany powinny obejmować metalowe napy, być może zmniejszenie ilości kieszeni w bluzie oraz zastosowanie wyższego o kilka milimetrów kołnierzyka.
Powyższy materiał opracowany został na podstawie sugestii strażaków testujących ubranie oraz zespołu redakcyjnego, który miał okazję bezpośrednio zobaczyć ubranie.